Brak produktów
Wydawcy
Seria Biblioteka Staropolskiej Myśli Politycznej
Seria Biblioteka Staropolskiej Myśli Politycznej
Tom poświęcony Marii Konopnickiej w 180. rocznicę jej urodzin gromadzi artykuły i eseje badaczy zajmujących się jej twórczością.
„Dom poety. Eseje o twórczości Mirona Białoszewskiego” – to nowa publikacja Narodowego Centrum Kultury wydana z okazji setnej rocznicy urodzin wybitnego poety, prozaika, dramatopisarza i twórcy teatralnego. Ukazuje Mirona Białoszewskiego jako wyjątkowego artystę, który łączył sztukę z życiem, świat materialny z duchowym.
Pełna fascynujących postaci i ciekawostek.W niebanalnej oprawie graficznej.Opatrzona propozycjami zadań i projektów do samodzielnej realizacji.
Traktat „Lacon” Kaspra Siemka został wydany w 1635 roku. Niniejsza publikacja, dwujęzyczne, łacińsko-polskie wydanie dzieła „Laconseu de reipublicae recte instituendae” / „Lakon, czyli dialog o arkanach dobrego urządzenia rzeczpospolitej” zawiera oryginalny tekst łaciński i pierwsze tłumaczenie utworu na język polski.
Książka Galaktyka Gutenberga. Tworzenie człowieka druku (1962), ukazująca konsekwencje wynalezienia prasy drukarskiej z ruchomymi czcionkami, weszła na stałe do kanonu literatury traktującej o wzajemnych relacjach kultury, społeczeństwa i mediów. Jej pierwsze pełne polskie wydanie oddajemy właśnie w ręce czytelników.
Autorska monografia prof. Mariana Golki, dotycząca pojęcia czasu, analizowanego w różnych ujęciach, w różnych epokach, z punktu widzenia różnych kultur.
Jubileuszowy tom poświęcony Leopoldowi Tyrmandowi gromadzi eseje, których autorzy wnikliwie interpretują najważniejsze utwory pisarza, analizują ich styl i recepcję.
Publikacja gromadzi artykuły naukowe i eseje autorstwa wybitnych współczesnych humanistów na temat twórczości wybitnego filozofa Romana Ingardena.
Zbiór esejów jest kolejnym tomem z serii Jubileusze wydawanej przez Narodowe Centrum Kultury, w której prezentowane są sylwetki wybitnych Polaków.
Uznawana za jedną z najbardziej wpływowych książek z dziedziny antropologii kultury po raz pierwszy w tłumaczeniu na język polski.
Autorką większości komopzycji na płycie jest Małgorzata Tekla Tekiel współtwórczyni i/lub instrumentalistka na jedenastu płytach nagranych między 1992 a 2013 rokiem, basistka zespołu Będzie Dobrze, Pudelsi, Soomood, aranżerka i twórczyni muzyki do spektakli teatralnych.
Różne drogi prowadziły do Niepodległej. Jedna z nich wiodła przez lubelskie ulice i place, przez redakcję lokalnej gazety, przez błonia, z których startowały samoloty. I przez szkołę, gdzie uczyła się paczka chłopaków.
Monografia podsumowuje aktywność Polski w instytucjach międzynarodowych na przestrzeni minionego stulecia
Książką Kultura i sprawczość z 1988 roku Archer uzupełniła istotną lukę w teorii społecznej, która do tej pory analizowała ludzką sprawczość przede wszystkim w kontekście struktury społecznej. Jest to pierwsze polskie wydanie tego ważnego dla współczesnej socjologii dzieła.
Publikacja przygotowana w ramach obchodów 15-lecia Polski w Unii Europejskiej.
„Siłą naszego ducha jesteśmy”. Eseje o Niepodległej
Civis bonus (Dobry obywatel) to traktat polityczno-prawny siedemnastowiecznego myśliciela Kaspra Siemka, wydany pierwszy raz w Krakowie w 1632 r.
Tawerna Pod Białym Koniem to zbiór dotąd niepublikowanych esejów poświęconych cyganerii artystycznej nowojorskiej dzielnicy Greenwich Village na Manhattanie, a jednocześnie fascynujące studium z czasów ruchu artystycznego tzw. beat generation z końca dekady lat 50. XX w.
Rachunek sumienia to wybór poezji dokonany przez samego autora, składa się z wierszy powstałych podczas wojny i na emigracji. Jedynie te o tematyce ukraińskiej w dziale II tomu postały przed wojną. Tom wierszy znakomicie ilustruje nadany poecie przydomek ?ostatniego romantyka XX w.?