Używamy plików cookies m.in. w celach: świadczenia usług, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. | Zamknij |
Wydawcy
Filozoficzne uwarunkowania współczesnej polityczności
Wiosną 2020 r. świat osunął się w poczwórny kryzys. Pandemia przyspieszyła krach ekonomiczny, ujawniła skutki destabilizacji klimatu i zniszczenia środowiska, a wreszcie zaostrzyła erozję demokracji. Dziś już wiemy, że „normalność”, do której tęsknią rządy i społeczeństwa nie będzie już taka jak przed pandemią.
Tematyka to w większości świat arabski, do którego sam należę z powodu swojego libańskiego pochodzenia i który jest przedmiotem mojej stałej osobistej i intelektualnej uwagi.
Zdaniewski ma wyjątkową umiejętność wyczuwania czasu i miejsca.
Andrzej Walicki jest intelektualistą światowym, inteligentem polskim, człowiekiem integralnym.
Wybór felietonów z lat 2016-2020 (z wyjątkiem ostatniego artykułu o Trumpie, który napisałem w styczniu 2021 r.) i jest moją piątą książką poświęconą sprawom amerykańskim.
Walki zwycięskie, czasem przegrane, ale w których razem możemy zwyciężyć.
Przez ponad stulecie lewica radykalna czerpała inspirację ze słynnej 11. tezy Marksa o Feuerbachu, głoszącej, że „filozofowie rozmaicie tylko interpretowali świat; idzie jednak o to, aby go zmienić”.
Dorastałem w czasach brazylijskiej dyktatury wojskowej. (...) Ani wojsko mnie nie lubiło, ani ja go nie lubiłem. Więzionego i torturowanego zwolniono mnie wraz z innymi w zamian za porwanego ambasadora Niemiec Zachodnich. W pewnym sensie zawdzięczam swoje życie dyplomacji.
Opowieści o rewolucji są dziś niezwykle potrzebne, bowiem tak samo jak rzetelna wiedza o polityce, historii i ideach, pośród szumu informacyjnego niezbędny staje się trening krytycznej wyobraźni. Dlatego echa przeszłych rewolucji i mobilizacji społecznych wciąż powinny mieć dla nas znaczenie.
Romowie – od kilkuset lat obecni w Europie, praktycznie we wszystkich państwach. Podzieleni na setki klanów i plemion, wędrujący i osiadli, zintegrowani i zachowujący dystans, budzą wiele emocji – stylem życia i silnym poczuciem odrębności. Skąd przybyli? Jak wykształciły się ich zwyczaje? I co ich spotykało w Europie? Na te pytania stara się odpowiedzieć książka Przemysława Witkowskiego.
W swojej najnowszej książce Michał Siermiński dowodzi, że wielka rewolta na Wybrzeżu z lat 1970-1971 to punkt zwrotny w historii świadomości politycznej peerelowskiej klasy robotniczej.
W ciągu ostatnich sześciu lat, do Europy trafiło ponad trzy miliony uchodźców, szukając schronienia i godnego życia.
Książka z serii Biblioteka Bez Dogmatu
Rap to kolejny wytwór czarnej Ameryki, której historyczny dynamizm w dziedzinie twórczości muzycznej nie wygasa. Stworzyła go młodzież z miejskiego getta. Zapowiedział powstanie w Los Angeles i opiewał je, zanim wybuchło w kwietniu 1992 r. Rap afrocentryczny przypomniał młodemu pokoleniu Malcolma X, Czarne Pantery i czarny ruch wyzwoleńczy lat 60.
W pogoni za błękitnym złotem. Na rubieżach Paragwaju, Argentyny i Chile, to kolejna relacja Wiesława A. Zdaniewskiego z podróży po krajach Ameryki Łacińskiej.
Piotr Rajewski - autor książki "Rajusy" Pod pseudonimem "Jerzy Włos" znany jako twórca i kompozytor muzyczny. Multiinstrumentalista. Zawodowo - pisarz, dziennikarz, muzyk sesyjny. Prywatnie - mól książkowy, miłośnik kotów, laktoowowegetarianin. Kolekcjoner i współwłaściciel Muzeum PRL-u.
Bananowe plutokracje, szwadrony śmierci i zimna wojna w Ameryce Środkowej
Studia o kryzysie światowym i strategii lewicy.
Czas miniony Stanisława Rainko to autobiograficzna opowieść o długiej drodze filozoficznej.
W obronie wolności. Jak wygrać walkę o otwarte społeczeństwo
Dzieło Wiesława A. Zdaniewskiego pozostaje w pamięci nie tylko ze względu na piękne fotografie. Opis miejsc i ciekawa, krytyczna, narracja pozwala nam przenieść się w nieznane, aby po chwili uruchomić marzenie o zorganizowaniu takiej podróży w realu. Na tym polega wielkość szczerego przekazu.
Zebrane w tym tomie teksty traktują o współczesnym kapitalizmie, o jego polskiej odmianie oraz o zapomnianych wartościach, takich jak równość, empatia i solidarność.
Autorzy i autorki studiują postawiony w tytule książki problem w rozmaitych kontekstach, rozciągających się geograficznie od Rosji przez Europę Wschodnią i Zachodnią po Amerykę Łacińską, a czasowo od końca XIX do końca XX w. Prezentując różnorodne podejścia i rozmaicie rozkładając akcenty, wskazują na nierozerwalny związek historii idei i historii ruchów społecznych.
W Esejach filozoficznych Stanisław Rainko podejmuje namysł nad ważkimi, a nawet klasycznymi zagadnieniami filozoficznymi.
"Miraż Sierpnia" pomyślany jest jako próba ponownego wprowadzenia do debaty publicznej – przede wszystkim w łonie środowisk lewicowych – wątków, które były obecne w epoce przełomu ustrojowego.
Podstawowe cele tej pracy to: zrekonstruowanie wizji społeczeństwa, którą przedstawia Zygmunt Baumna oraz osadzenie jej w perspektywie neoliberalizmu, jako ideologii i praktyki.
"Małpie zwierciadło" to zbiór felietonów, recenzji i esejów, które autor publikował na łamach "Tygodnika Popularnego".
Europa znalazła się między młotem neoliberalizmu a kowadłem odradzających się nacjonalizmów. Ulrike Guérot przekonuje, że oba te oblicza obecnego kryzysu więcej łączy niż dzieli.
Jak patrzy uchodźca? Jak patrzeć na niego? W jaki sposób widzialność migracji wpływa na kulturę oraz wypracowane przez nią formy komunikacji i transmisji? Książka Migawki z tradycji uciśnionych jest poświęcona obrazom uchodźców, choć zaproponowana w niej perspektywa różni się od tej, jaka dominuje w głównym nurcie debaty publicznej.
Trudno powstrzymać się od myśli, że żyjemy w wielkim cyrku. Kiedy siedzimy na kanapie po dniu ciężkiej pracy oraz wielu godzinach dojazdu do pracy i powrotu z pracy, surrealistyczne opery mydlane na ekranie telewizora przynoszą nam przegląd globalnej gry: tyle a tyle bomb spadło na Syrię, jeszcze więcej uchodźców na granicach, kłopoty z wielką finansjerą...
Na podstawie osobistych doświadczeń z pobytu w dwóch placówkach formacyjnych: klasztorze franciszkanów i seminarium diecezjalnym oraz własnych przemyśleń, autor stawia trudne pytania na temat katolicyzmu, podaje istotne fakty oraz przedstawia niepokojący obraz Kościoła, począwszy od wejścia za klasztorną klauzurę...
Reportaż z podróży do Caracas i na Kubę, pełen historycznych i politycznych dygresji, malujący społeczno-polityczny pejzaż Wenezueli i Kuby w opozycji do USA.
Historia tego nurtu opozycji działającej w PRL, który najpierw symbolizowały nazwiska Kuronia i Modzelewskiego, a następnie Kuronia i Michnika, doczekała się już obszernych i rzetelnych opracowań.
W Sadze metafizycznej Stanisław Rainko z jasnością i precyzją kontynuatora szkoły lwowsko - warszawskiej mierzy się z klasycznymi zagadnieniami ontologicznymi i ich rozmaitymi ujęciami - od Kartezjusza i Kanta poprzez Husserla, Heideggera i Sartre`a po Wittgensteina, Poppera i Quine`a.