Brak produktów
Wydawcy
Tytuły z kategorii Książki o architekturze przeznaczone są zarówno dla specjalistów, jak i osób, które chcą rozszerzyć swoją wiedzę z tej dziedziny.
Współczesne miasto jest miejscem sprzeczności; zamieszkiwane przez wiele grup etnicznych, przedstawicieli wielu różnych kultur, warstw społecznych, wyznawców rozmaitych religii. Jest pełne kontrastów i tarć, a więc ma wiele twarzy, bo jedna nie wystarczy.
Publikacja prezentuje najwspanialsze światowe osiągnięcia architektoniczne - od czasów neolitu aż do współczesności.
„Warszawa rysuje Skopje” to mało znana i dotąd nieopowiedziana historia wielkiego międzynarodowego sukcesu polskiego soft-power, opartego na wiedzy i doświadczeniu warszawskich urbanistów, którzy wzięli udział w ONZ-owskim projekcie odbudowy zniszczonego w trzęsieniu ziemi z 1963 roku Skopje, współtworząc Master Plan (plan ogólny) miasta.
Autor przeprowadza w książce analizę najważniejszych elementów kompozycji urbanistycznej, uwzględniając zagadnienia percepcji i powstawania określonych wrażeń, a także zwraca uwagę na konieczność świadomego kształtowania zespołów urbanistycznych i krajobrazowych.
Wieżowce w kształcie młotka, bloki z wielkiej płyty, latające spodki i betonowe monolity; te konstrukcje, wzniesione na powojennych zgliszczach, ukształtowały polskie miasta na nowo.Brutal Poland od Zupagrafika jest publikacją dwujęzyczną, wszystkie teksty w książce są zarówno w języku polskim jak i angielskim.
Monumentalne ‘sypialnie’ Moskwy, Plattenbauten Berlina wschodniego, warszawskie modernistyczne osiedla, kijowskie Brezhnevki; większości mieszkańców miast nazywa je domem, mimo to, powojenne przedmieścia Europy centralnej i wschodniej z biegiem lat stały się dla nas niewidzialne.
Dlaczego ściany w arabskich domach są grubsze niż w europejskich? Czy zamiast budować dom z cegieł, można wydrążyć go w ziemi? Czy da się zorganizować wieś w wieżowcu?
To już siódmy ilustrowany atlas warszawskiej architektury nakładem Centrum Architektury.
"PRA. Ilustrowany atlas architektury Pragi" obejmuje obszar zagospodarowany najwcześniej po prawej stronie Wisły, czyli historyczną Pragę w granicach zamkniętych obwodnicą kolejową oraz leżący poza nią teren Kamionka.
Książka zawiera ponad 120 fotografii zdobień, które znajdują się na budynkach Szczecina. Po takiej lekturze wielu z nas idąc ulicą z pewnością spojrzy w górę.?
Z przedmową, wstępem historycznym, indeksem nazwisk autorów i pracowni. Po polsku i po angielsku!
Siódmy tom z serii „Architektura jest najważniejsza”, traktujący o złożonych relacjach ludzi i zwierząt w przestrzeni architektury i urbanistyki
To nie tylko opowieść o urbanizacji: projektowaniu i wytyczaniu miast, ale także o kartografii – wyznaczaniu i tworzeniu Syberii jako konstruktu geograficznego, politycznego i społecznego.
Kolejny tom z serii "20 lat XX wieku" przedstawia najciekawsze zjawiska, miejsca, budowle, które towarzyszyły odradzaniu się i rozkwitowi Polski w dwudziestoleciu międzywojennym.
„Ale jeszcze inaczej można patrzeć na fotografie Nahorskiego: jeśli tylko powiązać je z „retoryką wędrowania”, wówczas możemy skonstatować, że budynki, które oglądamy na pożółkłych slajdach albo już nie istnieją, albo uległy dewastacji w świadomym lub bezmyślnym wandalizmie"
Łukasz Bugalski definiuje, czym są założenia pierścieniowe, i zarysowuje szeroki kontekst ich powstawania – zarówno historyczny, jak i teoretyczny. Książkę wieńczy analiza czterech przypadków obrazujących zróżnicowany charakter założeń pierścieniowych: Gdańska, Poznania, Wrocławia i Krakowa.
Atlas przedstawia 60 budynków, założeń architektonicznych, rzeźb i dekoracyjnych detali znajdujących się na terenie dzielnicy, od najstarszych po najnowsze. Prezentacje poprzedza dwujęzyczny wstęp z zarysem historii dzielnicy.
Niniejsza książka to pierwsze albumowe opracowanie o najstarszym wiekiem kościele w Zakopanem.
Architektura albo rewolucja pisał Le Corbusier – papież modernizmu.
Ukryty modernizm przedstawia więc Warszawę widzianą z innej perspektywy niż ta, do której przywykliśmy na co dzień. Efekt ten wzmacniają jeszcze fotografie wykonane przez Nicolasa Grospierre'a, a także nieznane szerzej archiwalia.
Krakowski Rynek jest… morzem, czyli przestrzenią. Kiedy w połowie lat sześćdziesiątych, pod opieką naszej pani, wyruszyłem z małego miasteczka w Małopolsce na pierwszą klasową wycieczkę nad Bałtyk, zobaczyłem z perspektywy wydmy w Łebie ów bezmiar i – oniemiałem!
Piąty tom piątej części „Materiałów do dziejów sztuki sakralnej na ziemiach wschodnich dawnej Rzeczypospolitej” obejmuje monografie 19 kościołów i kaplic, w 17 miejscowościach zlokalizowanych w południowo-zachodniej części województwa brzeskolitewskiego, w okolicach Brześcia i Kobrynia.
Dziedzictwo bywa kłopotliwe, o czym zaświadczają najlepiej były obóz koncentracyjny Auschwitz czy Pałac Kultury i Nauki. Największy jednak kłopot mamy z tym, co pozostawiła w naszym kraju Trzecia Rzesza.
Postać przedstawiona jest w wielu wymiarach jako architekt, teoretyk architektury, działacz społeczny, wykładowca akademicki i wychowawca młodzieży. Przede wszystkim jako romantyk i patriota, który architekturę traktował jako sztukę symboliczną wyrażającą najważniejsze, w tym patriotyczne treści.
Różnorodność typów i bogactwo form wprawia w zdumienie każdego, kto zapozna się z tym tematem.
Szczególnie zachwycają się nim przybysze z krajów, gdzie buduje się z kamienia, a drewno służy głównie jako opał. Zachwycają, a jednocześnie dziwią, że można budować takie cuda, z tak nietrwałego materiału.
Ta książka zaczyna się w miejscu, w którym kończą się wszystkie poradniki czy książki wnętrzarskie. (...) niesie za sobą ogromną dawkę wiedzy o świadomym tworzeniu przestrzeni i jej psychologicznym znaczeniu dla człowieka. Autorka porywa czytelnika w czarującą podróż po domu, w którym w osobliwy sposób, krzyżują się przeżycia ludzi i historie przedmiotów.
Wysoka jakość życia i gęsta zabudowa w Polsce brzmi jak para przeciwieństw. Większość nowych inwestycji, które wyrastają w ostatnich latach, to nieprzyjazne do życia blokowiska pozbawione sąsiedzkiej bliskości, dostępu do zieleni, pełnowymiarowych przestrzeni rekreacyjnych i niezbędnych usług.
Monografia analizuje pojawienie się i upowszechnienie nowoczesnych rozwiązań w architekturze na przykładzie Lwowa w oparciu o szczegółowe badania archiwalne i terenowe w Lwowie.
Wydanie drugie, poprawione
Publikacja jest prezentacją budynków, rzeźb i dekoracyjnych detali za pomocą precyzyjnej, lecz syntetycznej ilustracji. Taki sposób przedstawienia architektury pozwala zrozumieć podstawowe założenia przestrzenne poszczególnych projektów, niezakłócone ograniczeniami, z jakimi mamy do czynienia w przypadku zdjęć budynków.Książka w języku polskim i angielskim.Nowe wydanie
Pierwszy tak obszerny album poświęcony zupełnie nieznanemu obliczu międzywojennego modernizmu znad Pełtwi. Na przeszło 150 współczesnych fotografiach, przygotowanych specjalnie na potrzeby tego wydawnictwa, zaprezentowano ikoniczne realizacje polskich, ukraińskich i żydowskich architektów
Książka jest dokładnie tym, co zapowiada jej tytuł – zakrojoną na 476 stron i 150 zdjęć, szeroką panoramą architektury PRL – od powojennej odbudowy, przez socrealizm i modernizm, aż do postmodernizmu.
Wydanie drugie, poprawione.
Ochota to relatywnie nowa dzielnica, ale znajdziemy tu XIX-wieczne forty Twierdzy Modlin, to tu opiewany przez Mickiewicza Ordon wstępował na działo, to tu zapadały decyzje w sprawie Powstania Warszawskiego, tu aresztowano generała Grota-Roweckiego, tu Maria Skłodowska-Curie założyła pierwszy Instytut Radowy, tu również hitlerowcy umieścili obóz przejściowy na Zieleniaku.
Architektura
Pokusa miejsca Przeszłość i przyszłość miast
Historia architektury
Warszawa rysuje Skopje
Elementy kompozycji urbanistycznej
Brutal Poland Zbuduj Swój Betonowy PRL
Eastern Blocks
Witaj w świecie bez architektów
ŚRÓD PN Ilustrowany atlas architektury...
PRA Ilustrowany atlas architektury Pragi...
Cuda na Fasadach część 1 Detale...
ŻOL Ilustrowany atlas architektury...
Architektura i zwierzęta
Nowoczesne O syberyjskich miastach okresu...
Architektura dwudziestolecia
Archi(w)tektura Henryka Nahorskiego
Planty promenady ringi Śródmiejskie...
MOK Ilustrowany atlas architektury...
Zakopane. Drewniany kościół św. Jana na...
Metoda Segala. O wspólnotowym budownictwie...
Ukryty modernizm. Warszawa według...
Czas. Rynek w Krakowie
Kościołyi klasztory rzymskokatolickie...
Kłopotliwe dziedzictwo? Architektura...
Jan Sas-Zubrzycki. Architekt, historyk i...
Cerkwie Galicji Wschodniej
Czy z tym domem mi do twarzy? Jak urządzać...
Miasto życzliwe. Jak kształtować miasto z...
Między tradycją a nowoczesnością....
SAS Ilustrowany atlas architektury Saskiej...
Lwów nowoczesny
Architektura w Polsce 1945-1989
Tajemnicze miasto. Spacery po Warszawie....
Książki o architekturze, które proponujemy, to pozycje zarówno w języku polskim, jak i angielskim. Poruszają różne tematy - wyjaśniają zagadnienia z zakresu architektury i urbanistyki, opowiadają o największych światowych osiągnięciach architektonicznych, opisują konkretne projekty, np. sowieckie blokowiska, a także prezentują informacje na temat budynków zabytkowych.
W tej kategorii znajdują się nie tylko książki o architekturze przeznaczone dla specjalistów, ale też dla zwykłego czytelnika, zainteresowanego tą tematyką, który chciałby poszerzyć swoją wiedzę.
Oferowane przez nas książki o architekturze to pozycje wydane m.in. przez Centrum Architektury, Zupagrafikę, Universitas, Słowo/Obraz, Wysoki Zamek, Krytykę Polityczną, EMG i Arkady.