Brak produktów
Wydawcy
Książki z kategorii Wywiady, listy i wspomnienia to pozycje, które zainteresują miłośników literatury, lubiących czytać o prawdziwych wydarzeniach oraz poznawać przemyślenia znanych postaci.
Henryk MakowerPamiętnik z getta warszawskiegoNoemi MakowerMiłość w cieniu śmierci
Iwona Smolka, polska pisarka, krytyk literacki, od wielu lat związana z Polskim Radiem, w swojej najnowszej książce wspomina przyjaciół-poetów.
Co to jest przeznaczenie? I kiedy nie jest przypadkiem – pytała, kiedy siedzieliśmy w jej londyńskim mieszkaniu. I jeszcze, dlaczego ona? Bo jeśli została wybrana, to przecież tak, jakby ktoś jej powierzył tych wszystkich, których pochłonęło piekło Szoah.
"(...) Zastanawiałem się, czy od nich uciekam, czy wstydzę się moich przodków, czy się ich boję. Nic o nich nie wiem."Fragment
Leon książę Sapieha to jedna z najwybitniejszych postaci XIX w. Polityk, pierwszy Marszałek Sejmu Krajowego Galicji, jeden z dowódców powstania listopadowego na Wołyniu, odznaczony za bohaterstwo Orderem Virtuti Militari (1831). Po klęsce powstania i konfiskacie dóbr kodeńskich, zamieszkał na stałe w Galicji, czyniąc zakupiony zamek w Krasiczynie swą siedzibą rodową.
Sebastian Brejnak do Ewy Lipskiej, Ewa Lipska do Sebastiana Brejnaka
"Refleksje nad historią władców spoczywających w grobowcu królewskim katedry w Palermo nie tylko są lekcją historii, ale – i to przede wszystkim – wprowadzeniem czytelnika w fascynujący Iwaszkiewicza problem tęsknoty człowieka Północy do «otoczonego bajką i mgłą Południa»”.
Tłumaczenie: Olga Kubińska, Wojciech Kubiński
To historia życia rodziny Teresy i Romana Czartoryskich w majątku w Konarzewie w latach 1925–41.
Łącząc osobisty stosunek z historycznym dystansem Marion Donhoff przedstawia w niej losy spiskowców, ich plany, nadzieje i motywacje. Niektóre z tych faktów są w Polsce zupełnie nieznane, na przykład zeznanie Petera Yorcka przed Trybunałem Ludowym, który jako główny powód, dlaczego zdecydował się na udział w przygotowaniach do zamachu, podał fakt popełnienia mordów na terenie Polski.
Nili Amit ma wielki dystans zarówno do siebie, jak i do świata, który opisuje. Ułatwia to ogromne poczucie humor, dzięki czemu tę niewielką książeczkę czyta się z niezwykłą przyjemnością. Dzięki wyjątkowemu darowi obserwacji autorki dowiadujemy się wiele o tym, jak wyglądało – i jak wygląda obecnie – codzienne życie w Izraelu.
Stanisław Bareja we wspomnieniach córki
Autobiografia Miłosz-Piekarskiej, napisana ze swadą i humorem zwyciężającym ponad tym, co bolesne, uzupełniona o niepublikowane dotąd zdjęcia, skany listów i wierszy, stanowi rzadki przypadek książki, w której wrażliwość na prozę życia spotyka się z wielkimi dziejami.
Moje pamiętniki to zapis wspomnień 88-letniego seniora, który czuje się spełniony zarówno rodzinnie, jak i zawodowo, mimo że nie brakowało trudności na poszczególnych etapach jego życia.
Prawdziwe doświadczenia i dzieje polskiego emigranta, który zaryzykował i wyruszył na drugi koniec świata
Rozmowa rzeka z prof. Andrzejem FriszkeRozmowę prowadzą Jan Olaszek i Tomasz Siewierski
Powodów przyjaźni, którą Proust żywił do de Laurisa, nie powinniśmy wiązać przede wszystkim z uznaniem, jakim darzyć mógł jego literaturę. Korespondencja, którą tu przedstawiamy, nosi ślad spotkań i rozmów natury bardziej codziennej.
Wspomnienia Mieczysława Jałowieckiego czyta się jak pasjonującą powieść. To barwna, po sarmacku subiektywna wizja świata, jego realiów i obyczajowości, osobisty komentarz do wydarzeń historycznych.
Listy Pawła Słani do narzeczonej Marii Lortz z lat 1933–1939
W tym liczącym kilkaset stron i ponad sto lat swoistym podręczniku „dobrego wychowania”, znajdziemy informacje dotyczące wielu sfer życia. Od wskazówek dotyczących ubioru, a skończywszy na zasadach zachowania się w kościele czy... porad dotyczących dobrego snu.
Wywiad rzeka z bp. Marianem Buczkiem, emerytowanym ordynariuszem diecezji charkowsko-zaporoskiej
W ciągu dziesięcioletniego panowania w latach 70. XX wieku Led Zeppelin był największym zespołem świata, a muzycy reprezentowali kwitnący przemysł płytowy jako jego najwspanialsi artyści. Odrodzenie potężnego Zeppelina stało się możliwe. Ale przecież sami nie mogli tego dokonać. […]
Reisememoiren. Oberschlesien – Heidelberg – Südtirol – Yale – Texas – St Andrews – Schottland. Książka dwujęzyczna (język niemiecki i śląski)
"Byłem w Paryżu, kiedy dzienniki ogłosiły przy końcu 1864 roku, że wojsko francuskie znajdujące się w Rzymie otrzymało rozkaz powrotu do Francji, a okręty były już gotowe, aby z Tulonu odpłynąć do Civita-Vecchia."(fragment)
Zbiór wspomnień i relacji Polaków wysiedlonych ze Stanisławowa po II wojnie światowej. Przez pryzmat ich losów poznajemy dzieje tego miasta i jego mieszkańców na przestrzeni ostatnich stu lat. Książka ukazuje ich codzienne życie, domy i rodziny, bliskie im miejsca, uczucia smutku i radości, strachu i odwagi, zachwytu i tęsknoty. Liczne fotografie wzbogacają wzruszającą opowieść.
Pamiętniki niniejsze zawierają opis działań korpusu generała Dwernickiego w wojnie r. 1831.
W tej intymnej książce, tak szczerej, jak osobista rozmowa, Stone opowiada o przełomowych rolach, przyjaźniach zmieniających życie, najgorszych rozczarowaniach i największych osiągnięciach.
Marek Niedźwiecki po raz pierwszy ujawnia tajemnicę swojego głosu…– o życiu na antenie i poza nią– o muzyce i ciszy– o PRL-u i współczesności– o niezwykłych podróżach i zwykłej codzienności
Biografia legendarnego księdza i filozofa, uzupełniona o nieznane kazania i nowe informacje na temat kontaktów ze służbami.
Światowy bestseller o dramatycznych losach Holenderki żydowskiego pochodzenia, która przeżyła Ravensbrück
Ta opowieść to żywy zbiór ukazujący dualistyczną naturę najsłynniejszego banity współczesnej epoki.