Brak produktów
Wydawcy
Książki o naukach humanistycznych to pozycje, które przybliżają takie dziedziny wiedzy jak filozofia, socjologia czy psychologia. Są wśród nich tytuły przeznaczone do specjalistów, ale też książki kierowane do szerszego grona odbiorców.
Odwieczne Słowo, Jedyny Bóg, Wolny Duch, od Abrahama do Gabriele
Tom poświęcony Marii Konopnickiej w 180. rocznicę jej urodzin gromadzi artykuły i eseje badaczy zajmujących się jej twórczością.
„Dom poety. Eseje o twórczości Mirona Białoszewskiego” – to nowa publikacja Narodowego Centrum Kultury wydana z okazji setnej rocznicy urodzin wybitnego poety, prozaika, dramatopisarza i twórcy teatralnego. Ukazuje Mirona Białoszewskiego jako wyjątkowego artystę, który łączył sztukę z życiem, świat materialny z duchowym.
Książka ta stanowi kontynuację tomu Archiwa dyscypliny.
Andrzej Nowicki - filozof kultury, historyk filozofii i ateizmu, italianista, religioznawca. Przez cztery kadencje był Wielkim Mistrzem Wielkiego Wschodu Polski.
Przez ponad trzy dekady Reiner Stach zbierał informacje o życiu Franza Kafki. W ten sposób obok monumentalnej biografii powstała kronika - tyleż obszerna, ile precyzyjna.
Piotr Sadzik – doktorant na Wydziale Polonistyki UW. Obecnie zajmuje się głównie filozofią literatury i kultury w kontekście dekonstrukcji oraz żydowskiego witalizmu.
Studium upadku trzeciego gabinetu Katsury Tarō (1912−1913)
Zbiór rozproszonych dotychczas w czasopismach i książkach zbiorowych szkiców wybitnego historyka XIX i XX wieku – Jerzego Jedlickiego (1930-2018).
Polska debata migracyjna po 2015 roku w kontekście nauczania Kościoła katolickiego
Księga jubileuszowa dedykowana Profesorowi Januszowi Adamowskiemu
Dla Platona i Arystotelesa każdy byt posiada własne dzieło. Dziełem noża jest cięcie, a konia bieganie. Kiedy byt wykonuje dobrze to dzieło, które go definiuje, jest w pełni sobą, staje się dzielny i osiąga szczęście. Czym jest zatem właściwe dzieło człowieka?
Antropologia to […] dyscyplina pogranicza, którą trudno zamknąć w raz na zawsze ustalonych ramach teoretycznych i metodologicznych. Kierując się takim jej rozumieniem, zdecydowaliśmy się włączyć do tomu teksty autorów reprezentujących dwie dyscypliny współczesnej humanistyki: kulturoznawstwo i religioznawstwo. Dzięki temu czytelnik ogląda kulturę afrokaraibską niejako z dwóch perspektyw.
AUTORZY:Ewa Domańska, Agnieszka Kłos, Mikołaj Smykowski, Jarosław Jaworek, Piotr Słodkowski, Jacek Małczyński, Monika Stobiecka, Michał Kępski, Joanna Klisz, Gabriela Jarzębowska, Małgorzata Wosińska, Tomasz Wiśniewski
Jeśli Frankenstein jest mitem, to natychmiast pojawiają się dwa pytania. O jaki mit chodzi? I jaka koncepcja mitu jest potrzebna, by rzucić światło na tę zarazem powieść filozoficzną?
Opracowanie przedstawia nowe podejście Federacji Rosyjskiej do prowadzenia konfliktów zbrojnych przy wykorzystaniu na szeroką skalę możliwości oddziaływania informacyjnego i psychologicznego wobec społeczności międzynarodowej, lokalnej, jak i walczących stron.
Czy można oglądać programy telewizyjne, nie mając telewizji i nie korzystając z platform streamingowych? Jak zmienia się interaktywność telewizji pod wpływem mediów społecznościowych? Jak odbiorcy definiują telewizję w dobie nowych mediów? Książka Aleksandry Powierskiej przynosi odpowiedzi na powyższe pytania, prezentując świeże podejście do badań nad przemianami współczesnej telewizji.
Stanisław Krajski w swojej najnowszej książce dokonuje rozliczenia obecnego stanu kościoła w Polsce, zaczynając od okresu komunizmu i księży patriotów, do wszelkich protestantyzujących ruchów charyzmatycznych i na księżach czy duchownych celebrytach kończąc.
Książki o naukach humanistycznych - psychologii, filozofii, socjologii - to zarówno literatura specjalistyczna, jak i popularnonaukowa. Znajdują się w niej pozycje przeznaczone dla specjalistów, podręczniki dla uczniów i studentów, a także tytuły popularnonaukowe, pisane z myślą o szerokim gronie odbiorców.
Nauki humanistycznie bywają różnie definiowane, ale najczęściej określa się je jako grupę nauk, która zajmuje się badaniem człowieka jako istoty społecznej. W Polsce zalicza się do nich wspomniane wcześniej socjologię, psychologię i filozofię, ale też między innymi etnologię, pedagogikę, filologię, kulturoznawstwo, medioznawstwo i religioznawstwo.
Proponowane przez nas książki o naukach humanistycznych to pozycje wydane m.in. przez PIW, Słowo/Obraz, Czarną Owcę, Pasaże, FNCE, Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego i Oficynę Naukową.