Brak produktów
Wydawcy
Wpływ rewolucji cyfrowej na współczesne społeczeństwo oraz funkcjonujące w nim jednostki i instytucje.
Wiedza, gust, kompetencje. Kultura literacka, teatralna, czytelnicza i cyfrowa we współczesnej Bibliotece. (na przykładzie województwa lubuskiego)
Kim są nieużytkownicy biblioteki? Nieuchwytni, niewidzialni, a niekiedy może po prostu zapomniani? Dlaczego nie odwiedzają biblioteki? Czy czytają książki, a jeśli tak, to z jakich źródeł je pozyskują? Jaką część publiczności bibliotecznej – grupy docelowej, do której biblioteka kieruje swoje działania, stanowią? Jak dużym wyzwaniem jest dotarcie do nich i poznanie powodów „nieużytkowania”?
Na prezentowaną książkę składa się sześć niepublikowanych dotychczas w języku polskim tekstów Edwarda Potkowskiego z lat około 1980 do 2014.
W „Królestwie człowieka” autor zastanawia się nad ideą, która przyświeca człowiekowi w nowoczesności, kiedy to został odrzucony porządek kosmiczny i boskie prawo, dotychczas pomagające w realizacji człowieczeństwa.
Teksty zebrane w niniejszym tomie podejmują „problem Hiszpanii”, centralny temat, wokół którego od dawna toczy się spór o istotę tego, co „hiszpańskie”, jeśli można mówić, że coś takiego istnieje.
Tom jest przedrukiem dwudziestu jeden publikowanych w latach 1887-1947 prac Profesora Józefa Konrada Paczoskiego. Zawiera wstęp poświęcony życiu i karierze naukowej autora tekstów, napisany przez Karola Latowskiego. Tematyka książki to m.in. roślinność Polesia i życie gromadne roślin
Prezentowana książka „Internet jako narzędzie imperializmu kulturowego” porusza problem relacji między współczesną kulturą a nowoczesnymi mediami masowymi, ze szczególnym uwzględnieniem Internetu.
„Czy Kaliope, która opisuje życie miłosne swoich afrodyt i persefon – non stop zajmuje się ich seksem – jest świadoma tego, że stale przegrywa?”. Dlaczego autorki prozy skupionej na relacjach intymnych kobiety współczesnej tylko w drodze wyjątku od reguły kreują świat szczęsnych doznań i dlaczego tak rzadko czynią to w sposób kunsztowny?
Termin stereotyp został wprowadzony do języka w 1798 r. przez francuskiego drukarza Didota, który w ten sposób określał gotowe sztywne matryce, stosowane w procesie drukowania.
Kryzysy, które dotykają obecnie Europę, Unię Europejską czy jej państwa członkowskie stanowią czynniki w istotny sposób zaburzające funkcjonowanie poszczególnych państw, a tym samym procesy integracyjne na Starym Kontynencie.
Główna teza książki głosi, że żyjemy w okresie konwergencji po bardzo długiej erze dywergencji, kiedy ludzkość rozprzestrzeniała się na cały świat i żyła we względnie izolowanych kulturach. Dopiero nowożytne eksploracje na nowo skomunikowały ludzkość – ze wszystkimi, także tragicznymi, tego skutkami, gdy eksploracji towarzyszyła eksploatacja i eksterminacja „odkrywanych” ludów.
Monografia "Kultura-media-etyka. Media w perspektywie etycznej i kulturowej w kontekście rewolucji teleinformatycznej" wychodzi naprzeciw złożonym problemom współczesnej cywilizacji, coraz częściej określanej mianem "społeczeństwa informacyjnego", "społeczeństwa opartego na wiedzy" czy też "społeczeństwa ponowoczesnego".
Książka przedstawia analizę semantyki polskich czasowników strachu z wykorzystaniem założeń i pojęć lingwistyki kognitywnej, szczególnie gramatyki kognitywnej Ronalda Langackera.
Monografia poświęcona informacji zdrowotnej. Zawiera obszerną bibliografię oraz liczne przypisy. Odbiór tekstu ułatwiają dobrze opracowane liczne wykresy, tabele i ilustracje.
Publikacja o obecności książki jako rekwizytu, motywu i tematu utworów literackich powstałych u schyłku XX i początku XXI wieku, a także motywów samej książki pokrewnych – portretów ludzi księgi – bibliotekarzy, księgarzy, antykwariuszy, czytelników i miejsc z książką związanych.
Media zawsze spełniały ważną rolę w systemie komunikacji społecznej. Zbliżając odległe zakątki świata i łącząc ludzi zmieniały świat w globalną wioskę. Współcześnie, w dobie Internetu i nowoczesnych rozwiązań telekomunikacyjnych, środki społecznego komunikowania nie tylko informują, edukują, dostarczają rozrywki, integrują ale uczestniczą w licznych procesach życia publicznego.
Książka stanowi wybór niektórych artykułów Profesora Jana Stęszewskiego wskazujący na bogactwo i zakres Jego dotychczasowej aktywności naukowej i jest odzwierciedleniem głównych zainteresowań Profesora.
Książka daje wgląd w wielość poznawczych ujęć krajobrazu i tym samym w różnorodność krajobrazów samych, które stają się przedmiotem badawczej uwagi. Tom zawiera 23 oryginalne prace.
Analiza zawartości, której celem jest rozpoznanie i dekonstrukcja mechanizmów służących opisywaniu rzeczywistości, zwłaszcza zabiegów zmierzających do przyjęcia punktu widzenia autorów, stawia przed jej wykonawcą wiele problemów.
Celem istnienia polskich uniwersytetów publicznych jest przede wszystkim pomnażanie, przechowywanie, przekazywanie wiedzy. Obecnie jednak ścierają się różne idee w zakresie modelu ich funkcjonowania.
To nie kryzys, to rezultat”, mawiał Stefan Kisielewski „Kisiel”, diagnozując w ten najprostszy z możliwych sposobów problem immanentnych dysfunkcji, jakie były cechą systemu, który od 1917 roku funkcjonował w Rosji sowieckiej. Ćwierć wieku temu dysfunkcjonalność owego systemu osiągnęła próg, poza którym był już tylko upadek.
Księga jubileuszowa dedykowana Profesorowi Jerzemu Babiakowi
Zjawisko migracji XXI wieku nabrało szczególnego znaczenia. Jego skutki są obecnie jednymi z największych wyzwań, przed którymi stoją państwa doświadczające napływu cudzoziemców. Ma to związek z tym, iż peregrynacja ludności o odmiennym pochodzeniu, języku czy religii wywołuje zmiany polityczne, społeczne, ekonomiczne i kulturowe w państwie przyjmującym.
Siły zbrojne mogą być skierowane do udziału w misjach „niższej klasy”, potocznie nazywanych operacjami „z dolnej półki”, prowadzonymi w ograniczonym zakresie i stosunkowo krótkim czasie, które w przyszłości będą przebiegały w podobny sposób.
Młodzież jest specyficzną grupą społeczną, którą wyznacza kryterium wieku. Zagadnienia dotyczące młodzieży – tak w układzie ogólnopolskim, jak i regionalnym – są istotne poznawczo choćby ze względu na jej znaczący wpływ na otaczającą rzeczywistość czy zmieniające się wraz z upływem lat życia w warunkach demokracji postawy.
Współcześnie nietrudno o uważnych odbiorców mediów, a szczególnie ich oferty informacyjno-publicystycznej, którzy zastanawiają się i dyskutują, o czym są przez media informowani i w jaki sposób.
Rozważaniom nad wydarzeniami, zjawiskami i trendami towarzyszącymi formowaniu się rynku mediów lokalnych na ziemiach wielkopolskich towarzyszyła specyficzna perspektywa teoretyczno-metodologiczna badań, a mianowicie paradygmat medioznawczo-politologiczny.
W dobie przewagi podaży nad popytem producenci i usługodawcy, dokonując analiz rynku, poszukują rozwiązań, pozwalających na utrzymanie lub wzrost sprzedaży wyrobów.
Dzieje walki o wolność myśli, przekonań, słowa, wypowiedzi i ekspresji artystycznej można by przedstawić w pewnej przenośni jako dzieje ogniska, w którym na polecenie władz państwowych, wyznaniowych płoną materialne wytwory myśli ludzkiej, nierzadko, dla pewności, wraz z ich autorami.
Książka jest próbą rekonstrukcji, opisu i analizy zapomnianej polskiej tradycji badawczej dwudziestolecia międzywojennego, stosującej psychoanalizę do interpretacji literatury, Ówcześni badacze polscy stworzyli interesującą, wyrazistą szkołę psychoanalizy naukowej i literackiej.
Technologie cyfrowe miały zrewolucjonizować gospodarkę, dać nam więcej wolności i mniej pracy. Rzeczywistość jest zupełnie inna.
Pierwsze znaki udowadniają, że praca paleoantropologa ma o wiele więcej wspólnego z przygodami Indiany Jonesa, niż moglibyśmy przypuszczać. Nie tylko towarzyszymy autorce w trudach jej ekspedycji, ale także stawiamy wraz z nią śmiałe tezy i szukamy ukrytych znaczeń. Łamiemy przy tym szyfr 32 tajemniczych znaków, by poznać myśli naszych przodków…
Teksty składające się na niniejsze opracowanie, powstały w dużej części na bazie referatów, wygłoszonych podczas konferencji „Kultura i realia społeczne okresu Shōwa (1926–1989)”, zorganizowanej przez Katedrę Japonistyki Wydziału Orientalistycznego w październiku 2016 roku w ramach X Dni Japonii na Uniwersytecie Warszawskim.
Poprawność skrypturystycznej argumentacji Ambrożego w dziele „O tajemnicy wcielenia Pańskiego” w aspekcie filozoficzno-teologicznym Autor rekonstruuje w pracy schematy argumentacyjne Ambrożego, na które składa się przywoływany tekst biblijny, jak również przyjmowane założenia i wyprowadzone wnioski. (Z recenzji dr hab. Katarzyny Stępień)
Monografia zatytułowana Uczeń a współczesne zagrożenia próbuje spojrzeć na ucznia w aspekcie zagrożeń, jakich dostarcza mu współczesny świat. Nie są to jednak tylko multimedia i świat techniki.
„Prywatna” historia sztuki wysoko oceniana przez miłośników eseistyki, a często i przez historyków sztuki, powraca w badaniach herbertologicznych co pewien czas.