Brak produktów
Wydawcy
„Widzenie Eneasza” to moje życie sekretne. W opowiadaniach i powieściach patrzę w przyszłość. Tam, dokąd prowadzi nas rozum. Jako publicysta komentuję to, co dzieje się teraz. W wierszach spoglądam w przeszłość.Tam, dokąd prowadzi mnie moje serce." ~ Piotr Gociek
Sto lat temu rodzeństwo dwudziestolatków z Milanówka odważnie sięgnęło po dar niebios, by rozpocząć produkcję jedwabiu. Pełni entuzjazmu chcieli ratować wyniszczoną wojną ojczyznę, a przy tym dać uboższym rodzinom szansę polepszenia losu. Zaczęli od zera, bez kapitału, ale ze zdobytym wcześniej doświadczeniem.
Tom zawiera 24 wiersze, 10 tekstów piosenek oraz dwa opowiadania Bogdana Loebla. Loebl stworzył nową jakość tekstu śpiewanego. Jego utwory są lub były w repertuarze m.in. Niebiesko Czarnych, Dżemu, Nocnej Zmiany Bluesa, SBB, Krzysztofa Cugowskiego Stana Borysa, Grzegorza Markowskiego.
Historia Giovanniego Falcone najsłynniejszego włoskiego sędziego, pogromcy sycylijskiej mafii opowiedziana przez jego siostrę Marię oraz dziennikarkę Francescę Barra, która od lat zajmuje się dokumentowaniem historii mafii. Znakomita, emocjonująca książka. Nie przeocz!
Polsko-bolszewicka wojna lat 1919-1920 kwitowana jest potocznie frazesem „cud nad Wisłą". Mniejsza, ilu ludzi u nas chce ów zwrot rozumieć dosłownie. Miałażby Opatrzność interweniować w sposób nadprzyrodzony w aż nazbyt ziemskie sprawy wojny i polityki? W imię obrony nie wiedzieć jakich polskich cnót czy wartości?
Książka „Czas uświęcony. Jakub de Voragine i «Złota Legenda»” została nominowana w konkursie „Mądra Książka Roku 2020” organizowanym przez Uniwersytet Jagielloński oraz portal Mądre Książki i odbywa się w ramach Copernicus Festival. Celem konkursu jest wyłonienie i docenienie najbardziej wartościowych publikacji popularnonaukowych, które ukazały się na polskim rynku wydawniczym w minionym roku.
Jednotomowa, przejrzysta synteza słynnej trzytomowej Historii raju.
Każde słowo tych wierszy to otwarcie poruszające wyobraźnię i ożywiające pamięć.
Klasyczna, przetłumaczona na wiele języków praca Powstawanie tożsamości narodowych opisuje kulturowe – całkiem niedawne – powstawanie narodów europejskich.
Teresa Ferenc, ur. 1934 r. w Ruszowie koło Zamościa, autorka wielu zbiorów poezji (m.in. „Moje ryżowe poletko”, 1964; „Wypalona dolina”, 1979; „Pieta”, 1981; „Boże pole”, 1977; „Stara jak świat”, 2004; „Widok na życie”, 2012), wielokrotnie nagradzana w prestiżowych konkursach poetyckich, publikuje m.in. w „Twórczości”, „Odrze”, „Toposie”.
Magiczna opowieść rozgrywająca się na pograniczu przeszłości, teraźniejszości i przyszłości.
Wiersze Dorobka to nic innego jak powrót do futurystycznego konceptu. Nie tylko ze względu na często przedziwną, niemal „wygiętą” formę, ale głównie za sprawą języka. To gra – z odbiorcą, ze słowem, z formą, z konceptem. Z jednej strony śmiech, a z drugiej – milczenie, zaduma. Maruseru (Sztukater.pl)
"Odyseusze..." mieli być w moim zamierzeniu odrutką czy próbą repliki na Czterech pancernych i psa. Kiedyś poznałem przypadkiem ich autora. Powiedziałem mu, że napiszę innych czterech pancernych i że nie będę musiał zmyślać. Zapytał, czy od Czarnieckiego, odparłem, że od Maczka".Bohdan Królikowski
Pierwsza i niezwykle wnikliwa monografia poświęcona funkcjonowaniu podziemia zbrojnego i organizacji niepodległościowych na Pomorzu Zachodnim w latach 1945–1956.
Jeśli to prawda, że nie ma miejsca dla poetyto skąd ta ściana płaczui cień ostatniego turysty- jeszcze ciepłyZ wiersza Wolny w górach (tom Ślady)
Stanowiąca niniejszą publikację rozprawa doktorska „Opozycja antyreżimowa w Instytucie Badań Literackich PAN w latach 1956–1989” została zgłoszona przez Radę Naukową IHN PAN do Nagrody Prezesa Rady Ministrów.
Prawie niewidzialni to obejmująca lata 1929-1939 pierwsza część fabularyzowanej opowieści o losach rodzeństwa karłów, aktorów cyrkowych i teatralnych – Anieli i Stefana Pycków, pochodzących ze Strzegowa na Mazowszu.
Mirosław Sulej przeprowadził bardzo dokładne i rzetelne mikrostudia, wykorzystując wszelkie dostępne, znane i przede wszystkim dotychczas nieznane źródła historyczne. Dotarł do ostatnich świadków historii, którzy często dopiero teraz przełamali towarzyszący im przez poprzednie dekady strach przed swymi prześladowcami i dali świadectwo prawdzie.
Doktor Mirosław Sulej do napisania biografii „Orlika” przygotowywał się bardzo sumiennie.
August Stramm to poeta prawie zapomniany, a jednak napisał o nim Alfred Döblin: „Nikt nie dał tak wielkiej siły napędowej ekspresjonizmowi w literaturze”.
Zderzenie cywilizacji nie jest wojną religii, do której – nie bez ukrytej idei – świat stara się je zredukować. W każdym razie nie tylko. Mówimy wszak o dwudziestu pięciu wiekach antagonizmów między krajami Wschodu i Zachodu, a nie tylko o trzynastu.
Opatrzony niejako programowym tytułem zbiór tekstów znanego uczonego i poety Leszka Szarugi zawiera prace z lat 2008-2013. Autor od lat konsekwentnie diagnozuje nie tyle stan czy jakość współczesnej literatury polskiej, ile jej sens.
Czytelnicze elity zawiodły – bo najpierw, półtora wieku temu, skupiły się na uzasadnianiu, dlaczego Norwida nie da się lub nie warto zrozumieć (zamiast go porządnie, w skupieniu zacząć czytać), a potem, uznawszy już jego wielkość, nie zdołały sprawić, by odbiorcy mniej wtajemniczeni zrozumieli przynajmniej tyle: o czym ten autor w ogóle pisał?