Brak produktów
Wydawcy
Eseje i felietony
"Dom pod gwiazdą wieczorną" Plutowicza nawiązuje do jego obszernej książki-eseju pt. "Kładka przez rów. Obrona modernizmu". Autora nurtuje pytanie: dlaczego dziś, w epoce szalejącego postmodernizmu, który przeobraża się w postkulturę, warto powracać do "ducha" Wielkiego Modernizmu, tej epoki w dziejach Zachodu, której wyspy pojawiały się i znikały mniej więcej od ok. 1860 roku do ok. 1970 roku.
"Człowiek jest nieprawidłowo pomyślany. Takie małpy rodzą się już pomarszczone i się tym nie przejmują. A my, ich bliscy kuzyni człekokształtni, cierpimy z powodu zmarszczek"
Zbiór felietonów sarkastycznej i błyskotliwej obserwatorki polskiej rzeczywistości.
Znakomite, ponadczasowe felietony, które o rzeczach ważnych, poważnych, czasem smutnych mówią w sposób ironiczny, lekki, zabawny, a nieraz refleksyjny.
Zbiór wysmakowanej, erudycyjnej i poruszającej prozy Michała Głowińskiego, jednego z najwybitniejszych polskich humanistów.
Dobrze się myśli literaturą to zbiór esejów o praktykowaniu wiary w literaturę, rozumianą jako konieczność mówiącego człowieka.
1 stycznia 1984 roku – data znacząca i nieprzypadkowa - ukazał się esej Simona Leysa Orwell czyli wstręt do polityki, który Jean-Claude Michéa określił mianem „najlepszego tekstu, jaki kiedykolwiek napisano
Drugi drukowany wybór tekstów pierwotnie zamieszczanych na stronie magazynrtv.com
Praca translatorska Kani przypomina działanie bez mała duchowej natury. Przywraca do istnienia nieznane albo zapoznane połacie rzeczywistego. Pełni funkcję ocalającą.
Szkice o twórczości autorów Biblioteki Stowarzyszenia Pisarzy Polskich
Poruszająca książka o ojcostwie w kraju, który sprzysiągł się przeciwko swoim dzieciom.
Orfeusz w piekle XX wieku – tom esejów Józefa Wittlina, który ukazał się w układzie zaproponowanym przez autora nakładem paryskiego Instytutu Literackiego w 1963 roku.
Orfeusz w piekle XX wieku – tom esejów Józefa Wittlina, który ukazał się w układzie zaproponowanym przez autora nakładem paryskiego Instytutu Literackiego w 1963 roku.
Ponadczasowy zbiór ikonicznych tekstów Joan Didion, pochodzących z lat 1968–2000.
Tom mniejszych i większych, ale zawsze ważnych tekstów Michela Leirisa o literaturze to niezwykły wgląd w kilka pasjonujących dekad literatury francuskiej.
Patrick Deneen w książce wskazuje na intelektualne i kulturowe tradycje, kształtujące naszą codzienność, oraz przedstawia klarowną, naukową analizę przyczyn i źródeł obecnego kryzysu zachodniej polityki.
Pierwsza polska edycja tomu wydanych pośmiertnie esejów Itala Calvina.
Piękno i oryginalność tego tekstu polega na tym, że ocenia powieści Prousta na podstawie bezpośredniej lektury, nie zaś estetycznych koncepcji autora cyklu W poszukiwaniu straconego czasu, przejętych potem przez jego komentatorów.
Ta książka pozwoli pogłębić naszą wiedzę o świecie - "The New York Times"
Książka przynosi eseje o dawnych i współczesnych już klasykach literatury języka niemieckiego.