Brak produktów
Wydawcy
Intelektualna autobiografia jest kompozycją tekstów wybranych z całej spuścizny
Wspomnienia z zesłania na Archangielszczyznę, dokąd autorka trafiła jako siedmiolatka z całą swoją rodziną: rodzicami i czwórką rodzeństwa.
Książka o Przewłockich to zapis życia ziemiańskiej rodziny w burzliwie zmieniającej się rzeczywistości – od zaborów, przez I wojnę światową i odrodzenie polskiej państwowości, po II wojnę światową, która położyła kres ziemiańskiemu życiu.
Wspomnienia Filipa Müllera to zapis piekła komór gazowych w Auschwitz, gdzie młody Żyd przez niemal trzy lata walczył o przetrwanie.
W swych wspomnieniach Dorothy Adams z fascynacją przygląda się II RP, jej rzeczywistości społecznej i politycznej, opisuje życie krakowskiej i warszawskiej inteligencji. "Amerykańska Polka" to swego rodzaju list miłosny do męża i jego ojczyzny, łączący w sobie wielką miłość i szczęście z ogromną tragedią rodzinną oraz tragedią kraju, który w 1939 roku stanął nad przepaścią.
Ciąg korespondencji Stanisława Mackiewicza, głównie dotąd niepublikowanej, odsłania znanego ze swej bezkompromisowości pisarza i publicystę od strony prywatnej: pomiędzy głodem a wystawnym ucztowaniem, chorobą a erotycznym rozpasaniem, potępieniem a sławą.
W Eskadrze w latach 1919–20 służyło 21 ochotników amerykańskich, którzy chcieli w ten sposób spłacić „dług honorowy” za walkę Kościuszki i Pułaskiego w wojnie o niepodległość Stanów Zjednoczonych. Historię niezwykłej Eskadry relacjonuje w wyjątkowy sposób jeden z jej lotników – Amerykanin Kenneth Malcolm Murray.
„Esperanto 1887–2020” – opowieść o narodzinach i rozwoju najpopularniejszego sztucznego języka, o motywacji jego twórcy – Ludwika Zamenhofa i o roli, jaką esperanto odgrywało w różnych okresach – aż do dziś. Teksty polskich i zagranicznych entuzjastów i krytyków języka uniwersalnego, w tym wypowiedzi Juliana Tuwima i Leszka Kołakowskiego.
Setki tysięcy Polaków z Kresów Wschodnich zostało w latach 1940–41 przymusowo przesiedlonych w głąb ZSRR. Ich dramatyczne losy to niezwykle ważny rozdział polskiej pamięci.
Michał Ceglarek, „Poryw obywatelski” – mobilizacja wszystkich grup społecznych w obronie państwa przed bolszewikami, opowiedziana głosem uczestników i świadków; oraz „Po zwycięstwie” – dyskusja o znaczeniu społecznym wiktorii Polski latem 1920, w tym głosy Stefana Żeromskiego i Józefa Czapskiego
Kiedy zrozumiesz na czym polega Logika Uniwersum, twoje życie zmieni się już na zawsze...Logika Uniwersum - Wszechświat można opisać przez zaledwie trzy Prawdy Obiektywne.
Rok 1920, w którym na szalę postawiony został cały byt narodu, to rok największego w XX wieku polskiego zwycięstwa z zewnętrznym, bezwzględnym wrogiem. Sto lat temu Polacy masowo opowiedzieli się za Ojczyzną, a przeciwko zagrażającej Europie ideologii. Polska samotnie stanęła na drodze bolszewizmu.
Najważniejsze zapisy z Powstania Warszawskiego opublikowane w kwartalniku „Karta”
„Najlepsza książka historyczna 2016 roku” w konkursie„Historia Zebrana” w kategorii „W rolach głównych”
„Karta” popularyzuje wiedzę historyczną, udostępnia na szeroką skalę szerzej nieznane zapisy. Lektura „Karty” rozbudza zainteresowanie historią – lokalną, rodzinną, mówioną.
Wojna o wolność 1920. Tom 1. Wyprawa kijowska opowiada o źródłach wojny polsko-bolszewickiej i szczegółowo relacjonuje od kwietnia do końca lipca 1920 przebieg ofensywy polskiej i odwrotu pod Warszawę.
TEMAT NUMERU: Jeremi Galdamez, „Po rewolucji 1905” – skutki kryzysu caratu dla Królestwa Polskiego, dwie wolnościowe manifestacje w Warszawie na początku listopada 1905 oraz debata o ideowym i politycznym kształcie przyszłej Polski w zapisach: Marii z Łubieńskich Górskiej, Stanisława Kozickiego, Michała Sokolnickiego, Władysława Reymonta tekst historyczny – dr hab. Piotr Laskowski
Nowe, wzbogacone o dyskusję wokół książki, wydanie bestsellerowych wspomnień.
„Wróg II RP. Państwo przeciw Ukraińcom” to temat najnowszego numeru kwartalnika „Karta”. W numerze znalazły się również teksty dotyczące wileńskiej Papierowej Brygady, toru wyścigów konnych na Służewcu czy zakładów Toto-Lotka.
Michał Sokolnicki – działacz niepodległościowy, historyk i dyplomata, współpracownik Józefa Piłsudskiego – opisuje drogę, jaką przeszło jego pokolenie i on sam od przełomu wieku do odzyskania niepodległości. Pojawiają się tu: antycarska konspiracja, PPS, Związek Strzelecki, I wojna światowa, Legiony, tajne misje w służbie odradzającej się Polski.
Miłość z lupanaru to historia związku Michała Rmera (ziemianina, wybitnego prawnika, polityka) i Anny Wolberg dziewczyny z ludu, która przez splot nieszczęśliwych wypadków trafia do domu publicznego w Wilnie. Ten dziennik to wielka literatura i niezwykły dokument osobisty zapis początku XX wieku, we wszystkich jego wymiarach, także tych, które wyjątkowo rzadko są utrwalane na kartach diariuszy.
W 1933 roku młoda Amerykanka przyjeżdża do Polski jako żona księcia Pawła Sapiehy. Trafia do egzotycznego świata polskiej arystokracji, w którym nowojorskie wychowanie musi skonfrontować z zastaną tu rzeczywistością.
Niezarekwirowane to książka zbudowana ze współcześnie nagranych relacji ludzi Gułagu – więźniów oraz ich oprawców i pracowników łagrów sowieckich.
Burzliwa epoka przełomu na tle prywatnego życia Janiny z Fuldów Konarskiej. Jej dziennik ukazuje rzeczywistość ostatnich lat XX wieku w Królestwie Polskim z perspektywy młodej panny z Radomia, i lata pierwszej wojny, widziane już oczami mężatki – z majątku Kluczewsko koło Włoszczowy.
Temat numeru: Podbój kosmosu „Stan nieważkości” – odkrywanie piękna kosmicznego bezkresu w relacjach sowieckich astronautów – dokumentacja z filmu Macieja J. Drygasa; „Dotknięcie Księżyca” – polskie reakcje na pierwsze lądowanie człowieka na satelicie Ziemi 20 lipca 1969 w dziennikach i wspomnieniach
Wrzesień 1939 przyniósł całkowitą katastrofę. Pozostawiona przez aliantów sama sobie, Polska nie miała szans na odparcie podboju ani z jednej, ani z drugiej strony. Jej samotny opór był jedynie aktem o charakterze symbolicznym.
Temat numeru: „Czysta Polska” – antysemityzm w II RP w drugiej połowie lat 30.
„Był nieprzeciętnie inteligentny, nie lubił chodzić do szkoły, miał bujną wyobraźnię, był bardzo pomysłowy, odważny, potrafił wyjść z każdej opresji i uparcie dążył do celu. […] Zbigniew Lubieniecki, ukazując swoją wojenną biografię w konwencji przygody i zderzając ją z brutalnością syberyjskiego zesłania doświadczanego przez kilku-, kilkunastoletniego chłopca, wprawia czytelnika w zakłopotanie.
Świadectwo imponujące wiele tysięcy stron pokrytych gęstym maczkiem powstawało codziennie przez 34 lata. A w nim utrwalona wspólna historia Polaków i Litwinów.
Koniec dzieciństwa z okrutną wojną w tle. Polina Żerebcowa przez kolejne dziesięć lat (1994–2004) opisuje w swoim dzienniku dorastanie i młodość w Groznym – mieście śmierci, zniszczenia i nienawiści. W mieście, w którym każdy mógł stać się wrogiem lub wybawcą, szczególnie, gdy – jak autorka – pochodziło się z rodziny, w której byli i Czeczeni, i Rosjanie.
W publikacji znajduje się 60 wydarzeń, które zdaniem autorów miały decydujący wpływ na stulecie, w okresie od stycznia 1918 do września 2018 roku. Jest to intrygująca panorama skomponowana z nieoczywistych wypowiedzi i fotografii.