Brak produktów
Seria Biblioteka Staropolskiej Myśli Politycznej
Seria Biblioteka Staropolskiej Myśli Politycznej
Tom poświęcony Marii Konopnickiej w 180. rocznicę jej urodzin gromadzi artykuły i eseje badaczy zajmujących się jej twórczością.
„Dom poety. Eseje o twórczości Mirona Białoszewskiego” – to nowa publikacja Narodowego Centrum Kultury wydana z okazji setnej rocznicy urodzin wybitnego poety, prozaika, dramatopisarza i twórcy teatralnego. Ukazuje Mirona Białoszewskiego jako wyjątkowego artystę, który łączył sztukę z życiem, świat materialny z duchowym.
Pełna fascynujących postaci i ciekawostek.W niebanalnej oprawie graficznej.Opatrzona propozycjami zadań i projektów do samodzielnej realizacji.
Kolejny tom z serii „20 lat XX wieku” przedstawia najciekawsze zjawiska, miejsca, budowle, które towarzyszyły odradzaniu się i rozkwitowi Polski w dwudziestoleciu międzywojennym.
Katalog prezentujący wybrane akwarele, litografie i rysunki opatrzony jest tekstami Edyty Chlebowskiej, Anny Grochali i Katarzyny Haber.
Traktat „Lacon” Kaspra Siemka został wydany w 1635 roku. Niniejsza publikacja, dwujęzyczne, łacińsko-polskie wydanie dzieła „Laconseu de reipublicae recte instituendae” / „Lakon, czyli dialog o arkanach dobrego urządzenia rzeczpospolitej” zawiera oryginalny tekst łaciński i pierwsze tłumaczenie utworu na język polski.
Kolejny tom z serii „20 lat XX wieku” pokazuje barwny świat fotografii, radia, filmu, czasopism oraz początki telewizji – mediów, które w latach dwudziestych i trzydziestych ubiegłego stulecia zawładnęły sercami szerokiej publiczności.
Książka Galaktyka Gutenberga. Tworzenie człowieka druku (1962), ukazująca konsekwencje wynalezienia prasy drukarskiej z ruchomymi czcionkami, weszła na stałe do kanonu literatury traktującej o wzajemnych relacjach kultury, społeczeństwa i mediów. Jej pierwsze pełne polskie wydanie oddajemy właśnie w ręce czytelników.
Napisana wkrótce po II wojnie światowej Idea uniwersytetu (wyd. drugie zmienione, 1946) jest wyrazem pogłębionej refleksji nad misją uniwersytetów, mającą niewątpliwe znaczenie dla kondycji człowieka i wielu aspektów jego działalności.
Seria Wydawnictwa NCK Jubileusze nominowana do nagrody Najpiękniejsze Książki Roku 2019
Fantastyka naukowa i fikcje nauki.
Autorska monografia prof. Mariana Golki, dotycząca pojęcia czasu, analizowanego w różnych ujęciach, w różnych epokach, z punktu widzenia różnych kultur.
Kolejny tom z serii "20 lat XX wieku" przedstawia najciekawsze zjawiska, miejsca, budowle, które towarzyszyły odradzaniu się i rozkwitowi Polski w dwudziestoleciu międzywojennym.
Jubileuszowy tom poświęcony Leopoldowi Tyrmandowi gromadzi eseje, których autorzy wnikliwie interpretują najważniejsze utwory pisarza, analizują ich styl i recepcję.
Publikacja gromadzi artykuły naukowe i eseje autorstwa wybitnych współczesnych humanistów na temat twórczości wybitnego filozofa Romana Ingardena.
Zbiór esejów jest kolejnym tomem z serii Jubileusze wydawanej przez Narodowe Centrum Kultury, w której prezentowane są sylwetki wybitnych Polaków.
Theodor W. Adorno (1903-1969) – niemiecki filozof, socjolog, myśliciel polityczny, muzykolog i kompozytor. Jeden z czołowych przedstawicieli szkoły frankfurckiej, reprezentant teorii krytycznej.
Uznawana za jedną z najbardziej wpływowych książek z dziedziny antropologii kultury po raz pierwszy w tłumaczeniu na język polski.
Życie laboratoryjne to efekt dwuletnich badań terenowych – obserwacji pracy neuroendokrynologów w laboratorium Rogera Guillemina w Instytucie Salka w Kalifornii.
W poszukiwaniu nowożytnych wyobrażeń o Rzeczypospolitej i jej mieszkańcach
Pruskie i niemieckie wojny kulturowe przeciw Polsce w latach 1975-1918
Uznawany za opus magnum Warburga, Atlas obrazów Mnemosyne, jest przedsięwzięciem niezwykłym: wybitny badacz kultury zestawiając ze sobą między innymi dzieła sztuki z różnych epok, zdjęcia prasowe, reklamy, grafiki czy stronice z traktatów naukowych zamierzał stworzyć narzędzie unaoczniające i problematyzujące pamięć zbiorową Europejczyków.
Świętowanie stulecia odzyskanie niepodległości w ujęciu socjologicznym.
Różne drogi prowadziły do Niepodległej. Jedna z nich wiodła przez lubelskie ulice i place, przez redakcję lokalnej gazety, przez błonia, z których startowały samoloty. I przez szkołę, gdzie uczyła się paczka chłopaków.
W książce Krystalizacja opinii publicznej, wydanej w 1923 roku, Bernays definiuje i określa horyzonty funkcjonalności nowego zawodu, jakim na początku XX wieku stał się doradca public relations.
Monografia podsumowuje aktywność Polski w instytucjach międzynarodowych na przestrzeni minionego stulecia