Brak produktów
Wydawcy
Eseje i felietony, które proponujemy, to rozważania na temat literatury, kultury, historii, polityki, dalekich krajów, kuchni - a więc tematów bardzo różnorodnych. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą!
Esej Marka Cichockiego, o tytule nawiązującym do znanego tekstu Stefana Kisielewskiego z 1976 roku, to refleksja nad współczesnym światem, w którym rywalizacja nie zniknęła, geopolityka nie straciła na znaczeniu, a wojny nie ustały; co więcej - wszystkie zyskały nowe instrumentarium.
Ponadczasowy zbiór ikonicznych tekstów Joan Didion, pochodzących z lat 1968–2000.
„Siostry” to zbiór emocji, lęków i nadziei. To wszystko to, czym możemy służyć innym.
Niniejszy esej przedstawia dziedzictwo ukraińskiej państwowości w rozmaitych formach, które przybierała zarówno przed, jak i po deklaracji niepodległości z 24 sierpnia 1991 roku.
Seria: Krakowska Biblioteka Stowarzyszenia Pisarzy Polskich
Jan Hartman pisze z miłością sprawiedliwą i mądrą. Cóż więc dziwnego, że świat filozofa jest prześwietlony światłem jednocześnie gorącym i zimnym? Wciąż jest to światło − nieobojętna forma pochwały i obrony. Przenikania i kontemplacji.Jarosław Mikołajewski
Nic drobniej nie będzie" to kronika wydarzeń. Sprawozdanie z ostatnich paru lat.
W Tbilisi uderza liczba pięknych, nowocześnie ubranych i całkowicie wyzwolonych kobiet. Spotyka się niebieskookie Argonautki, ciemne jak noc Arabki, rude góralki z piwnymi oczami…Być może nagromadzenie piękna jest jedyną realną ochroną.[fragment książki]
Literackie eseje poświęcone kulturze, historii i sztuce – a szerzej: pięknu – dawnej i współczesnej Italii oraz tworzącym je postaciom, sławnym i popularnym, ale także mniej znanym czy wręcz zapomnianym.
Ta książka jest wynikiem krzyżowania się ludzkich losów w czasie i przestrzeni.
Żydowski Kraków przez kilkaset lat był jednym z najważniejszych miast w żydowskim świecie. To tutaj mieszkali najwybitniejsi żydowscy uczeni, tutaj ukształtowała się aszkenazyjska tożsamość – tożsamość Żydów Europy Środkowowschodniej.
Co to jest przeznaczenie? I kiedy nie jest przypadkiem – pytała, kiedy siedzieliśmy w jej londyńskim mieszkaniu. I jeszcze, dlaczego ona? Bo jeśli została wybrana, to przecież tak, jakby ktoś jej powierzył tych wszystkich, których pochłonęło piekło Szoah.
Te teksty są dokumentem ogromnej wrażliwości. I odwagi.Niewiele jest takich wyznań w literaturze. Są jakby światłemrzuconym na te obszary naszej osobowości, o którychzwykle nie chce się wiedzieć ani o nich pamiętać. Są pisanekrwią serca, a ich przekaz wzmacnia piękny, pełen subtelności,wyrazisty język.Adam Wodnicki
Przez otwarte dachy patio wlatują ptaki, dzikie ptaki, aby napić się wody z fontanny znajdującej się w środku i poszukać okruszków. I w zasadzie nie opuszczają domu przez cały dzień.[fragment książki]
Jazz, panie Brubeck kocham od zarania. Pamiętam jak dziś ten dzień po lekcjach, kiedy kolega z podstawówki imieniem Bartek, mający majętną rodzinę w Ameryce, puścił mi u siebie w domu świeżo nadesłaną płytę z negro spirituals. Runął na mnie ocean rytmicznego śpiewu i powalił swoją mocą.
Jeśli istnieją przewodniki po Europie, to czy ich przeciwieństwem byłyby błędniki po Europie? Zwodniki? Fałszowniki?
Każdy nosi w sobie dżumę, nikt bowiem nie jest od niej wolny.Albert Camus, Dżuma
Frymografia jest wielowątkowym esejem o postrzeganiu świata i osobistym przeżywaniu fotografii. Korzystając z pretekstu, jakim są zdjęcia, autor opisuje subiektywną relację z rzeczywistością za pośrednictwem aparatu. Kieruje obiektyw na rzeczy duże i małe. Na miejsca i na człowieka. Także na siebie. Prawdziwym bohaterem książki jest życie.
„Piszę: «lecę do Syrakuz». Lecz ściśle mówiąc lecę do Katanii, stamtąd jadę autobusem, trochę dłużej niż godzinę...
Tłumaczenie: Olga Kubińska, Wojciech Kubiński
"Refleksje nad historią władców spoczywających w grobowcu królewskim katedry w Palermo nie tylko są lekcją historii, ale – i to przede wszystkim – wprowadzeniem czytelnika w fascynujący Iwaszkiewicza problem tęsknoty człowieka Północy do «otoczonego bajką i mgłą Południa»”.
Otrzymał włoskie odznaczenia i nagrody m.in. Premio Nazionale per la Traduzione.
Zbiór esejów Melissy Febos może wywołać dyskomfort – zmusza do spojrzenia na dorastanie z nowej perspektywy.
Teksty zebrane w tej książeczce zostały nie tyle napisane, co wykrzyczane z rozpaczy, gniewu i bezsilności. Są owocem bardziej reakcji fizjologicznej niż operacji intelektualnej. Nie angażując się bezpośrednio w politykę, tylko w ten sposób mogłem wyrazić swój bunt i niezgodę, na to, co dzieje się w naszym kraju.
"Wspominam siedem niebanalnych osób, z którymi się zetknęłam i których już nie ma między nami.To nie są ich biografie – tylko subiektywne, zapamiętane przeze mnie epizody. (...)"
"Baśniowa tradycja narracji Józefa Ignacego Kraszewskiego, błyskotliwość obserwacji Ksawerego Pruszyńskiego oraz bajeczna wyobraźnia Joanne Rowling w jednym to Ptaszy ludzie Karoliny Grodziskiej.(...)" ~ Jacek Purchla
"...wdzięczna pamięć i obserwacja, anegdota i logos, wejrzenie w siebie, w innych i w historię grają w jednej orkiestrze swój porywający, lekki, choć przez to nie mniej dojmujący, koncert."Jarosław Mikołajewski
Szkice o pierwszej serii Kolekcji Literackiej
Eseje i felietony to formy literackie bardzo specyficzne, ponieważ niezwykle ważna jest tu osoba autora. W naszej księgarni znajdziesz eseje i felietony napisane zarówno przez znane nazwiska, jak i te mniej popularne, ale cieszące się uznaniem w swoim środowisku: Emila Ciorana, Rebeccę Solnit, Jonathana Franzena, Elenę Ferrante, Italo Calvino, Joan Didion, Jamesa Baldwina, Tadeusza Bartosia, Agatę Passent, Jerzego Pilcha, Hannę Krall, Janusza Głowackiego, Bronisława Wildsteina itd.
Felietony, zgodnie z definicją, to utwory publicystyczno-dziennikarskie, poruszające tematy społeczne, polityczne, obyczajowe i kulturalne. Eseje z kolei mogą dotyczyć praktycznie każdej tematyki - również naukowej, filozoficznej czy artystycznej. To sprawia, że tytuły z kategorii Eseje i felietony to książki traktujące o bardzo różnych kwestiach - niepełnosprawności, Chinach, Brunonie Schulzu, liberalizmie, Bogu czy tatuażach.
Eseje i felietony dostępne w naszej ofercie to tytuły wydawane między innymi przez Wysoki Zamek, PIW, Słowo/Obraz, Pasaże, Agorę, Karakter, Czarne, Narodowe Centrum Kultury, Filtry i Fundację Sąsiedzi.