Brak produktów
Wydawcy
Przewodnik po zabytkach czesko-polsko-niemieckiego pogranicza
Archiwa parafialne są wyjątkowe i nie da się ich zamknąć w określonych ramach, a tym bardziej obwarować sztywnymi zasadami i regułami. Wynika to nie tylko z samej istoty parafii, będącej jedną i niepowtarzalną administracyjną cząstką Kościoła powszechnego.
Książka jest podzielona na dwie części, z których pierwsza została poświęcona losom Mysakowskich, Nowakowskich i po części Kucharskich. Natomiast w drugiej części przedstawiam perypetie bohaterów z rodziny Gryblewskich na kanwie legend, różnych dokumentów, a przede wszystkim licznej, niezwykle interesującej korespondencji, w znacznej części autorstwa Eugeniusza Gryblewskiego.
Celem wydania kilkutomowego Słownika… jest przedstawienie sylwetek księży pracujących w Kościele gorzowskim w latach 1945-1956.
Celem wydania kilkutomowego Słownika... jest przedstawienie sylwetek księży pracujących w Kościele gorzowskim w latach 1945-1956. W gronie tego duchowieństwa znaleźli się księża autochtoni, po zakończeniu wojny przez pewien czas pozostający na Ziemiach Odzyskanych, księża diecezjalni i zakonni, którzy przyjechali wraz z wiernymi z Kresów Wschodnich lub z pozostałych regionów.
Drugi tom ilustrowanego wydawnictwa „Lubuskie. Mały album dawnej architektury” prezentuje zabytkową architekturę zachowaną na terenie powiatów krośnieńskiego i świebodzińskiego.
Książka ukazuje się w dwudziestą rocznicę powołania przez papieża Jana Pawła II Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej. Autorzy wyrażają nadzieję, że lektura tej książki stanie się przyczynkiem do refleksji nad historią i teraźniejszością zielonogórskiego Kościoła rzymskokatolickiego.
Jest to ostatnia publikacja z trzytomowej serii poświęconej dziedzictwu materialnemu zachowanemu w regionie lubuskim. Pierwszy tom obejmował powiaty: zielonogórski, świebodziński i krośnieński (nakład wyczerpany), zaś drugi: żarski, żagański, nowosolski oraz wschowski.
Czas płynie dyskretnie i niezauważalnie. W pierwotnym doswiadczeniu czas dotykał wieczności w kategoriach natury, np. w zmieniających sie porach roku. Od początku człowiek utrwalał ślady swego istnienia w postaci rysunków, malowideł, rzeźb i pomników...
Agencja Wydawnicza "PDN" przygotowała trzeci i zarazem ostatni tom przewodnika, w którym autor proponuje wędrówkę po 204 historycznych miejscowościach leżących w powiatach: gorzowskim, słubickim, sulęcińskim, międzyrzeckim oraz strzelecko-drezdeneckim.
Mija dziesięć lat od czasu, kiedy z aparatem fotograficznym rozpocząłem wędrówkę po południowej części województwa lubuskiego. Rejestrowałem ciekawe elementy historycznej zabudowy miast, między innymi Zielonej Góry, Krosna Odrzańskiego, Żar, Żagania i Świebodzina, z myślą o zilustrowaniu przygotowanych przewodników turystycznych...
Książka ukazuje się w dwudziestą rocznicę powołania przez papieża Jana Pawła II Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej. Autorzy wyrażają nadzieję, że lektura tej książki stanie się przyczynkiem do refleksji nad historią i teraźniejszością zielonogórskiego Kościoła rzymskokatolickiego.
Archeologią często rządzi przypadek. Z tym banalnym stwierdzeniem wielokrotnie spotykamy się, gdy są prezentowane, głównie w mediach, interesujące odkrycia. Dziś, po latach parania się tym zawodem, dochodzę do wniosku, że to zdanie zawiera dużo prawdy.
Biłgorajskie figury, jak nazywa lud kapliczki i krzyże przydrożne, wielokrotnie interesowały etnografów, profesjonalnie zajmujących się tą dziedziną architektury i sztuki, a także amatorów - miłośników kultury ludowej. Czy tylko?