Brak produktów
Wydawcy
Aksjonormatywne wymiary współczesnych festiwali muzycznych w Polsce
Wiersze Stanisława Czerniaka to poezja najwyższej próby i ścieżka myśli, którą autor przemierza wierszami właściwie sam, pogadując z Norwidem, prowadzi do miejsc, których nikt w poezji polskiej nie ogląda. Ta samotna wędrówka odsłania – od wielu już tomów wierszy – idiom poetycki unikalny w polskiej poezji filozoficznej czy filozofii poetyckiej.
Tematem publikacji nie jest historia życia i twórczości malarza, ani historia dawnych pojęć, tylko to, co dziś obecne, bo utrwalone na obrazach. Leksykon powstał z chęci zrozumienia, co sprawia, że twórczość Lebensteina nadal zwraca uwagę, intryguje, pomimo tego, że często są to obrazy „wobec nas obce, dezorientujące, niepokojące”, które zapoczątkowują „wysiłek zrozumienia”.
"Jaki kształt przybiera dziś radykalna polityka? Jaki rodzaj wyobraźni, który polityczny i etyczny horyzont rozpala współczesne walki? Jaki rodzaj alternatywy dla naszego współczesnego porządku politycznego i ekonomicznego jest proponowany i o jaki się walczy?"(Fragment Przedmowy)
Przemyśliwanie, przekształcanie i odzyskiwanie ciała we współczesnym kapitalizmie
Kapitalizm tłumaczony mojej wnuczce (w nadziei, że zobaczy jego koniec)
Transdyscyplinarne badania nad chłopskim dziedzictwem. Historia pamięci pierwszego powstania ludowego na ziemiach polskich
Tadeusz Kowalik o epigońsko-mieszczańskiej transformacji roku 1989
Prawa własności intelektualnej w perspektywie realizmu socjologicznego
Fascynująca podróż po świecie idei i życia fascynującej osobowości.
To jest kapitalna książka, z kilku powodów: rekonstruuje ważne wydarzenia i sylwetki współczesnej polskiej sztuki, oferuje komunikatywne, a jednocześnie rzetelne odniesienia do teorii współczesnej oraz międzynarodowego kontekstu artystycznego, jest też niezwykle aktualna (...) ~ dr Ewa Majewska
Wiosną 2020 r. świat osunął się w poczwórny kryzys. Pandemia przyspieszyła krach ekonomiczny, ujawniła skutki destabilizacji klimatu i zniszczenia środowiska, a wreszcie zaostrzyła erozję demokracji. Dziś już wiemy, że „normalność”, do której tęsknią rządy i społeczeństwa nie będzie już taka jak przed pandemią.
Fascynująca podróż po świecie idei i życia fascynującej osobowości.
Tematyka to w większości świat arabski, do którego sam należę z powodu swojego libańskiego pochodzenia i który jest przedmiotem mojej stałej osobistej i intelektualnej uwagi.
Zdaniewski ma wyjątkową umiejętność wyczuwania czasu i miejsca.
Andrzej Walicki jest intelektualistą światowym, inteligentem polskim, człowiekiem integralnym.
Wybór felietonów z lat 2016-2020 (z wyjątkiem ostatniego artykułu o Trumpie, który napisałem w styczniu 2021 r.) i jest moją piątą książką poświęconą sprawom amerykańskim.
Walki zwycięskie, czasem przegrane, ale w których razem możemy zwyciężyć.
Dziś w Polsce, w kraju, który stara się powrócić do „normalności”, feminizm jest aberracją. Normalność oznacza m.in. powrót do świata, który kiedyś znaliśmy, a był to świat patriarchalny. W tym świecie nierówność kobiet to normalność. To normalne, że kobiety są obywatelami drugiej kategorii, że mniej zarabiają, że wykonują większość robót domowych itd.
Przez ponad stulecie lewica radykalna czerpała inspirację ze słynnej 11. tezy Marksa o Feuerbachu, głoszącej, że „filozofowie rozmaicie tylko interpretowali świat; idzie jednak o to, aby go zmienić”.
Dorastałem w czasach brazylijskiej dyktatury wojskowej. (...) Ani wojsko mnie nie lubiło, ani ja go nie lubiłem. Więzionego i torturowanego zwolniono mnie wraz z innymi w zamian za porwanego ambasadora Niemiec Zachodnich. W pewnym sensie zawdzięczam swoje życie dyplomacji.
Opowieści o rewolucji są dziś niezwykle potrzebne, bowiem tak samo jak rzetelna wiedza o polityce, historii i ideach, pośród szumu informacyjnego niezbędny staje się trening krytycznej wyobraźni. Dlatego echa przeszłych rewolucji i mobilizacji społecznych wciąż powinny mieć dla nas znaczenie.
Romowie – od kilkuset lat obecni w Europie, praktycznie we wszystkich państwach. Podzieleni na setki klanów i plemion, wędrujący i osiadli, zintegrowani i zachowujący dystans, budzą wiele emocji – stylem życia i silnym poczuciem odrębności. Skąd przybyli? Jak wykształciły się ich zwyczaje? I co ich spotykało w Europie? Na te pytania stara się odpowiedzieć książka Przemysława Witkowskiego.
W swojej najnowszej książce Michał Siermiński dowodzi, że wielka rewolta na Wybrzeżu z lat 1970-1971 to punkt zwrotny w historii świadomości politycznej peerelowskiej klasy robotniczej.
W ciągu ostatnich sześciu lat, do Europy trafiło ponad trzy miliony uchodźców, szukając schronienia i godnego życia.
Autor prezentuje, jak przedstawiane są w mediach tęczowa Matka Boska, orzeł na tęczowym tle i Polka Walcząca.
Rap to kolejny wytwór czarnej Ameryki, której historyczny dynamizm w dziedzinie twórczości muzycznej nie wygasa. Stworzyła go młodzież z miejskiego getta. Zapowiedział powstanie w Los Angeles i opiewał je, zanim wybuchło w kwietniu 1992 r. Rap afrocentryczny przypomniał młodemu pokoleniu Malcolma X, Czarne Pantery i czarny ruch wyzwoleńczy lat 60.
W pogoni za błękitnym złotem. Na rubieżach Paragwaju, Argentyny i Chile, to kolejna relacja Wiesława A. Zdaniewskiego z podróży po krajach Ameryki Łacińskiej.
Realizm kapitalistyczny zawiera jedną z najlepszych i najbardziej przekonujących diagnoz współczesnego kapitalizmu. Fisher dowodzi, że „realizm kapitalistyczny” to współczesna forma ideologii, w której kapitalizm uległ daleko posuniętej naturalizacji i odhistorycznieniu.