Brak produktów
Wydawcy
W „Królestwie człowieka” autor zastanawia się nad ideą, która przyświeca człowiekowi w nowoczesności, kiedy to został odrzucony porządek kosmiczny i boskie prawo, dotychczas pomagające w realizacji człowieczeństwa.
Od początku nowożytności teologia musiała bronić się przed kolejnymi oskarżeniami ze strony świeckiego rozumu. Swojej prawomocności wiara musiała jednak dowodzić w konfrontacji z światopoglądowo ideą racjonalności, do której ugruntowania przyczyniły się nauki społeczne. Co jednak, gdy okaże się, że sekularny rozum sam uwikłany jest w teologiczne założenia, których nie potrafi skutecznie dowieść?
Czy Polsce potrzebna jest polityka historyczna? Co z nią było nie tak przez ostatnie trzydzieści lat? Dlaczego tak ważna jest dla naszych sąsiadów?
Jaka była specyfika toczonych wokół nowoczesności dyskusji w czasach oświecenia i XIX wieku, a jaka w dwudziestoleciu międzywojennym lub w dobie PRL?
Wychodząc od fundamentalnych tekstów myślicieli mierzących się z nowymi wyzwaniami w realiach pokonstantyńskiej epoki rozwoju Kościoła (a zwłaszcza Państwa Bożego świętego Augustyna), Gilson ukazuje, czym była dla nich idea Christianitas i Rzeczpospolitej Chrześcijańskiej, a także jak rozumiano powołanie ludu chrześcijańskiego (populus Christianus) i miejsce przypisane każdemu wiernemu.
Pierwszy tom z serii Dzieł wybranych ojca Jacka Salija OP poświęcony świętemu Augustynowi.
Pisma sokratyczne Ksenofonta, jednego z najwybitniejszych historyków starożytności, to wraz z wczesnymi dialogami Platona, „Chmurami” Arystofanesa oraz fragmentami pojawiającymi się u Arystotelesa najważniejsze źródła do badań nad historycznym Sokratesem.
Listy o wolności i posłuszeństwie, będąc jednocześnie zaskakująco intymnym świadectwem duchowych zmagań jak i intelektualnym wyrazem zatroskania o wartości chrześcijańskie tonące w pluralizmie nowoczesnych propozycji ideowych, są dla Czytelnika prawdziwą szkołą dialogu międzyreligijnego, ale także po prostu międzyludzkiego.
O postawie starożytnych chrześcijan wobec rozumu i filozofii.
Najnowsza książka ks. prof. Jana Sochonia to zbiór tekstów i wywiadów, które łączy jedno - poszukiwanie uniwersalnych wartości, prawd i wskazówek w życiu ks. Jerzego Popiełuszki.
Liberalizm - pęknięty fundament. Rocznik filozoficzny nr 11 2018/2019
August Cieszkowski, Mikołaj Bierdiajew i dwa oblicza mesjanizmu
Zbiór dramatów Wojciecha Tomczyka - Bezkrólewie, Norymberga, Wampir, Marszałek
Północ i Południe. Teksty o polskiej kulturze i historii to zbiór esejów prof. Marka A. Cichockiego, które łączy pytanie o ideowe korzenie polskiej wspólnoty, jej sens i miejsce w Europie.
Dziesiąty numer „Teologii Politycznej” został poświęcony dwóm najważniejszym ideom, jakie rozkwitły w XX-wiecznej Polsce – solidarności i miłosierdziu.
„Fedon” należy do najbardziej znanych dialogów Platona. Jest to zarazem jeden z najważniejszych tekstów, jakie w dziejach kultury europejskiej poświęcono zagadnieniu nieśmiertelności duszy.
Mówi się, że kobiety w życiu mają trudniej – i to jest niezaprzeczalny fakt. Z jednej strony chcą być niezależne i realizować się w pracy, a z drugiej, cenią również życie rodzinne. W efekcie często decydują się na łączenie roli społecznej z ambicjami zawodowymi - rodzą dzieci, wychowują je i pracują - spełniają się we wszystkich obszarach.
Richard Kraut – filozof i historyk filozofii, profesor Northwestern University, członek American Academy of Arts and Sciences. Wybitny znawca współczesnej i greckiej filozofii politycznej oraz etyki.
„Hippiasz mniejszy” należy do wczesnych dialogów Platona. Jest także jednym z najważniejszych wśród pism Platońskich przykładów zastosowania metody elenktycznej, którą stosując, Sokrates zbija poglądy swoich rozmówców i wykazuje ich niewiedzę.
Poszukiwanie ładu to piąty (ostatni już) tom studium „Order and History”, będącego opus magnum w dorobku Erica Voegelina, jednego z najwybitniejszych dwudziestowiecznych filozofów polityki.
"Mowa wewnętrzna. Sceny z życia duchowego" to zbiór przemyśleń, wspomnień i wierszy ks. Jana Sochonia. Książka stanowi tom 2 w serii: „Literatura z ideą”.
Książka Robina Aleksandra to nie tylko dokładny zapis wydarzeń związanych z kryzysem imigracyjnym w Niemczech w 2015 raku. Jest to także, a może przede wszystkim, obraz współczesnej niemieckiej polityki, prowokujący do zastanowienia się, w którą stronę zmierze przyszłość tego Państwa.
„Obrona Sokratesa” to jeden z kilku najważniejszych tekstów w dziejach europejskiej kultury. Obraz Sokratesa – człowieka sprawiedliwego – stojącego przed sądem położył fundamenty pod dalszy rozwój myśli filozoficznej.
Eseje w tym nowym zbiorze Alaina Besançona rozważają problemy wiary i Kościoła we współczesnym świecie na tle historii chrześcijaństwa: rolę rozumu w chrześcijaństwie, judaizmie i islamie, losy pojęcia ortodoksji w tych trzech religiach, stosunek Kościoła do komunizmu i do islamu.
Czwarty tom Order and History, którego polskie tłumaczenie nosi tytuł Epoka ekumeniczna, w wymiarze przedmiotowym rozwija narrację aż do czasów upadku cesarstwa rzymskiego, zawierając także obszerne odwołania do paralelnych zjawisk w kulturach azjatyckich, szczególnie do cywilizacji chińskiej.
Dariusz Karłowicz przechadza się po Europie, jej geografii duchowej, jej kulturze i filozofii, i - na tle tragedii greckiej, Herodota, Sienkiewicza i Leo Straussa - zastanawia się nad polską i europejską tożsamością, nad nowoczesnością i sekularyzacją, nad kryzysem powojennego porządku politycznego w Europie, fundamentalizmem islamskim i problemem imigracji.
Na „Kompleks Rosji” składa się kilkadziesiąt esejów Piotra Skwiecińskiego, które w ciągu kilku ostatnich lat ukazywały się m.in. w „Rzeczypospolitej”, „Plusie Minusie”, „wSieci”, „Uważam Rze” i na portalu wPolityce.pl. Autor w przenikliwy sposób i z ogromnym znawstwem poddaje analizie współczesne uwarunkowania polityczne społeczeństwa rosyjskiego...
„Kriton” należy do najbardziej znanych dialogów Platona, a jego główny temat – odrzucenie złożonej Sokratesowi przez Kritona propozycji ucieczki z więzienia – do dzisiaj w fundamentalnym stopniu kształtuje wyobraźnię filozoficzno-polityczną Europy.
W poprzednim tomiku esejów skupiałam się na szeroko pojętym zjawisku politycznej poprawności, odnotowując, jak się ono objawia w Polsce i za granicą. Sześć lat później stwierdzam, że nic - prócz wyraźnie większego stopnia powszechnego uwrażliwienia na jego przejawy w Polsce - się nie zmieniło
Chrzest Polski jako formacyjne i aktualne wydarzenie w dziejach Polaków
Zamieszczone w książce teksty łączy zagadnienie podmiotowości politycznej, które autor rozpatruje w odniesieniu do sytuacji Polski po 1989 roku.
„Trzeci Punt Widzenia” to nietypowa książka, która jest zapisem rozmów trzech filozofów Marka A. Cichockiego, Dariusza Gawina i Dariusza Karłowicza.