Używamy plików cookies m.in. w celach: świadczenia usług, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. | Zamknij |
Wydawcy
Literatura piękna to pojęcie szersze niż beletrystyka, jednak na co dzień często używane zamiennie. Obejmuje prozę fabularną, czyli różnego rodzaju powieści i zbiory opowiadań.
Porwanie Edgarda Mortary to nie tylko opowieść o losach żydowskiego chłopca i jego rodziny. To również świadectwo narodzin Włoch jako państwa, a także historia starć między starym i nowym porządkiem u zarania nowoczesności.
Oblat to kontynuacja wydanej w zeszłym roku Katedry, ostatni tom trylogii obrazującej mozolny proces nawrócenia głównego bohatera i zarazem autora książki. To przepiękna klasyczna książka katolicka, arcydzieło literatury francuskiej.
Na początku było słowo, komentarz przyszedł później. Paweł Próchniak wierny jest temu fundamentalnemu rozpoznaniu. Wcale dziś nieoczywistemu.
"Czy widział ktoś takiego człowieka, który z uśmiechem na twarzy spaceruje z armatą na plecach Czy słyszał ktoś o takim człowieku, który napadnięty przez czterech drabów, zamyka ich w szafie, bierze ją na plecy i zanosi w biały dzień przed gmach policji "
"Judasz" to opowieść o człowieku nieustannie wystawianym na próbę przez historię, religię, politykę i swoją prawdziwą naturę.
"Listy do kobiet" stanowią kawał interesującej prozy dla wszystkich ceniących literaturę.
"A świat ją kochał i nienawidził jednocześnie. Budziła skrajne emocje. Jak ogień puszczony wolno, potrafiła trawić i obracać w proch, dając jednocześnie ciepło. Bezwiednie. Naturalnie. Przy niej zawsze wrzało".
Wielką zaletą książki jest interdyscyplinarność tych analiz. Autorka posługuje się bowiem nie tylko warsztatem krytyczno-literackim, kiedy np. tropi związki Wojtyły z twórczością Słowackiego czy Zegadłowicza, czy też eksponuje jego znaczeniew kontekście polskiej literatury XX wieku.
Zbiór Historii opartych na doświadczeniu wojennym Alfreda Budzyńskiego i płynących z nich Refleksji, które przeplatają się z ekologiczną filozofią życia Autora, oraz jego wierszami.
"Nie kupuj tej książki dla siebie, nie bądź głupia. Te kilka brutalnych słów nie sprawi, że będziesz szczęśliwsza."
"Dzikość" jest obrazem tragedii rodzinnej, a jednocześnie w samym sercu powieść zgłębia dwie rywalizujące ze sobą wizje człowieczeństwa jako dzikiego i deterministycznego oraz transcendentnego i z wolną wolą" - The Guardian
W Bóg mi świadkiem Makis Tsitas odmalowuje zabawny i boleśnie smutny portret uroku Grecji, jej wad i sprzeczności, które nią targają, jednocześnie oddając hołd wszystkim tragicznym, ukochanym antybohaterom naszego pełnego cynizmu i dekadencji świata.
Czy Tristan może się objawić pod postacią sowieckiego porucznika z karnej kompanii? Czy napojem miłosnym może okazać się flaszka samogonu, rozpita do spółki z patrolem, który zatrzyma parę kochanków, spacerujących nocą, gdy w mieście obowiązuje godzina policyjna? Czy Don Juan może być zarazem Orfeuszem? Kim będzie, gdy nie doczeka się Komandora?
"Książka jak fiolka z pigułkami na spadki nastroju" - red. Ewa Wilk, tygodnik „Polityka”.
Brawurowa powieść znanego politologa i byłego polityka Marka Migalskiego. Autor kreśli niepokojącą wizję przyszłości, w której ludzkie życie przeliczane jest na stan konta bankowego. A wszystko to w pikantnym sosie kryminalnej intrygi z erotycznym zabarwieniem.
"Jestem ze wsi" to opowieść o codziennym życiu ludzi znad rzeki Biebrzy, o ich pracy i problemach.
Lektura tej książki z pewnością dostarczy Czytelnikowi sporo satysfakcji, jest bowiem oryginalnie skonstruowana i wybornie napisania, a co więcej - nie zraża egocentryzmem, jaki często obciąża literaturę wspomnieniową.
Najnowsza powieść Tadeusza Zubińskiego to subiektywna relacja z lat 1980-2010, napisana ex post, na kolejnym etapie emigracji.
Antologia słowackiej prozy to szerokie spektrum poznawcze życia w tym kraju, dawniej i dziś.
Opowieść o miłości, ale i o granicach, których nie wolno przekraczać zarówno w życiu, jak i po śmierci.
Wkrótce po obaleniu reżimu Kaddafiego Hisham Matar wraca do Libii, kraju swojego dzieciństwa, który opuścił trzydzieści lat wcześniej. Nie jest to jednak podróż sentymentalna.
Oddajemy w ręce czytelników kilka nowe autorstwa Alexa Aragona. Powstały one na przestrzeni kilku lat. Tematem nowel jest miłość, a w większości nowel czołową postacią jest Bóg.
Tawerna Pod Białym Koniem to zbiór dotąd niepublikowanych esejów poświęconych cyganerii artystycznej nowojorskiej dzielnicy Greenwich Village na Manhattanie, a jednocześnie fascynujące studium z czasów ruchu artystycznego tzw. beat generation z końca dekady lat 50. XX w.
Powieść zamykająca trylogię, na którą składają się: „Spisek założycielski” i „Weryfikacja”.
Bohaterami powieści „Rozproszone Moce” są ludzie bez tożsamości, samotnicy, porzucone dzieci, osoby z mrocznymi sekretami i nikczemnicy. Najgorszym z nich jest arcybiskup naznaczony znamieniem w postaci krzyża. Jest on bowiem wysłannikiem piekieł o anielskiej twarzy.
Gdy szefowie proszą ją o udzielenie gościny swojej dwudziestojednoletniej córce Clee, poukładany świat Cheryl zaczyna się chwiać w posadach. Z czasem się jednak okazuje, że właśnie Clee – samolubna, przekonana o swojej doskonałości, piękna i leniwa blondynka – wniesie do hermetycznego życia Cheryl to wszystko, czego potrzebowała i ciągle poszukiwała.
Tom szkiców Gabrieli Matuszek zawiera teksty publikowane w ciągu kilkunastu lat i obejmuje bogaty wachlarz zagadnień. Książka składa się z kilku kręgów tematycznych.
Stanisław Jaworski - badacz i teoretyk literatury, wybitny znawca awangardy, edytor tekstów literackich, krytyk, poeta, emerytowany profesor tytularny na Wydziale polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Krzysztof Lisowski - poeta, eseista, redaktor, felietonista. Członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich i PEN Clubu. Od debiutu w 1975 roku opublikował około 30 książek. Tłumaczony na kilkanaście języków - niedawno na węgierski, turecki i arabski. Odznaczony m.in. medalem Gloria Artis.
Elżbieta Wojnarowska - poetka, pisarka, scenarzystka, dziennikarka. Laureatka konkursów literackich, nagrody Fundacji Młodego Kina i Dialogu oraz pierwszego miejsca w polskiej edycji międzynarodowego konkursu na scenariusz filmowy o nagrodę Hartley-Merril za scenariusz filmu "Był kiedyś raj"
Książka opowiada o doświadczeniach młodej, zagubionej w życiu kobiety, która po oczyszczeniu się z toksycznego związku wyrusza przeżyć przygodę swojego życia, a jej celem jest wolontariat w Indiach.
Kruk jest jednym z najinteligentniejszych ptaków i nadal nie cieszy się zbyt wielką popularnością. Tymczasem kruk to stworzenie wyjątkowe, czego z pisarską swadą opartą na rzetelnej wiedzy dowodzi w tej książce Bernd Heinrich.
Uczciwy i szanowany duszpasterz, morderstwo i zagadka z przed lat.
Książka zawiera 2 mini powieści autorstwa Thomasa Bernharda (w przekładzie Sławy Lisieckiej), austriackiego poety, dramaturga i prozaika, którego twórczość jest uznawana, za największe osiągnięcie literatury niemieckojęzycznej drugiej połowy XX wieku.
Mikrofony zbierają więcej, niż chcielibyśmy przyznać. W nagraniach odbijają się nasze pragnienia i sprzeczności. Refleksja o field recordings – o słuchaniu „na faktach” – nie mogła trafić na dogodniejszy moment. Wygląda na to, że świat właśnie kończy się upłynniać, a może już spod nas wyparowuje.
Zebrane w tym tomie teksty traktują o współczesnym kapitalizmie, o jego polskiej odmianie oraz o zapomnianych wartościach, takich jak równość, empatia i solidarność.
Książka ta jest pracą historycznofilmową, wykorzystującą jednak dorobek i ustalenia także innych dyscyplin: historii mediów, historii politycznej i społecznej, kulturoznawstwa czy literaturoznawstwa.
W dziale Literatura piękna prezentujemy książki (powieści i zbiory opowiadań) autorów polskich oraz zagranicznych, m.in. czeskich, ukraińskich, węgierskich, niemieckich, francuskich, hiszpańskich, włoskich, amerykańskich, kanadyjskich, nigeryjskich, koreańskich, japońskich i tajwańskich. Niektóre nazwiska są bardzo znane, inne mniej, choć ich książki również są godne polecenia.
Celem literatury pięknej jest dostarczenie rozrywki oraz poruszenie czytelnika - jesteśmy przekonani, że powieści i zbiory opowiadań, które są dostępne w naszej księgarni, doskonale to zadanie spełniają, a ich lektura to prawdziwa przyjemność.
Zachęcamy cię do przejrzenia naszej oferty - znajdziesz w niej książki beletrystyczne wydane m.in. przez PIW, Marginesy, Wielka Litera, Tajfuny, Kwiaty Orientu, Książkowe Klimaty, Relacja, Pauza, Mag czy Dowody na Istnienie.