Brak produktów
Wydawcy
Kim Pani jest, panno Scholtz?Alina Scholtz to pionierka polskiej architektury krajobrazu i jedna z najważniejszych projektantek zieleni Warszawy.
Prof. Błażej Brzostek podważa niejeden ugruntowany obraz miasta, eksperymentuje z formą, proponując tytułowe spojrzenie Wstecz – od roku 2021 do średniowiecznych początków miasta.
Niniejsza publikacja jest wszechstronną analizą warsztatu pracy Grażyny Hase. Projektantka z niezwykłą fantazją łączyła talent i znajomość krawieckiego rzemiosła z przedsiębiorczością.
Kalendarz warszawski 2022. Motywem przewodnim tej edycji jest tzw. "warszawski szyk".
Niniejsza antologia zawiera pierwszy tak obszerny, ilustrowany i opracowany wybór legend warszawskich.
„Rzeczy dzieją się w Warszawie” to trzecia książka z warszawskimi opowiadaniami wydana przez Muzeum Warszawy. Do współpracy przy tegorocznym projekcie zaprosiliśmy, jak w poprzednich latach, znakomitych autorów, którym powierzyliśmy napisanie szesnastu tekstów literackich inspirowanych zbiorami Muzeum. Hasłem tegorocznego tomu opowiadań są NOWE LEGENDY MIEJSKIE.
Wybór tekstów do nauki języka polskiego jako obcego z ćwiczeniami.
Wrzesień 1939 – nieznane wspomnienia warszawiaków. Warszawa, wrzesień 1939 roku. O przygotowaniach do wojny, oblężeniu oraz zniszczeniu miasta opowiadają młoda mężatka i ojciec dorosłych synów, stolarz i adwokat, szwaczka i żona dyplomaty, poeta i goniec. Pisali, bo byli przekonani, że ich osobiste przeżycia staną się ważnym świadectwem dla przyszłych pokoleń. Mieli rację.
"Zręczni" to zapis osobistych rozmów autorki z warszawskimi rzemieślnikami i mapa spacerów szlakiem ich pracowni i warsztatów. Historia warszawskiej sceny rzemieślniczej i wciągający reportaż.
Dom Mody Bogusław Herse dla trzech pokoleń warszawianek i warszawiaków był synonimem luksusu. Przez pryzmat jego działalności Agnieszka Dąbrowska kreśli tło warszawskiego rynku mody drugiej połowy XIX i początku XX wieku.
Rzeczy warszawskie z dreszczem to historie zakorzenione w konkretnej, rozpoznawalnej rzeczywistości, lecz traktujące ją z ironicznym dystansem. Czasem przerażające, a czasem po prostu zabawne. Grające z konwencją literatury kryminalnej.
Mapa legend warszawskich, obejmująca Stare i Nowe miasto. Powiązana z książką "Legendy Warszawskie.
Publikacja przedstawia 20 wybranych, kluczowych obiektów z wystawy, które stały się inspiracją dla cenionych warszawskich pisarzy, urodzonych w latach 70. i 80.: Justyny Bargielskiej, Sylwii Chutnik, Jacka Dehnela, Mikołaja Łozińskiego i Macieja Sieńczyka.
Książka zawiera fragmenty wspomnień i felietony komentujące sprawy codzienne stolicy oraz dekady jej rozwoju od lat 30. do 60. XX wieku. Są to zarówno teksty interwencyjne, jak i wspomnienia o ludziach Warszawy: Karolu Irzykowskim, Stefanii Sempołowskiej, Leopoldzie Staffie, ramiarzu Ciesielskim, opiekunce gołębi ze Starego Miasta i wielu innych.
W 1939 roku lwowska Książnica-Atlas, wiodące wydawnictwo kartograficzne w dwudziestoleciu międzywojennym, opublikowała Plan miasta stołecznego Warszawy. Była to kolejna, zaktualizowana edycja Planu wydawanego od 1935 roku, prezentująca nowe podejście do grafiki opracowania kartograficznego.
Plan dzielnic centralnych m.st. Warszawy jest niezwykle interesującym dokumentem swoich czasów, chociaż w myśl ówczesnej polityki państwa nie miał być źródłem obiektywnej informacji. Uproszczony i zdeformowany za sprawą ingerencji cenzury przekaz topograficzny uniemożliwiał zrozumienie przestrzeni miasta, co uzasadniano względami bezpieczeństwa.
PLAN WARSZAWY Georges’a Louisa Le Rouge’a z 1768 roku to jedno z najwierniejszych i najbardziej interesujących odwzorowań XVIII-wiecznej Warszawy.
Książka „Rzeczy warszawskie” towarzyszy wystawie głównej "Rzeczy warszawskie".
Plany Korpusu Inżynierów Wojskowych i jego kontynuatorów to wybitne dzieła kartografii warszawskiej, szczegółowo dokumentujące zmiany przestrzeni miejskiej od 1822 do 1859 roku. Plan z 1825 roku, jeden z pierwszych w serii, jest przykładem najwyższego kunsztu pomiarowego, kartograficznego i estetycznego.
Trzecia publikacja z serii PLANY WARSZAWY