Używamy plików cookies m.in. w celach: świadczenia usług, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. | Zamknij |
Wydawcy
Autorzy wspomnień: Jerzy Chlistunoff, Halina Cieszkowska, Zofia Rusecka, Zofia Schuch-Nikiel, Jerzy Sienkiewicz, Wojciech Świątkowski
Albumowa prezentacja zestawiająca fragmenty biograficznych zapisów osobistych Marii Lubomirskiej – listów, pamiętnika, diariusza – z bogatym i różnorodnym pod względem tematycznym i wizualnym wyborem niepublikowanych dotąd prac fotograficznych tej autorki.
Zapis 30 lat pracy Polskiej Akcji Humanitarnej – organizacji pozarządowej, która zmienia wrażliwość ludzi na kryzysy humanitarne na świecie i nieustannie przypomina o konieczności okazania solidarności z tymi, którzy cierpią – bez względu na kolor skóry czy wyznanie, staje się dokumentem naszych czasów i inspiracją.
O stanie wojennym opowiadano wielokrotnie – także głosami świadków, najczęściej jednak byli to konspiratorzy, internowani, ofiary represji – ludzie, którzy pogrudniowej rzeczywistości przeciwstawiali się czynem i w sposób dramatyczny doświadczali jej skutków. Tu postanowiliśmy oddać głos świadkom drugiego planu – tym, którzy nie stawali w pierwszej linii oporu...
Z języka francuskiego przełożyła: Katarzyna Marczewska
Wstrząsająca spowiedź żołnierza AK, wykonawcy wyroków śmierci
Wydanie IV, zmienione, z posłowiem prof. Jerzego Kochanowskiego
Reportaż z pierwszego uwięzieniaZ serii: Świadectwa XX wiek
To historia życia rodziny Teresy i Romana Czartoryskich w majątku w Konarzewie w latach 1925–41.
Kwartalnik HistorycznyTemat numeru: „Ukraina 2022. Wojna z dobrem”
Kwartalnik Historyczny Temat numeru: „Człowiek na granicy 2021/22”
„Stulecie kobiet. Usłyszeć siebie” to książka, która opowiada ostatnie sto lat naszego kraju z perspektywy i głosami kobiet.
Autorka, uznana norweska dokumentalistka, rekonstruuje losy swojej babci Fridy – Żydówki, prostytutki, która przeszła przez obozy Auschwitz i Ravensbrück.
Pasjonująca opowieść o słynnym warszawskim Domu Towarowym Bracia Jabłkowscy.
Zachodni rzecznicy polskiej niepodległości Raporty z Polski
Zachodni rzecznicy polskiej niepodległości W Wersalu
"To, co się wydarzyło, zostało zepchnięte w cień, a teraz kłębi się w nim i możliwe, że będzie kształtować też mnie i moje dzieci. Jak czarna dziura czy wypalona gwiazda, od której biegną niewidzialne nici..."
Wspomnienia Undset powstały „na gorąco” i oprócz bieżących wydarzeń zawierają głęboki komentarz na temat moralności świata owładniętego wojną oraz historycznych grzechów obu totalitaryzmów – niemieckiego nazizmu i sowieckiego komunizmu.
Po 26 latach rządów Aleksandra Łukaszenki w Białorusi, w wyniku sfałszowania wyników wyborów, nastąpiło ogromne poruszenie całego społeczeństwa. Białorusini nagle objawili się w oczach Europejczyków jako naród niezwykle świadomy swej godności, tożsamości, potrzeby zmiany. Sierpień-grudzień 2020
Autor bezlitośnie obnaża bezsens prowadzonej przez Związek Radziecki wojny, przewiduje niemożność odniesienia w niej trwałego zwycięstwa. Zigmas Stankus walczył w Afganistanie półtora roku. Jego wspomnienia to potępienie niesprawiedliwej wojny i gloryfikacja zahartowanej w walkach przyjaźni prostych sowieckich żołnierzy – nieważne, jakiej narodowości.
Intelektualna autobiografia jest kompozycją tekstów wybranych z całej spuścizny
Wspomnienia z zesłania na Archangielszczyznę, dokąd autorka trafiła jako siedmiolatka z całą swoją rodziną: rodzicami i czwórką rodzeństwa.
Książka o Przewłockich to zapis życia ziemiańskiej rodziny w burzliwie zmieniającej się rzeczywistości – od zaborów, przez I wojnę światową i odrodzenie polskiej państwowości, po II wojnę światową, która położyła kres ziemiańskiemu życiu.
W swych wspomnieniach Dorothy Adams z fascynacją przygląda się II RP, jej rzeczywistości społecznej i politycznej, opisuje życie krakowskiej i warszawskiej inteligencji. "Amerykańska Polka" to swego rodzaju list miłosny do męża i jego ojczyzny, łączący w sobie wielką miłość i szczęście z ogromną tragedią rodzinną oraz tragedią kraju, który w 1939 roku stanął nad przepaścią.
Ciąg korespondencji Stanisława Mackiewicza, głównie dotąd niepublikowanej, odsłania znanego ze swej bezkompromisowości pisarza i publicystę od strony prywatnej: pomiędzy głodem a wystawnym ucztowaniem, chorobą a erotycznym rozpasaniem, potępieniem a sławą.
W Eskadrze w latach 1919–20 służyło 21 ochotników amerykańskich, którzy chcieli w ten sposób spłacić „dług honorowy” za walkę Kościuszki i Pułaskiego w wojnie o niepodległość Stanów Zjednoczonych. Historię niezwykłej Eskadry relacjonuje w wyjątkowy sposób jeden z jej lotników – Amerykanin Kenneth Malcolm Murray.
Michał Ceglarek, „Poryw obywatelski” – mobilizacja wszystkich grup społecznych w obronie państwa przed bolszewikami, opowiedziana głosem uczestników i świadków; oraz „Po zwycięstwie” – dyskusja o znaczeniu społecznym wiktorii Polski latem 1920, w tym głosy Stefana Żeromskiego i Józefa Czapskiego
Kiedy zrozumiesz na czym polega Logika Uniwersum, twoje życie zmieni się już na zawsze...Logika Uniwersum - Wszechświat można opisać przez zaledwie trzy Prawdy Obiektywne.