Brak produktów
Wydawcy
Jubileuszowy tom poświęcony Leopoldowi Tyrmandowi gromadzi eseje, których autorzy wnikliwie interpretują najważniejsze utwory pisarza, analizują ich styl i recepcję.
Publikacja gromadzi artykuły naukowe i eseje autorstwa wybitnych współczesnych humanistów na temat twórczości wybitnego filozofa Romana Ingardena.
Zbiór esejów jest kolejnym tomem z serii Jubileusze wydawanej przez Narodowe Centrum Kultury, w której prezentowane są sylwetki wybitnych Polaków.
Theodor W. Adorno (1903-1969) – niemiecki filozof, socjolog, myśliciel polityczny, muzykolog i kompozytor. Jeden z czołowych przedstawicieli szkoły frankfurckiej, reprezentant teorii krytycznej.
Uznawana za jedną z najbardziej wpływowych książek z dziedziny antropologii kultury po raz pierwszy w tłumaczeniu na język polski.
Życie laboratoryjne to efekt dwuletnich badań terenowych – obserwacji pracy neuroendokrynologów w laboratorium Rogera Guillemina w Instytucie Salka w Kalifornii.
W poszukiwaniu nowożytnych wyobrażeń o Rzeczypospolitej i jej mieszkańcach
Pruskie i niemieckie wojny kulturowe przeciw Polsce w latach 1975-1918
Uznawany za opus magnum Warburga, Atlas obrazów Mnemosyne, jest przedsięwzięciem niezwykłym: wybitny badacz kultury zestawiając ze sobą między innymi dzieła sztuki z różnych epok, zdjęcia prasowe, reklamy, grafiki czy stronice z traktatów naukowych zamierzał stworzyć narzędzie unaoczniające i problematyzujące pamięć zbiorową Europejczyków.
Świętowanie stulecia odzyskanie niepodległości w ujęciu socjologicznym.
Różne drogi prowadziły do Niepodległej. Jedna z nich wiodła przez lubelskie ulice i place, przez redakcję lokalnej gazety, przez błonia, z których startowały samoloty. I przez szkołę, gdzie uczyła się paczka chłopaków.
W książce Krystalizacja opinii publicznej, wydanej w 1923 roku, Bernays definiuje i określa horyzonty funkcjonalności nowego zawodu, jakim na początku XX wieku stał się doradca public relations.
Monografia podsumowuje aktywność Polski w instytucjach międzynarodowych na przestrzeni minionego stulecia
Książką Kultura i sprawczość z 1988 roku Archer uzupełniła istotną lukę w teorii społecznej, która do tej pory analizowała ludzką sprawczość przede wszystkim w kontekście struktury społecznej. Jest to pierwsze polskie wydanie tego ważnego dla współczesnej socjologii dzieła.
Publikacja przygotowana w ramach obchodów 15-lecia Polski w Unii Europejskiej.
Celem serii Tradycje polskiej myśli prawa międzynarodowego jest przypomnienie dorobku polskiej szkoły prawa ludów (ius gentium) oraz osiągnięć dotychczasowych badań nad jej najwybitniejszymi przedstawicielami, takimi jak Paweł Włodkowic i Stanisław ze Skarbimierza.
Wspomnienia jednego z najmłodszych spośród 316 spadochroniarzy Polskich Sił Zbrojnych, cichociemnych.
Celem serii jest przypomnienie dorobku polskiej szkoły prawa międzynarodowego oraz osiągnięć dotychczasowych badań nad jej najwybitniejszymi przedstawicielami, takimi jak Paweł Włodkowic i Stanisław ze Skarbimierza.
Civis bonus (Dobry obywatel) to traktat polityczno-prawny siedemnastowiecznego myśliciela Kaspra Siemka, wydany pierwszy raz w Krakowie w 1632 r.
Tawerna Pod Białym Koniem to zbiór dotąd niepublikowanych esejów poświęconych cyganerii artystycznej nowojorskiej dzielnicy Greenwich Village na Manhattanie, a jednocześnie fascynujące studium z czasów ruchu artystycznego tzw. beat generation z końca dekady lat 50. XX w.
Rachunek sumienia to wybór poezji dokonany przez samego autora, składa się z wierszy powstałych podczas wojny i na emigracji. Jedynie te o tematyce ukraińskiej w dziale II tomu postały przed wojną. Tom wierszy znakomicie ilustruje nadany poecie przydomek ?ostatniego romantyka XX w.?
Napisana wkrótce po II wojnie światowej Idea uniwersytetu (wyd. drugie zmienione, 1946) jest wyrazem pogłębionej refleksji nad misją uniwersytetów, mającą niewątpliwe znaczenie dla kondycji człowieka i wielu aspektów jego działalności.
Badając kondycję uniwersytetu u progu XXI w., autor stawia nas przed wyborem: czy iść na ustępstwa wobec korporacyjnej rzeczywistości, w której uczony staje się biurokratą, a student świadomym konsumentem, czy pogrążać się w romantycznej nostalgii, pozostając w ruinach „dawnego” uniwersytetu.
Czy można być jednocześnie profesorem matematyki, filozofem, żołnierzem i malarzem? Leon Chwistek udowodnił, że tak. Wykładał logikę matematyczną na Uniwersytecie Jagiellońskim, walczył w legionach i współtworzył polską awangardę dwudziestolecia międzywojennego.
Powyższa publikacja składa się z artykułów poświęconych Henrykowi Sienkiewiczowi, publikowanych w latach 1994 – 2016 przez kresową dziennikarkę i pisarkę p. Alvidę Antoninę Bajor w Magazynie Wileńskim. Artykuły te ukazują silne związki pisarza z dziedzictwem Rzeczpospolitej Obojga Narodów, w szczególności z litewską Laudą...
W krajach tzw. demokracji ludowej sport (podobnie jak inne dziedziny życia) był pod kontrolą komunistycznych władz oraz aparatu bezpieczeństwa. Wyjazdy naszych olimpijczyków na letnie i zimowe igrzyska odbywały się pod czujnym okiem funkcjonariuszy SB i ich agentów, zainstalowanych w gronie oficjeli, działaczy, trenerów i dziennikarzy.
Opracowanie ukazuje rolę łódzkiej opozycji studenckiej na tle innych ośrodków akademickich, łącząc relacje uczestników przywołanych zdarzeń ze spojrzeniem na nie z perspektywy historii.