Brak produktów
Wydawcy
MUZEUM SZTUKI NOWOCZESNEJ W WARSZAWIE
Tom pod redakcją Magdy Lipskiej i Piotra Słodkowskiego podsumowuje międzynarodową konferencję Engaged Figurations: Realism, Socialist Realism, and Soc-Modernism in a Global Perspective, która odbyła się w 2021 roku.
Nominacja do Najpiękniejszej Książki Roku 2022 Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek
Język wydania angielski
Książka, która opisuje pierwsze lata Muzeum Sztuki Nowoczesnej
Historycy sztuki zbliżają̨ się̨ do sztuki na różne sposoby.
Anka Ptaszkowska: galerzystka przekonana o tym, że sztuka to nie towar, i gotowa tego poglądu czynnie bronić. Mentorka nieznosząca naśladowców. Skrajna indywidualistka spełniająca się tylko w działaniach wspólnych. Ryzyko jest dla niej niezbędnym elementem tworzenia, a zabawa, psota i zadyma jawią się jako niezbywalna część życia.
Refleksje zza kamery Reżyserki o kinie i formie filmowej
AUTORZY:Ewa Domańska, Agnieszka Kłos, Mikołaj Smykowski, Jarosław Jaworek, Piotr Słodkowski, Jacek Małczyński, Monika Stobiecka, Michał Kępski, Joanna Klisz, Gabriela Jarzębowska, Małgorzata Wosińska, Tomasz Wiśniewski
From the Global South to the Łódź Film School
Dlaczego ściany w arabskich domach są grubsze niż w europejskich? Czy zamiast budować dom z cegieł, można wydrążyć go w ziemi? Czy da się zorganizować wieś w wieżowcu?
W książce Art in a Disrupted World historyczka sztuki Agata Pietrasik przedstawia studium praktyk artystycznych z czasu drugiej wojny światowej.
Henryk Streng / Marek Włodarski a historia sztuki.
Pierwsza monograficzna publikacja poświęcona artyście, który w ostatnim czasie stał się jednym z kluczowych twórców w polu sztuk wizualnych.
The monumental monograph devoted to the artistic duo KwieKulik (Zofia Kulik and Przemysław Kwiek) includes an outline of the artists' activities from the 1960s to 1988 (the period of their joint practice) as well as documentation of the Studio of Activities, Documentation and Propagation (PDDiU) run by the artists.
Tom „Miriam Cahn: I as Human”, wydany w styczniu 2019 roku, towarzyszy wystawie pod tym samym tytułem przygotowanej wspólnie przez Kunstmuseum Bern, Haus der Kunst w Monachium oraz Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.
Prezentowana monografia to pierwsza publikacja poświęcona wyłącznie twórczości Zofii Kulik; analizuje ona jej bogaty i złożony dorobek, odnosząc go m.in. do kondycji (post)komunistycznej, intermedialności oraz do warunków, w jakich pracuje artystka-kobieta.
Czy historia się powtarza? Czy przestaliśmy bać się wojen i przemocy? Jakie obrazy mogą przemówić do wyobraźni, organizować sprzeciw, inicjować wspólnotowe projekty?
Tytułowy „rok zero” to rok 1955 i zorganizowana w indonezyjskim Bandungu „Konferencja solidarności Azji i Afryki” oraz początki Ruchu Państw Niezaangażowanych, ale „latami zerowymi” w tej opowieści są także rok zakończenia drugiej wojny, czy kolejne daty wyznaczające koniec kolonialnych zależności afrykańskich państw. Książka dopowiadająca wątki wystawy „After Year Zero”.
Tematem książki Jakuba Banasiaka są przeobrażenia państwowego systemu sztuki w schyłkowym PRL i w początkach transformacji ustrojowej. Jej autor, wychodząc poza utarte narracje na temat kultury artystycznej lat 80. XX wieku, koncentrujące się na oporze twórców wobec komunistycznego reżimu, rysuje szerszy i bardziej zniuansowany obraz tego okresu.