Brak produktów
Wydawcy
Książki z kategorii Wywiady, listy i wspomnienia to pozycje, które zainteresują miłośników literatury, lubiących czytać o prawdziwych wydarzeniach oraz poznawać przemyślenia znanych postaci.
Przedstawiamy Państwu pierwszy wywiad-rzekę z jednym z najciekawszych i najbardziej niepoprawnych politycznie polskich autorów - Stanisławem Michalkiewiczem (ur. 8 listopada 1947 w Lublinie).
Historia warszawskiego epizodu w międzynarodowej karierze słynnego XVIII-wiecznego oszusta Józefa Balsamo vel Cagliostro. Autor opisując ówczesne tendencje ulegania słabości do nauk tajemnych wskazuje na podobieństwo opisywanego zjawiska do współczesnego lansu ery clubbingu.
Młody, żarliwy ksiądz zmaga się z płytką wiarą swoich parafian, własnymi wątpliwościami, słabością duchową i fizyczną Musi zmierzyć się z szatanem, który opanował dusze mieszkańców To walka która prowadzi do zwątpienia w powołanie, walka na śmierć i życie.
Stéphane Hessel - dyplomata, pisarz, bojownik francuskiego Ruchu Oporu. Urodził się w 1917 roku w Berlinie w rodzinie żydowskiej – jego ojcem był Franz Hessel, pisarz i tłumacz, matką Helena Grund. Od 1925 roku mieszkał we Francji, później został jej obywatelem, w 1939 roku rozpoczął studia w École Normale Supérieure.
Przekład z języka węgierskiego Małgorzata Komorowska. Autobiograficzna opowieść Ádáma Bodora wzbudzi ciekawość jego wielbicieli, którzy znajdą w „Zapachu więzienia” niejeden klucz do twórczości pisarza...
Książka niniejsza opowiada o najważniejszym wydarzeniu w życiu politycznym Leszka Millera, życiu obfitującym w konflikty i porażki, ale też wielkie sukcesy.
Są to wywiady z osiemnastoma zabójcami, którzy z różnych przyczyn pozbawili kogoś życia Są wśród nich młodociani przestępcy, chorzy psychicznie, zabójcy
Autobiograficzne opowiadanie polskiego rzeźbiarza i malarza, Stanisława Szukalskiego (1893-1987). Książka zawiera także oryginalny tekst Niemego Śpiewaka w języku angielskim, polskie tłumaczenie Krzysztofa Jaskuły, oraz dwa teksty krytyczne: Lechosława Lameńskiego "Słowo w twórczości Stanisława Szukalskiego" i tłumacza "Artysta kompletny i wieczne dziecko."
Niezwykła historia Marii Morskiej – muzy skamandrytów, wieloletniej, niespełnionej miłości Antoniego Słonimskiego, odwzajemnionej fascynacji Anny Iwaszkiewiczowej, przyjaciółki Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej i Ireny Krzywickiej. Książka, oparta na źródłach i publikacjach, wydobywa z zapomnienia bogatą osobowość tej niezwykłej kobiety.
Jedrzej Giertych - polski polityk, dyplomata i publicysta Jeden z przywódców Stronnictwa Narodowego, bliski współpracownik Romana Dmowskigo. Jako ochotnik walczył w czasie wojny polsko-bolszewickiej, został ranny podczas bitwy warszawskiej.
Prezentowana Państwu książka nie jest zwartą opowieścią o uporządkowanej narracji. Nie zmienia to faktu, że jest lekturą pasjonującą. Składa się na nią kilkadziesiąt fragmentów – urywków, wypowiedzi, wywiadów, wspomnień – tworzących barwny portret Heleny Modrzejewskiej, jednej z najwybitniejszych Polek.
Książka Krystyny Żywulskiej jest wstrząsającym świadectwem, przedstawiającym dzień po dniu pełne udręczenia życie w obozie zagłady. Mimo upływu lat, zapotrzebowanie czytelników na relację spisaną przez naocznego świadka i ofiarę holokaustu, jest wciąż ogromne. Autorka przeżyła miesiące głodu w warszawskim getcie, a następnie od roku 1943 pobyt kolejno w obozach Auschwitz i Birkenau ...
Świadectwo Teresy Tomeo, kobiety wyzwolonej przez Chrystusa, nieposłusznej kłamstwom kultury. Świecka dziennikarka i feministka opowiada o swoim powrocie do Boga.
Niezwykłe losy młodego uciekiniera z hitlerowskiego obozu. Wpierw więzień, a potem uciekinier z obozu pracy przymusowej w Tomaszowie Mazowieckim, Żyd z "dobrym wyglądem", żyjący przez kilka lat okupacji z fałszywą tożsamością jako Polak-katolik, zależny od dobrej woli przyjaciół i nieuwagi wrogów, wystawiony każdego dnia na śmiertelne niebezpieczeństwo i walczący z własnym strachem
Alice Salomon (1872 Berlin–1948 Nowy Jork), określana mianem „niemieckiej Jane Addams”, była pionierką ruchu kobiecego w Niemczech, członkinią i współtwórczynią niemieckich i międzynarodowych organizacji kobiecych (m.in. International Council of Women), propagatorką idei internacjonalizmu i pacyfizmu oraz praw człowieka (zwłaszcza praw pracowniczych kobiet i dzieci
Wielkie przyjaźnie Raissy Maritain to wspomnienia autorki z okresu jej młodości w Paryżu, gdy na Sorbonie była uczennicą Henriego Bergsona. Był to czas, kiedy nie tylko ona i jej mąż, ale także wielu francuskich myślicielii artystów odnajdywało drogę ku Bogu
Wspomnienia i dokumenty, wytworzone przez bohatera biografii – najlepiej oddają jego działalność społeczną i jego poglądy, głęboko związane z chrześcijańskim etosem życia publicznego. Są one dorobkiem wielkiego samorządowca, odpowiedzialnego polityka godnego naśladowania.
Książka Pearce’a to opowieść o poszukiwaniach religijnych, perypetiach duchowych i olśnieniach mistycznych czołówki dziewiętnasto- i dwudziestowiecznych pisarzy i poetów anglojęzycznych, takich jak T.S. Eliot, C.S. Lewis, G.K. Chesterton, J.R. Tolkien, Graham Greene, Hilaire Belloc, Ronald Knox, Malcolm Muggeridge, Evelyn Waugh czy Dorothy Sayers
Andrzej Wróblewski to jeden z najwybitniejszych polskich malarzy XX wieku, wielka osobowość, postać tragiczna, człowiek dokonujący fundamentalnych wyborów, świadek dwóch totalitaryzmów. Ale Wróblewski to także (a może przede wszystkim) twórca, który przez ostatnie półwiecze inspirował kolejne pokolenia artystów.
Wiosną 1994 roku przez trzy miesiące naród ruandyjski był pogrążony w otchłani najokrutniejszego i najbardziej krwawego ludobójstwa jakie widział świat. Immaculee Ilibagiza młoda studentka cudem przeżyła okres dzikiej rzezi w której zginęła prawie cała jej rodzina większość przyjaciół i ponad milion jej rodaków. W książce pt. Ocalona aby przebaczyć Immaculee zabiera nas ze sobą w niezwykłą podróż.
Lorraine V. Murray urodziła się i wychowała w przywiązaniu do wartości religijnych, lecz z chwilą rozpoczęcia studiów i zamieszkania na uniwersyteckim kampusie porzuciła swoją wiarę, zanurzając się w kuszącym świecie szalonych imprez, wolnej miłości, ekstrawaganckich poszukiwań naukowych i agresywnej ideologii feministycznej.
Biografia pokazuje podziemną historię alternatywnej kapeli rockowej na tle historii społeczno-politycznej PRL i jej karierę już w III RP. Zawiera dużo zabawnych anegdot z życia T.Love, aczkolwiek został zarazem zachowany odpowiedni umiar, jeśli chodzi o sferę prywatną
„Rok 1939, pierwszy września. Zapamiętałem – takie odnoszę wrażenie – głośne wycie syren, głęboki niepokój, wręcz strach. Inaczej wyglądały te wydarzenia z perspektywy 6 lat.
Wywiad-rzeka z najbardziej niepokornym polskim filozofem. Bogusław Wolniewicz to filozof i logik, twórca ontologii sytuacji, uczeń Henryka Elzenberga, tłumacz i komentator Ludwiga Wittgensteina. Przez 35 lat był profesorem filozofii Uniwersytetu Warszawskiego.
Publikacja "Portrety pań wytwornych" Stanisława Wasylewskiego, z uwspółcześnionym tekstem na podstawie wydania z 1932 roku pt. "Twarz i Kobieta".`Autor należy do młodszego pokolenia pisarzy, które z czasem będzie mieć osobną kartę w nienapisanej jeszcze historii umysłowości polskiej z pierwszej ćwierci XX wieku (...)
Krystyna Żywulska ur. w 1914 r. jako Sonia Landau. W czasie okupacji, w 1941 r. wraz z rodziną została przesiedlona do warszawskiego getta, gdzie spędziła dwa pełne udręki lata. Po ucieczce stamtąd, działała w ruchu oporu właśnie jako Krystyna Żywulska. Po aresztowaniu w 1943 r., została osadzona w obozie Auschwitz-Birkenau...
60 pytań, 300 odpowiedzi - wszystko o maratonach mountain bike. Książka Maraton z blatu zawiera wywiady z czołowymi polskimi maratończykami.
Freud nie znał się na kobietach. Były dla niego "nieznanym lądem". Ten przenikliwy badacz ludzkiej psychiki stworzył mocno kontrowersyjny obraz kobiecości i jest za to odsądzany od czci i wiary. Jaki był wobec kobiet, które towarzyszyły mu w życiu i miały swój udział w powstawaniu psychoanalizy? Jakie były te kobiety?
Każdy reportaż biograficzny to jakaś podróż po cudzym życiu, lub jak kto woli, po cudzych śladach .
Jaka jest Ewa Wnukowa w oczach innych? Wśród tych, co zechcieli się na Jej temat wypowiedzieć, są artyści, przyjaciele, wielbiciele, czy piwniczni satelici Prezentujemy zebrane tutaj wspomnienia, anegdoty, hołdy, facecje, kilka epizodów z życia tej artystki Owszem, życie Jej nie pozbawione jest różnych zawirowań natury artystycznej i osobistej, ale nie one są tutaj najważniejsze
Jerzy Kasprzak, pseudonim "Albatros", opowiada o najmłodszych uczestnikach powstania warszawskiego 12-14 letnich harcerzach z organizacji "Zawisza", wchodzącej w skład konspiracyjnych Szarych Szeregów.
Felicja Konarska (z d Tais) - córka Walentego Taisa - Legionisty Marszałka Józefa Piłsudskiego i Stefanii z Zawadzkich-Tais Urodzona na Wołyniu w Wojskowej Osadzie Ostrowskiej k Beresteczka
Strategia pająka – wywiad-rzeka z Andrzejem Osęką, jednym z najwybitniejszych, a zarazem najbardziej kontrowersyjnych polskich krytyków sztuki – to utkana z anegdot panorama kilku artystycznych epok z wielką historią w tle. Adam Mazur nie obawia się zadawać trudnych pytań, a Andrzej Osęka nie unika odpowiedzi i opowiada.
"Opowiadania wojenne. W niemieckich i sowieckich kleszczach" to wspomnienia opisujące losy Profesora Łopuskiego i jego bliskich w latach 1939-1947. Autor był członkiem Armii Krajowej i uczestniczył w akcjach bojowych (m.in. na Rzeszowszczyźnie).
Książka pozwala prześledzić na tle fascynującej historii XX- wiecznej Francji wielką nonkonformoistyczą epopeję Raymonda Arona.
Książka zawiera wspomnienia z lat 1967-2001 obejmujące okresy pracy na placówkach w Kolumbii, Panamie, Brazylii i Peru, a także wyjazdy służbowe do Ameryki Łacińskiej.
Klaus Wagenbach dokumentuje życie Kafki prawie od półwiecza. Napisał biografię bardzo przenikliwą i rzetelną. Jak najczęściej oddaje w niej głos swojemu bohaterowi, od siebie dopowiada tylko to, co niezbędne.
Kwiatki Benedykta XVI to zbiór anegdot i historyjek prezentujących pierwszego Papieża trzeciego tysiąclecia.
Nie jest to zwyczajna książka o Papieżu. Nie jest to typowa książka historyczna, roszcząca sobie prawo do miana naukowej biografii. Nie jest to także analiza twórczości teologicznej profesora Ratzingera, lecz raczej wciągające, utrzymane w bardzo osobistym tonie opowiadanie, które z serdeczną ciekawością prowadzi czytelnika