Brak produktów
Wydawcy
Bohaterem książki jest Nachman Libeskid, łodzianin, urodzony w tradycyjnej żydowskiej rodzinie, społecznik, wieczny optymista, malarz i gawędziarz. Powieść opisuje barwne życie od dzieciństwa spędzonego w robotniczej Łodzi, poprzez doświadczenia wojenne sowieckich gułagów i niełatwy powrót do powojennej komunistycznej Polski, po wyjazd do Izraela i życie emigranta w Stanach Zjednoczonych.
Fabularyzowany dokument z wykorzystaniem autentycznych akt prokuratorskich i sądowych. Tutaj fakty zostały wciągnięte w fabułę, książka ma zatem postać collage - tego, co faktyczne z tym, co iluzoryczne - jak nasza rzeczywistość.
Zbiór tekstów Małgorzaty Nowakowskiej-Karczewskiej o wdzięcznym i zagadkowym tytule, którego znaczenie wyjaśnia sama Autorka, Pasi koniki upiórkowane, przywodzi skojarzenie z sylwą (silva rerum, łac. las rzeczy), popularną w Polsce zwłaszcza w XVII w...
Czytelnik odnajdzie tu prywatny zapis skomplikowanej dekady, zamkniętej w latach 1994-2004, której finałem było wejście Polski w struktury Unii Europejskiej i w Epokę Szalonego Szaleństwa. W efekcie powstała książka bardzo intymna i bezkompromisowa.
To przybliżenie portretu człowieka – więźnia jako zwykłego człowieka, pozbawionego piętna przeszłości, człowieka potrzebującego nie litości, ale wsparcia, zrozumienia i miłosierdzia.
„To książka w cudzysłowie, bez początku i końca, sugerująca spotkanie w połowie drogi. Pełna niepewności, mnożących się wątpliwości i możliwości, naznaczona gorączką nieustających przygotowań”
Narratorka funkcjonuje jednocześnie jako obca i swoja. Obca, bo cudzoziemka, swoja, bo reprezentuje niemiecką korporację jako konsultantka i coach. Pozycja pomiędzy, w połączeniu z osobistą wrażliwością, jest bogatym źródłem pisarskich obserwacji i inspiracji. I szczególnego zrozumienia dla przeżyć i dramatów ludzi zawieszonych gdzieś między Wschodem a Zachodem, Północą a Południem.
Z charakterystyczną dla tego rodzaju barw wrażliwością autor wraca do Wrocławia czasów powojennych i późniejszych. Snuje intrygę powoli i czule. Poszerza horyzonty...
Akcja opowiadań dzieje się w Polsce, na Litwie, na Łotwie, w Niemczech. Opowiadania łączą nowoczesną formę z potoczystą narracją i wysublimowanym stylem.
Spiski, intrygi, dyplomacja i walki u schyłku X wieku, Mieszko i Bolesław Chrobry, który z dziecka staje się mężczyzną. Tajemniczy Zbrozło, mężny Stoigniew, waleczny Jaskotel. Jak ułożą się trudne relacje z Cesarstwem Niemieckim, skąd wziął się miecz Bolesława, czy młode państwo polskie przetrwa próbę czasu?
W obliczu kryzysu antropologicznego, który przeżywa Europa, warto „odnaleźć siebie”, czytając stronice Na peryferiach Europy abpa Henryka Jagodzińskiego – i warto przywołać zapomniane epitafium: Dzisiaj Europa wydaje się być pozbawiona duszy, która pozwoliłaby jej pozostać panią swojego przeznaczenia. Skandal chrześcijaństwa bez chrześcijan powtarza się w Europie bez Europejczyków.
Antologia nowych tekstów scenicznych Jarosława Jakubowskiego.
Halibut na Księżycu to swego rodzaju odpowiedź Davida Vanna na samobójczą śmierć ojca i napisaną dziesięć lat wcześniej Legendę o samobójstwie. Zagłębiamy się w ponury świat głównego bohatera, wiedząc, że syn Jima w powieści, David, to jej autor. Historia ta staje się jeszcze bardziej mroczna i poruszająca, gdy uświadomimy sobie, że znamy jej prawdziwe zakończenie.
W Valleby odbywa się festiwal miłości. Mieszkańcy całują się i przytulają, a na Rynku odbywa się konkurs tańca. Wszystko po to, by zebrać datki dla biednych dzieci z całego świata. Festiwal kończy się jednak w dziwnych okolicznościach – nagle gasną światła, pod zwycięzcami załamuje się podium, a wkrótce zebrane pieniądze znikają bez śladu…
Błyskotliwe, pełne czarnego humoru aforyzmy, erudycyjna, autoanalityczna proza, zaskakujący poemat covidowy „Świat w grupie ryzyka” zawiera zwycięskie prace konkursu Dziennik pandemiczny autorstwa Walerego Butewicza (1983), Jacka Adamczyka (1958) i Miłosza Tomkowicza (2000).
Największy lęk, ale i fascynację, rodzi to, co nieznane – dlatego wiosenny atak epidemii i związane z nim zamknięcie było doświadczeniem tak dojmującym. Na szczęście obostrzenia i zakazy nie obejmowały jednej ważnej dla człowieka czynności – pisania.
Ten zbiór sprowadza skomplikowane zagadnienia związane z moralnością chrześcijańską do prostych historii. Zostały one napisane w przystępny sposób zarówno dla dorosłych, jak i dla najmłodszych czytelników.
Jak wielka historia odbija się w pamięci osobistej człowieka? Jak się kształtuje pamięć zbiorowa? Teodor Hoppe idzie do nieba, czyli wędrówka do źródeł wypartej historii.
Rankov w swojej powieści pokazuje, że mroczne czasy średniowiecza i komunizmu mają ze sobą o wiele więcej wspólnego niż to się wydaje.
Posłuchaj, o czym szepcze morze. Mieszkańcy krajów nadbałtyckich to opowiadacze. Od wieków, z pokolenia na pokolenie, przekazują sobie baśnie i legendy z morskich głębin.
Osiemnaście opowieści ukazujących historie psów, konia, osiołka, niedźwiedzicy, kruka i lisa, mające w ludziach obudzić wrażliwość, a jednocześnie mające też stanowić rodzaj – w jakimś sensie – wynagrodzenia zwierzętom za zło, jakiego w życiu doznają od człowieka…
Z moskiewskiego dworca odjeżdża spóźniony pociąg. Transsyberyjska przygoda przebiega początkowo w po-godnej atmosferze, jednak kiedy wagony pustoszeją, telefony komórkowe tracą zasięg, a pociąg wydaje się zbaczać z trasy... Audiobook
Prezentowany tom zawiera satyry polityczne Janusza Szpotańskiego, zgrupowane w trzech cyklach: „Gnom, Caryca, Szmaciak”.
Pusta mapa to saga rodzinna opisująca trzy pokolenia kobiet sportretowanych na tle dziejowych zawirowań.
Powieść o zwykłym człowieku, który tym różni się od innych, że potrafi całkowicie poświęcić się realizacji swojego marzenia o byciu największym z szermierzy.
Książka wydana po raz pierwszy w 1925 roku w Wilnie dotąd dostępna była dla czytelnika tylko w jidysz. Zbiór zawierający opowiadania o różnorodnej tematyce ilustruje wielokulturowość dawnej Rzeczypospolitej i stanowi opis uniwersalnego doświadczenia ludzkiego wobec wyzwań rzeczywistości, mimo podziałów społecznych, religijnych i etnicznych.
Iszma zjawia się w domu proroka Izajasza jako niewolnica, lecz bystrość jej umysłu i pomysłowość sprawiają, że szybko staje się przyjaciółką księcia Ezechiasza. Widząc ich rodzącą się zażyłość, Izajasz postanawia zaadoptować Iszmę, nadając jej też królewski tytuł i nowe imię. Iszma staje się Chefsibą – radością Pana, zaś w przyszłości – królową Judei.
Masie wydaje się, że dla większości ludzi wykształcenie jest jedynie środkiem uzyskania ziemskiego szczęścia przez bardzo nielicznych: „możliwie upowszechnione wykształcenie” osłabia to wykształcenie tak bardzo, że nie może już ono zapewniać żadnych przywilejów i żadnego respektu. Wykształcenie w pełni upowszechnione jest barbarzyństwem.
Każdy dzień pobytu za oceanem utwierdzał mnie w przekonaniu, że wszechobecny tam uśmiech jest codzienną kulturą, jak powiedzenie dzień dobry, do widzenia, dziękuję czy proszę. Nie jest wymuszony, fałszywy, zdradliwy czy poszukujący drugiego dna. (...)
Dlaczego Amerykanie stracili wiarę w amerykański sen i dlaczego Donald Trump wygrał wybory? Najważniejsza książka ostatnich lat teraz jako gwiazdorski film Rona Howarda z Glenn Close i Amy Adams.
Od razu zwrócicie na nią uwagę. I nie będziecie mogli oderwać od niej wzroku.(...)
"Grobowa cisza, żałoby zgiełk" to powieść szkatułkowa, która zachwyca tym bardziej, im głębiej zaglądamy do misternej szkatuły, w której autorka układa swoje przerażająco piękne opowieści. Wystarczy tylko uchylić wieczko…
Nic nie dzieje się przez przypadek, a wszystko zdarza się po coś. Komedia obyczajowa o poszukiwaniu szczęścia.
Opowieść o pełnej życia absolwentce psychiatrii, która chce pomagać potrzebującym dzieciom. Kasia wierzy w swoje możliwości i zawsze może liczyć na sprawdzonych przyjaciół. A ma ich mnóstwo.
Opowiadania z pogranicza wielu gatunków i stylistyk oscylują wokół tematu domostwa: jako przestrzeni miłości i przyjaźni, często skomplikowanych relacji sąsiedzkich, tajemnic z przeszłości i zbrodni, a także – co aktualne zwłaszcza ostatnio – miejsca pracy.
Bohaterem „Pana Zło” jest wrażliwy, subtelny, inteligentny introwertyk, który odkrywa w sobie miejsce przerażające, odpychające, pełne zła, bólu i nienawiści. Jego władcą jest Pan Zło – upiorne alter ego, uosobienie destrukcyjnej energii, której Tomasz boi się i jednocześnie bardzo jej pragnie. Co narodzi się z symbiotycznego połączenia człowieka z jego Cieniem? Potwór, a może bohater?
Robert Byron uchodzi za ojca brytyjskiej literatury podróżniczej. W pierwszą podróż, po Europie, wybrał się w 1924 roku automobilem – z dwójką przyjaciół, równie młodych i beztroskich jak on. Owocem tej wyprawy jest "Europa w zwierciadle".
To nie był jeden lot, ale co najmniej jeden w imię Boga, jak nowoczesna krucjata. Krzysztof, Amelia i Rafał – trójkąt zawarty między namiętnością i dyskursem filozoficznym, dwaj mężczyźni po przejściach i kobieta z przeszłością.