Używamy plików cookies m.in. w celach: świadczenia usług, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. | Zamknij |
Wydawcy
Literatura piękna to pojęcie szersze niż beletrystyka, jednak na co dzień często używane zamiennie. Obejmuje prozę fabularną, czyli różnego rodzaju powieści i zbiory opowiadań.
Autorzy, pytając o drony, chcieli zachęcić lub sprowokować autorów i czytelników do refleksji nad nowoczesną technologią, która nie ujmowałaby dronów wyłącznie jako narzędzi w rękach jednostek, ale jako równoprawnych aktorów społecznych wywierających realny wpływ na świat.
Powieść opowiada o losach przybysza (K.), który zjawia się we wsi leżącej u stóp góry zamkowej. Jakie są jego intencje, możemy się jedynie domyślać. Bohater podaje się za geometrę i choć wszystko wskazuje na to, że nigdy w tym zawodzie nie pracował, powinniśmy traktować jego deklarację poważnie. Być może celem K. jest zlikwidowanie lub chociaż przemieszczenie obowiązujących granic...
Książka dedykowana kobietom po przejściach i na zakręcie, ku pokrzepieniu i dobrej zabawie!
"Jeśli szukasz książki nieoczywistej, zaskakującej i poruszającej, to musisz poznać "Legendę o samobójstwie". Autor stworzył przejmującą opowieść o relacji syna i ojca, dorównującą klasykom światowej literatury. Vann nie boi się literackiego i artystycznego ryzyka, wręcz zaskakując tym, jak łatwo omija rafy sentymentalizmu i kiczu. Proza, z którą trzeba się zmierzyć" - Wojciech Szot "Kurzojady"
Poszukiwanie ładu to piąty (ostatni już) tom studium „Order and History”, będącego opus magnum w dorobku Erica Voegelina, jednego z najwybitniejszych dwudziestowiecznych filozofów polityki.
"Komornik.." to opowieść biograficzno-kryminalna o polskim emigrancie napisana w żartobliwym stylu. Mówi ona o tym jacy jesteśmy my - Polacy. O naszych dobrych stronach i o tym, co chcielibyśmy ukryć. Czytając tę książkę będziecie widzieć w niej kawałek siebie lub...całego sąsiada.
"36 i 6" jest to książka o godzeniu się na i godzeniu się z. To stan pomiędzy tym, co jest i co nie jest rzeczywistością. Jest życiem.
Portret szalonej Moniki to jedyny w swoim rodzaju obraz duszy istoty całkowicie wyobcowanej, żyjącej wyłącznie życiem wewnętrznym, poza rzeczywistością codziennych, banalnych i, jej zdaniem, nieważnych spraw. Uwięzionej w kręgu własnych wyobrażeń o świecie i ludziach, niezdolnej i niechcącej wyjść z zaklętego kręgu iluzji, tragicznie w gruncie rzeczy samotnej.
Najcichsza premiera roku 2017! Debiut prozatorski Ewy Różyckiej i pierwsza książka Pewnego Wydawnictwa. Ewa Różycka w rzadki sposób potrafi łączyć rzeczywistość jawy i snu, teraźniejszości i wspomnienia, pokazywać ukryty sens zdarzeń i ich wielowymiarowość.
Powieść Antonina Bajai to kronika miasteczka prowadzona w formie listów do siostry, to wspomnienia z tużpowojennego dzieciństwa, w których ożywa wielka i mała historia Czech i Moraw.
Lektura tej książki rozprasza obawy związane z wizytą w gabinecie psychiatrycznym. Różni się ona formą od pozostałych książek tego autora, ponieważ zamiast opowieści znajdują się tu wyłącznie dialogi.
Fragment: "Wybaczcie szczerość, ale przy myciu szyb w przeszklonym kredensie (psiukam trochę płynu i rozprowadzam go starą gazetą) moje myśli, zupełnie jak podczas pisania, wędrują ku istocie rzeczy: czy opinia złej matki wpłynęłaby na sprzedaż moich książek?"
"Ślady krwi" to niemal sensacyjnie rozwijająca się opowieść o czterech kolejnych pokoleniach rodziny, której koleje poznajemy podczas odzyskiwania i odkłamywania pamięci przez głównego bohatera.
"Romans w papilotach" to trzecia część korespondencji Marii Biłas-Najmrodzkiej i Elżbiety Narbutt (ale książki można czytać w dowolnej kolejności). To lektura rozrywkowa, mądra, refleksyjna i ... pozwalająca uwierzyć, że wiek dojrzały to nie koniec świata lecz początek przygody.
Czy da się zacząć wszystko od nowa? Co jest wart związek oparty na kłamstwie? Czy można ujawnić powierzone tajemnice?Słoneczny dzień w Kozienicach, uroczym miasteczku z chlubną przeszłością i uroczymi mieszkańcami. W południe rusza procesja Bożego Ciała. Pół miasteczka widzi jak młoda bibliotekarka w różowej sukience biegnie do lasu razem z mężczyzną, o którym niewiele wiadomo.
„Wnętrza wypalone lodem” to wnikliwe męskie spojrzenie na świat kobiecych dążeń i namiętności. Po raz kolejny Arek Borowik, bazując na motywach zaczerpniętych z baśni, buduje pasjonujące, pełne napięcia i emocji współczesne historie. Prowokuje do stawiania pytań o granice moralne w obliczu pragnień, żądz i miłości. Jak daleko jesteśmy w stanie je przesunąć?
Mocna powieść o miłości w znaczeniu co najmniej podwójnym. O miłości siostry, która musi i chce pomścić zamordowanych przez terrorystów braci, ale sama wpada w ich ręce, oraz o miłości zakochanego w niej mężczyzny, który żeby ją uwolnić zaciąga się w szeregi terrorystów.
Bohater opowieści żyje w późnym okresie XXII wieku. Mieszka w Krakowie, mieście, które pięćdziesiąt lat po trzeciej wojnie światowej zostało ponownie stolicą Polski.
"– Poczekaj, nie odkładaj na bok tego zdjęcia – mówię do mego wnuka, Jasia. – Pamiętasz może, gdzie i kiedy je robiłeś? To zdjęcie będzie na okładce mojej książki. – Pamiętam, bo to był bardzo ważny dla mnie wieczór. Uliczki Filadelfii, zasypane pierwszym w tamtym roku śniegiem, w świetle księżyca wyglądały pięknie i tajemniczo".
Piąta powieść jednego z najciekawszych współczesnych polskich prozaików, choć powszechnie wiadomo, że „nie ma takiego pisarza jak Bierut”. Jacek Bierut kolejny raz mistrzowsko skonstruował opowieść, korzystając z różnych konwencji, splótł dalekie od siebie wątki i udoskonalił własny, niepowtarzalny język, mięsisty, konsekwentnie mieszający ustalone tryby i formuły polskiej prozy.
Wyśmienita minipowieść o współczesnym człowieku bez właściwości, nader ambitnym poecie z dalekiej prowincji. Kto to jest ten Jan Olik? Taki. Wyślizguje się opisowi. Przylgnął do klubu poetów. Pięćdziesięciu chłopa i dziewiętnaśnie bab. Tak samo wyślizgują się...
Notatki i szkice z zakresu teologii więzienia - powieść Bogusława Jasińskiego
Co się dzieje, kiedy człowiek chciałby uciec od własnej płci? Jakie uczucia mogą towarzyszyć nastoletniemu piłkarzowi, gdy dociera do niego, że czuje się dobrze w damskim ubraniu i makijażu? Co przeżywa? A co jeśli to nie chwilowy kaprys, lecz długotrwały stan? Na co może liczyć, kiedy idzie ulicą w butach na wysokim obcasie i potyka się?
Marzyłem o książce, w której wszystko można by odbierać w sensie najprostszym, najbardziej oczywistym. Była to nostalgia za literaturą w postaci dziewiczej, wciąż naznaczonej niewinnością, naiwną prostotą. Literaturą potrafiącą mi przywrócić, i to w całości, owo poczucie harmonijnej jedności ze światem, które przenikało mnie w pewnych momentach dzieciństwa..
Bohaterem najnowszej sensacyjno-refleksyjnej powieści Waldemara Łysiaka pt. Żołnierz jest były porucznik Legii Cudzoziemskiej, którego młodszy brat, ochroniarz, zginął podczas strzelaniny między członkami dwóch gangów. Ekslegionista postanawia spojrzeć sprawcom tej śmierci w oczy. A ściślej: między oczy.
Proza Kaspra Bajona jest ostentacyjnie niedzisiejsza. Nie tylko nawiązuje do modernistycznych wzorów pozwalających łączyć powolną literacką narrację z erudycyjnym esejem, ale korzysta z nich, by jeszcze głębiej sięgnąć w przeszłość.
„Winlandia” to nie tylko wielka podróż w czasie i przestrzeni oraz czerpiący wprost z „Sagi o Orkadach” czy „Sagi o Grenlandczykach” przebogaty portret życia, myśli i kultury średniowiecznych ludzi północy. To przede wszystkim najwyższej próby literatura o niezwykłej filozoficznej głębi.
"Dozorca otworzył drzwi i jak ich było kilku, weszli do wnętrza i do cna zbaraniali. W celi na podłodze stało, leżało i siedziało kilkunastu ludzi różnego wieku i wyglądu, a wśród nich jak jaki naczelnik stał brodaty Filipek. [...]".
Powieść „Przełom” otrzymała I nagrodę w konkursie „Solidarność Walcząca 1982-1990”. Książka pokazuje z bliska skomplikowaną rzeczywistość lat osiemdziesiątych i to równolegle z dwóch punktów widzenia - opozycjonistów i funkcjonariuszy systemu.
"Mur” to podsunięta czytelnikowi sposobność przyjrzenia się z dystansu pewnym mechanizmom, przestroga przed ich uruchamianiem. Przedstawiając kompletny świat, na pozór zupełnie różny od naszego, Grzegorz Gortat wprowadza nas do niego stopniowo; pozwala wraz z głównym bohaterem odsłaniać jego tajemnice, odzyskiwać utraconą pamięć i smakować emocje, robić w nim karierę i popełniać błędy.
Bohaterowie Snu zimowego, opublikowanego po raz pierwszy w 1973 roku, to ludzie odizolowani od społeczeństwa, odklejeni od rzeczywistości – przeżywają życie w myślach i nie przestają żałować tego, co zdarzyło się w przeszłości. Nieustannie zaskakiwani przez świadomość upływającego czasu, sprawiają wrażenie bezwolnych i przekonanych o tym, że podejmowanie walki o własne życie jest pozbawione sensu.
Szpik egzystencji, liczący kilka tysięcy wersów poemat nazywany przez samego autora „powieścią wierszem”, niekiedy też „antologią pewnej epoki”, stanowi rodzaj summy doświadczeń artystycznych i życiowych Mariana Czuchnowskiego.
Paryski dentysta podczas przymusowego pobytu na lotniskuChopina w Warszawie prowadząc internetowe poszukiwaniaodkrywa swoje polsko-żydowskie korzenie.
Zaskakująco oczyszczający śląskość z prowincjonalizmu literackiego debiutancki kryminał Adama Regiewicza. - Zbigniew Kadłubek
Szukasz książki, w której zamiast prostych odpowiedzi czekają pytania, a gatunki literackie mieszają się jak w tyglu czarnoksiężnika? Sięgnij po Teatr snów!
Pisane z humorem wspomnienia z trzydziestoletniego pobytu w Stanach, gdzie autor mieszka na stałe. Dalszy ciąg zdarzeń, opisanych w pierwszym tomie wspomnień, opublikowanych w 2015 roku pod tytułem Zakopiański dom wariatów.
Miłośnicy opisów przyrody i pogłębionych analiz psychologicznych będą rozczarowani. Miłośnicy wartkiej akcji i dobrego humoru - zachwyceni. A ci, którzy lubią czytać między wierszami, znajdą dla siebie materiał do przemyśleń. Zebra w barze… powraca w drugim wydaniu.
"Zdjęcie inaczej zabić" to powieść, w której bohaterowie próbują odgadywać wzajemne intencje jak hasła krzyżówkowe, lecz żadne z haseł nie pasuje do odpowiedzi na pytania o to, czym jest prawda, a czym kłamstwo. Liczba kratek się nie zgadza. Nie takie słowa. I nie ma rozwiązania. Nie ma?
Gdyby powiedzieć, że „Ceremoniały” są książką o umieraniu, byłaby to prawda cząstkowa. Bo są one jednocześnie pochwałą wszelkich form życia, hymnem na cześć élan vital. Białooka Turczyńskiego jawi się jako artystka – niezwykle pomysłowa; brutalność skutecznie przysłania poezją, a konieczność przedstawia niczym wybór atrakcyjnej tanecznej figury.
Studnia jest powieścią o potrzebie bliskości i dylematach porozumienia. O tym, że często silne pragnienia sprawiają, że nie robimy nic, żeby osiągnąć cel.
W dziale Literatura piękna prezentujemy książki (powieści i zbiory opowiadań) autorów polskich oraz zagranicznych, m.in. czeskich, ukraińskich, węgierskich, niemieckich, francuskich, hiszpańskich, włoskich, amerykańskich, kanadyjskich, nigeryjskich, koreańskich, japońskich i tajwańskich. Niektóre nazwiska są bardzo znane, inne mniej, choć ich książki również są godne polecenia.
Celem literatury pięknej jest dostarczenie rozrywki oraz poruszenie czytelnika - jesteśmy przekonani, że powieści i zbiory opowiadań, które są dostępne w naszej księgarni, doskonale to zadanie spełniają, a ich lektura to prawdziwa przyjemność.
Zachęcamy cię do przejrzenia naszej oferty - znajdziesz w niej książki beletrystyczne wydane m.in. przez PIW, Marginesy, Wielka Litera, Tajfuny, Kwiaty Orientu, Książkowe Klimaty, Relacja, Pauza, Mag czy Dowody na Istnienie.