Brak produktów
Wydawcy
Eseje i felietony, które proponujemy, to rozważania na temat literatury, kultury, historii, polityki, dalekich krajów, kuchni - a więc tematów bardzo różnorodnych. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą!
Michel Onufry (ur. 1959) - francuski filozof, eseista, polemista
Koniec starego świata. Początek nowego konserwatyzmu?
Zbiór tekstów jednej z najodważniejszych dziennikarek XX i początku XXI wieku
24 lutego 2022 ziemia zatrzęsła się od rosyjskich rakiet padających na Ukrainę.
Dziewczynki Weroniki Murek to zbiór esejów, które wyzwalają tytułowe bohaterki z trujących kulturowych przekonań, że są niepoważne i nic nie znaczą. W błyskotliwej i niesfornej narracji autorka odzyskuje to, co w dziewczynkowatości najcenniejsze: marzenie, które jeszcze przed chwilą zdawało się tylko kaprysem.
Książka jest próbą pokazania, że gwałtowne zmiany klimatyczne są tylko częścią kryzysu o charakterze ekologicznym, który stanowi najpotężniejsze wyzwanie w dziejach ludzkości.
Książka laureata 13. edycji Nagrody Literackiej m.st. Warszawy w kategorii Warszawski Twórca.
Książka "O przyjemności" jest krótkim, nieakademickim esejem filozoficznym poświęconym tytułowemu zagadnieniu.
Leon Kołakowski, wnuk: Nazywają go: Łukasz, Profesorek, Kłizolek, Doktorek, HauHau (to Borys), a dla mnie jest po prostu Dziadeczkiem. Nie wiem jak to robi, ale ciągle trafiają mu się śmieszne przygody, a gdy je opisze, są jeszcze śmieszniejsze. Zawsze cieszę się, kiedy w nich występuję. Nie ma drugiego takiego Dziadeczka na świecie.
Wiemy, że demokracja ma kłopoty. Ale czy wiemy, czym ona właściwie jest?
Esej Marka Cichockiego, o tytule nawiązującym do znanego tekstu Stefana Kisielewskiego z 1976 roku, to refleksja nad współczesnym światem, w którym rywalizacja nie zniknęła, geopolityka nie straciła na znaczeniu, a wojny nie ustały; co więcej - wszystkie zyskały nowe instrumentarium.
Ponadczasowy zbiór ikonicznych tekstów Joan Didion, pochodzących z lat 1968–2000.
„Siostry” to zbiór emocji, lęków i nadziei. To wszystko to, czym możemy służyć innym.
Niniejszy esej przedstawia dziedzictwo ukraińskiej państwowości w rozmaitych formach, które przybierała zarówno przed, jak i po deklaracji niepodległości z 24 sierpnia 1991 roku.
Seria: Krakowska Biblioteka Stowarzyszenia Pisarzy Polskich
Jan Hartman pisze z miłością sprawiedliwą i mądrą. Cóż więc dziwnego, że świat filozofa jest prześwietlony światłem jednocześnie gorącym i zimnym? Wciąż jest to światło − nieobojętna forma pochwały i obrony. Przenikania i kontemplacji.Jarosław Mikołajewski
Nic drobniej nie będzie" to kronika wydarzeń. Sprawozdanie z ostatnich paru lat.
W Tbilisi uderza liczba pięknych, nowocześnie ubranych i całkowicie wyzwolonych kobiet. Spotyka się niebieskookie Argonautki, ciemne jak noc Arabki, rude góralki z piwnymi oczami…Być może nagromadzenie piękna jest jedyną realną ochroną.[fragment książki]
Literackie eseje poświęcone kulturze, historii i sztuce – a szerzej: pięknu – dawnej i współczesnej Italii oraz tworzącym je postaciom, sławnym i popularnym, ale także mniej znanym czy wręcz zapomnianym.
Ta książka jest wynikiem krzyżowania się ludzkich losów w czasie i przestrzeni.
Żydowski Kraków przez kilkaset lat był jednym z najważniejszych miast w żydowskim świecie. To tutaj mieszkali najwybitniejsi żydowscy uczeni, tutaj ukształtowała się aszkenazyjska tożsamość – tożsamość Żydów Europy Środkowowschodniej.
Co to jest przeznaczenie? I kiedy nie jest przypadkiem – pytała, kiedy siedzieliśmy w jej londyńskim mieszkaniu. I jeszcze, dlaczego ona? Bo jeśli została wybrana, to przecież tak, jakby ktoś jej powierzył tych wszystkich, których pochłonęło piekło Szoah.
Te teksty są dokumentem ogromnej wrażliwości. I odwagi.Niewiele jest takich wyznań w literaturze. Są jakby światłemrzuconym na te obszary naszej osobowości, o którychzwykle nie chce się wiedzieć ani o nich pamiętać. Są pisanekrwią serca, a ich przekaz wzmacnia piękny, pełen subtelności,wyrazisty język.Adam Wodnicki
Eseje i felietony to formy literackie bardzo specyficzne, ponieważ niezwykle ważna jest tu osoba autora. W naszej księgarni znajdziesz eseje i felietony napisane zarówno przez znane nazwiska, jak i te mniej popularne, ale cieszące się uznaniem w swoim środowisku: Emila Ciorana, Rebeccę Solnit, Jonathana Franzena, Elenę Ferrante, Italo Calvino, Joan Didion, Jamesa Baldwina, Tadeusza Bartosia, Agatę Passent, Jerzego Pilcha, Hannę Krall, Janusza Głowackiego, Bronisława Wildsteina itd.
Felietony, zgodnie z definicją, to utwory publicystyczno-dziennikarskie, poruszające tematy społeczne, polityczne, obyczajowe i kulturalne. Eseje z kolei mogą dotyczyć praktycznie każdej tematyki - również naukowej, filozoficznej czy artystycznej. To sprawia, że tytuły z kategorii Eseje i felietony to książki traktujące o bardzo różnych kwestiach - niepełnosprawności, Chinach, Brunonie Schulzu, liberalizmie, Bogu czy tatuażach.
Eseje i felietony dostępne w naszej ofercie to tytuły wydawane między innymi przez Wysoki Zamek, PIW, Słowo/Obraz, Pasaże, Agorę, Karakter, Czarne, Narodowe Centrum Kultury, Filtry i Fundację Sąsiedzi.