Używamy plików cookies m.in. w celach: świadczenia usług, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Zamknij

Wydawcy

Egzekutor NC Stefan Dąmbski motyleksiazkowe.pl Zobacz większe

Egzekutor

DĄMBSKI STEFAN

978-83-66707-75-7

Nowy

KARTA

20 egz.

Wstrząsająca spowiedź żołnierza AK, wykonawcy wyroków śmierci

Więcej szczegółów

20,33 zł

29,90 zł najniższa cena z 30 dni przed obniżką

-32%

Autor DĄMBSKI STEFAN
Rok wydania 2022
Ilość stron 168
Szerokość (mm) 145
Wysokość (mm) 206
Grzbiet (mm) 14
Wymiary 145 x 206 x 14 mm
Oprawa miękka
Wydawca KARTA

„Najlepsza książka historyczna 2010 roku” w konkursie „Historia zebrana” w kategorii „Historia niebanalna”

Nowe, wzbogacone o dyskusję wokół książki, wydanie bestsellerowych wspomnień.

Stefan Dąmbski jako 16-letni żołnierz AK został egzekutorem – wykonywał wyroki na polskich kolaborantach, Niemcach, Ukraińcach, a później także na przedstawicielach nowej władzy. Jego spisana pod koniec życia spowiedź wciąż budzi kontrowersje. Z jednej strony jest świadectwem skrajnego poświęcenia dla Ojczyzny, z drugiej – pozbawionym emocji samooskarżeniem mordercy. Stawia pytanie o cenę wojennego bohaterstwa i granice patriotyzmu. Z biegiem lat jej antywojenne przesłanie zyskuje na znaczeniu.

„Słyszę, jak drży jej głos; próbuje zachować zimną krew do końca. Jej młodsza siostra stoi jak skamieniała, matka leci zemdlona na ziemię. Czytam wyrok.

– Została pani skazana na karę śmierci za zdradę Państwa Polskiego, wyrok zostanie wykonany natychmiast. Daję pani dziesięć minut na modlitwę i pożegnanie się z rodziną.

Mój spokojny głos robi jednak swoje, łzy duże jak groch pokazują się w oczach Jadzi. Siostra rzuca się jej ze spazmatycznym płaczem na szyję, widzę, jak podnoszą teraz zemdloną matkę i układają ją na łóżku. Patrzę, jak Jadzia robi znak krzyża na piersi, i słyszę, jak szepcze modlitwę. Tak mija parę minut. […]

Zniżyłem lufę i równocześnie pociągnąłem za spust. Byle nie w głowę – pomyślałem – jak ona będzie wyglądać w trumnie. Długa seria… i koniec wszystkiego! Jadzia Pierożanka przestała istnieć… I dlaczego? Było to pytanie, które dręczyło mnie później tygodniami”.

Na razie nie dodano żadnej recenzji.

Napisz opinię

Egzekutor

Egzekutor

Wstrząsająca spowiedź żołnierza AK, wykonawcy wyroków śmierci

Napisz opinię

Produkty z tej samej kategorii