Brak produktów
Wydawcy
Eseje i felietony, które proponujemy, to rozważania na temat literatury, kultury, historii, polityki, dalekich krajów, kuchni - a więc tematów bardzo różnorodnych. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą!
Jak żyło się w czasach, gdy w sklepach brakowało wszystkiego, a do kawalerek wprowadzały się całe rodziny? Gdy kupowało się na raty komplety mebli, którymi można by obdzielić kilka mieszkań? I gdy co drugie mieszkanie wyglądało identycznie i można było się pomylić, czy jest się u siebie, czy w gościach?
Pierwsze zbiorcze wydanie esejów i szkiców Bobkowskiego rozproszonych po różnych tytułach prasowych
Krytyka filozofii niemieckiej w światopoglądach filozoficznych Adama Mickiewicza i Władimira Erna
Janusz Sepioł (ur. 1955) – architekt, historyk sztuki, urbanista, były Marszałek Małopolski, Pełnomocnik Prezydenta Krakowa ds. Kultury, Senator RP VII i VIII kadencji, obecnie Architekt Miasta Rzeszowa. Członek Stowarzyszenia Architektów Polskich (SARP), Rady Programowej Międzynarodowego Centrum Kultury w Krakowie i szeregu rad muzealnych.
"Chleb zapewnić mogą nawet autorytarne reżimy: odnalezienie róż wymaga swobody i autonomii - nie da się ich narzucić, trzeba je samodzielnie odkryć i pielęgnować".
Jerzy Plutowicz (ur. w 1947 r.) autor 12 tomików wierszy oraz książek esejów
Dariusz Czaja - antropolog kultury, redaktor kwartalnika "Konteksty", eseista, recenzent muzyczny. Profesor w Instytucie Etnologi i Antropologii Kulturowej UJ
Adam Wodnicki (1930–2020), profesor zwyczajny sztuki, długoletni pedagog, dziekan i prorektor Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Tłumacz literatury francuskiej, głównie poezji.
Jan Gondowicz (1950) – warszawski ekskrytyk, tłumacz, czynny eseista. Steppenwolf, outsider, taternik, homme de lettres. Formalnie polonista, niedoszły biolog. Uformowany w kręgu inspiracji surrealistycznych badacz literackich zjawisk pośrednich i pozakategorialnych.
Andrzej Romanowski (ur. 1951) jest profesorem zwyczajnym na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego i w Instytucie Historii Polskiej Akademii Nauk. Przez wiele lat był na UJ kierownikiem Katedry Kultury Literackiej Pogranicza. Od r. 2003 jest redaktorem naczelnym Polskiego Słownika Biograficznego.
"Czytając tę książkę, można zastanowić się nad własnym losem i nad losem świata. Przemyśleć, co robiliśmy źle i nawrócić się. Nie chodzi o Londyn ani o Warszawę. Chodzi o życie, często pełne podłych zachowań, czasami tylko usiane aktami dobroci." Witold Sobków
Janusz Palikot (ur. 26.10.1964 w Biłgoraju) – filozof, polityk i przedsiębiorca. Studiował Filozofię na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim oraz Uniwersytecie Warszawskim, gdzie obronił pracę magisterską. W latach 1987–89 był pracownikiem naukowym Instytutu Filozofii Polskiej Akademii Nauk.
"Musimy się nauczyć więcej widzieć, słyszeć i odczuwać"
Dla Jolanty Brach-Czainy esej filozoficzny to „próba wyjścia z intelektualnej pułapki”, „ryzykowna przygoda”, która „wymaga niekonwencjonalnych rozwiązań”. W Rzeczywistości komponowanej odnajdziemy wiele niekonwencjonalnych rozwiązań i przeżyjemy niejedną ryzykowną przygodę intelektualną. Będą też pułapki.
Czy jesteśmy już jako całe społeczeństwa cyfrowymi niewolnikami nawet nie zdając sobie z tego sprawy? Czy jest jakieś wyjście z tej pułapki, w której znalazł się cały świat?
Stanisław Michalkiewicz - prawnik, publicysta, wykładowca akademicki. Działacz opozycji w PRL. Współzałożyciel, a w 1997 r. prezes Unii Polityki Realnej
Abp Światosław Szewczuk w rozmowie z Krzysztofem Tomasikiem
Robert Samborski były duchowny katolicki, studiuje biologię na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
Jess Zimmerman, podążając ścieżką "herstorii", wywraca mitologię grecką do góry nogami. Brawurowo miesza porządki - antyk i współczesność, fakt i fikcję, sferę publiczną i prywatną.
Łukasz Winiarski "Razprozak" identyfikuje się jako chrześcijanin, konserwatysta i narodowiec.
Eseje i felietony to formy literackie bardzo specyficzne, ponieważ niezwykle ważna jest tu osoba autora. W naszej księgarni znajdziesz eseje i felietony napisane zarówno przez znane nazwiska, jak i te mniej popularne, ale cieszące się uznaniem w swoim środowisku: Emila Ciorana, Rebeccę Solnit, Jonathana Franzena, Elenę Ferrante, Italo Calvino, Joan Didion, Jamesa Baldwina, Tadeusza Bartosia, Agatę Passent, Jerzego Pilcha, Hannę Krall, Janusza Głowackiego, Bronisława Wildsteina itd.
Felietony, zgodnie z definicją, to utwory publicystyczno-dziennikarskie, poruszające tematy społeczne, polityczne, obyczajowe i kulturalne. Eseje z kolei mogą dotyczyć praktycznie każdej tematyki - również naukowej, filozoficznej czy artystycznej. To sprawia, że tytuły z kategorii Eseje i felietony to książki traktujące o bardzo różnych kwestiach - niepełnosprawności, Chinach, Brunonie Schulzu, liberalizmie, Bogu czy tatuażach.
Eseje i felietony dostępne w naszej ofercie to tytuły wydawane między innymi przez Wysoki Zamek, PIW, Słowo/Obraz, Pasaże, Agorę, Karakter, Czarne, Narodowe Centrum Kultury, Filtry i Fundację Sąsiedzi.