Używamy plików cookies m.in. w celach: świadczenia usług, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Zamknij

Wydawcy

Modernizm żydowsko-polski Zobacz większe

Modernizm żydowsko-polski

SŁODKOWSKI PIOTR

978-83-66076-42-6

Nowy

MUZEUM SZTUKI NOWOCZESNEJ W WARSZAWIE

48 egz.

Henryk Streng / Marek Włodarski a historia sztuki.

Więcej szczegółów

32,64 zł

48,00 zł najniższa cena z 30 dni przed obniżką

-32%

Autor SŁODKOWSKI PIOTR
Rok wydania 2019
Ilość stron 496
Szerokość (mm) 155
Wysokość (mm) 240
Grzbiet (mm) 31
Wymiary 155 x 240 x 31 mm
Oprawa miękka ze skrzydełkami
Wydawca MUZEUM SZTUKI NOWOCZESNEJ W WARSZAWIE

Streng/Włodarski (1898–1960), malarz aktywny w międzywojennym Lwowie i powojennej Warszawie, to przede wszystkim postać, która rozbija stare sposoby myślenia o sztuce polskiej w XX stuleciu i wspiera dekolonizowanie wiedzy o kulturze w tej części Europy. Twórca oryginalnego modernizmu i zarazem nieortodoksyjny socrealista. Artysta czerpiący z kultury polsko-żydowskiej i ocalały z Holokaustu, który pozostał przy tożsamości z czasów Zagłady. Świadek historii doświadczony dwoma totalitaryzmami, nazizmem i stalinizmem. Autora książki inspiruje do uprawiania historii sztuki w zupełnie nowy sposób.

Odważna i wyrafinowana książka Piotra Słodkowskiego otwiera perspektywy na zjawiska oświetlające polską kulturę XX wieku i polską nowoczesność. […] Ukazuje dzieło Strenga/Włodarskiego i jego osobowość twórczą w perspektywie holistycznej, w wielowymiarowej całości jego wyborów artystycznych, afiliacji ideowych, biografii i dramatu tożsamości, który stał się udziałem artysty. Słodkowski oferuje nowe klucze interpretacyjne, rewiduje dotychczasowe ustalenia, znosi zastane podziały i kategorie […] Ma ponadto odwagę budować nowe pojęcia i kategorie, wypracowuje własną metodologię badawczą, inspirując się impulsami płynącymi z nowej humanistyki.

prof. dr hab. Jacek Leociak

Trzy tematyczne człony ambitnej książki Piotra Słodkowskiego: modernizm, zaangażowanie, tożsamość, należą do najpoważniejszych problemów sztuki XX wieku. W oparciu o międzynarodową dyskusję nad pojęciem modernizmu, autor krytycznie odnosi się do „zachodniocentrycznego” paradygmatu historii sztuki XX wieku i analizując obrazy Strenga/Włodarskiego wprowadza pojęcie „modernizmu indygenizującego” i „socrealizmu utopijnego”. Lejtmotywem ważnej i poruszającej książki Słodkowskiego jest krytyczna obserwacja dyscypliny, a najpoważniejszym osiągnięciem są zarysowane przez autora alternatywy, jakie dla historii sztuki wyłaniają się z analiz oeuvre artysty.

prof. dr hab. Maria Poprzęcka

Piotr Słodkowski − historyk sztuki, adiunkt w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Absolwent programu doktorskiego Akademii Artes Liberales. Redaktor książek Przestrzeń społeczna. Historie mówione Złotego Grona i Biennale Sztuki Nowej (2014) oraz (z Agatą Pietrasik) Czas debat. Antologia krytyki artystycznej z lat 1945–1954 (2016). Dwukrotny laureat Nagrody Stowarzyszenia Historyków Sztuki im. Szczęsnego Dettloffa (2017, 2018). Interesuje się polską i środkowoeuropejską sztuką XX wieku w perspektywie współczesnej myśli humanistycznej.

Na razie nie dodano żadnej recenzji.

Napisz opinię

Modernizm żydowsko-polski

Modernizm żydowsko-polski

Henryk Streng / Marek Włodarski a historia sztuki.

Napisz opinię

Produkty z tej samej kategorii