Używamy plików cookies m.in. w celach: świadczenia usług, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. | Zamknij |
Wydawcy
Seria Biblioteka Staropolskiej Myśli Politycznej
Tom poświęcony Marii Konopnickiej w 180. rocznicę jej urodzin gromadzi artykuły i eseje badaczy zajmujących się jej twórczością.
„Dom poety. Eseje o twórczości Mirona Białoszewskiego” – to nowa publikacja Narodowego Centrum Kultury wydana z okazji setnej rocznicy urodzin wybitnego poety, prozaika, dramatopisarza i twórcy teatralnego. Ukazuje Mirona Białoszewskiego jako wyjątkowego artystę, który łączył sztukę z życiem, świat materialny z duchowym.
Autorska monografia prof. Mariana Golki, dotycząca pojęcia czasu, analizowanego w różnych ujęciach, w różnych epokach, z punktu widzenia różnych kultur.
Publikacja gromadzi artykuły naukowe i eseje autorstwa wybitnych współczesnych humanistów na temat twórczości wybitnego filozofa Romana Ingardena.
Zbiór esejów jest kolejnym tomem z serii Jubileusze wydawanej przez Narodowe Centrum Kultury, w której prezentowane są sylwetki wybitnych Polaków.
Uznawana za jedną z najbardziej wpływowych książek z dziedziny antropologii kultury po raz pierwszy w tłumaczeniu na język polski.
Autorką większości komopzycji na płycie jest Małgorzata Tekla Tekiel współtwórczyni i/lub instrumentalistka na jedenastu płytach nagranych między 1992 a 2013 rokiem, basistka zespołu Będzie Dobrze, Pudelsi, Soomood, aranżerka i twórczyni muzyki do spektakli teatralnych.
Książką Kultura i sprawczość z 1988 roku Archer uzupełniła istotną lukę w teorii społecznej, która do tej pory analizowała ludzką sprawczość przede wszystkim w kontekście struktury społecznej. Jest to pierwsze polskie wydanie tego ważnego dla współczesnej socjologii dzieła.
Publikacja przygotowana w ramach obchodów 15-lecia Polski w Unii Europejskiej.
Tawerna Pod Białym Koniem to zbiór dotąd niepublikowanych esejów poświęconych cyganerii artystycznej nowojorskiej dzielnicy Greenwich Village na Manhattanie, a jednocześnie fascynujące studium z czasów ruchu artystycznego tzw. beat generation z końca dekady lat 50. XX w.
Rachunek sumienia to wybór poezji dokonany przez samego autora, składa się z wierszy powstałych podczas wojny i na emigracji. Jedynie te o tematyce ukraińskiej w dziale II tomu postały przed wojną. Tom wierszy znakomicie ilustruje nadany poecie przydomek ?ostatniego romantyka XX w.?
Powyższa publikacja składa się z artykułów poświęconych Henrykowi Sienkiewiczowi, publikowanych w latach 1994 – 2016 przez kresową dziennikarkę i pisarkę p. Alvidę Antoninę Bajor w Magazynie Wileńskim. Artykuły te ukazują silne związki pisarza z dziedzictwem Rzeczpospolitej Obojga Narodów, w szczególności z litewską Laudą...
W krajach tzw. demokracji ludowej sport (podobnie jak inne dziedziny życia) był pod kontrolą komunistycznych władz oraz aparatu bezpieczeństwa. Wyjazdy naszych olimpijczyków na letnie i zimowe igrzyska odbywały się pod czujnym okiem funkcjonariuszy SB i ich agentów, zainstalowanych w gronie oficjeli, działaczy, trenerów i dziennikarzy.
Dlaczego flaga Polski jest biało-czerwona? Czym jest kokarda narodowa? Jak wytłumaczyć dziecku, na czym polegały rozbiory Polski i opowiedzieć o powstaniu styczniowym?
Uznawany za opus magnum Warburga, Atlas obrazów Mnemosyne, jest przedsięwzięciem niezwykłym: wybitny badacz kultury zestawiając ze sobą między innymi dzieła sztuki z różnych epok, zdjęcia prasowe, reklamy, grafiki czy stronice z traktatów naukowych zamierzał stworzyć narzędzie unaoczniające i problematyzujące pamięć zbiorową Europejczyków.
Książka ta jest przede wszystkim leksykonem wyobraźni, ale także przewodnikiem po mieście – a właściwie po kilkuset miastach, po Krakowach, stworzonych w wyobraźni autorów żyjących w różnych miejscach i w różnych czasach...
"Koenigsberg. Historia rodzinna" to literacki tryptyk, ukazujący dramat człowieka uwięzionego między dwiema potęgami, uwikłanego w tryby Wielkiej Historii. Autor przywołuje na kartach książki wszystkie traumatyczne, osobiste wspomnienia dotyczące mieszkańców twierdzy Königsberg okresu II wojny światowej...
Kolejna książka z serii "Kurs na kulturę", wydana w ramach organizowanego przez Narodowe Centrum Kultury konkursu prac doktorskich z zakresu szeroko rozumianych nauk o kulturze Książka Ewy Schreiber poświęcona jest przejawom wyobraźni metaforycznej w koncepcjach kompozytorskich Pierre Schaeffera, Raymonda Murraya Schafera i Gérarda Griseya.
„Miraż” w konwencji horroru i thrillera, stawia poważne pytania o Polskę w ubiegłym stuleciu. Stuleciu wojen totalnych, zadekretowanego kłamstwa i zbrodniczych systemów politycznych. Podważa też naszą bezpieczną wizję kina. Co by było, gdyby akcja uwieczniona okiem kamery działa się bez wiedzy reżysera i widza w równoległym świecie? Co dzieje się z bohaterami filmów, kiedy kończy się seans?...