Brak produktów
Lukier - spektakularne budynki, modne pracownie, głośni architekci. Mięso - architektura, z którą obcujemy na co dzień, tysiące budynków, placów i pomników, w polskich miastach i miasteczkach.
Awangarda na Dzikim Zachodzie to pierwsze całościowe opracowanie dotyczące wystaw i sympozjów Złotego Grona w Zielonej Górze. Autor nie tylko kreśli drobiazgową historię tego zjawiska, ale także umieszcza je w szerokim kontekście przemian artystycznych lat 60. i 70. XX wieku.
Zakrywam to, co niewidoczne to opowieść o jednej z najważniejszych galerii sztuki w powojennej Polsce - założonej w 1966 roku Galerii Foksal. Wiesław Borowski, współzałożyciel i wieloletni dyrektor galerii, przedstawia historię artystycznej formacji zwiazanej z prowadzona przez siebie instytucją...
JAN STRAUS (ur. 1946) – kolekcjoner dawnej książki, jej historyk i bibliofil. Od 1974 roku członek Towarzystwa Bibliofilów Polskich w Warszawie [TBP]. Wygłosił szereg prelekcji na tematy związane z książką i ludźmi książki. Brał udział w większości wystaw zorganizowanych przez TBP w przeciągu ostatnich trzydziestu lat...
Niniejsza książka jest zapisem rozmów z sześcioma architektami, którzy w swojej praktyce projektowej na różne sposoby odnosili się do zagadnienia postmodernizmu. Zestawienie wypowiedzi Czesława Bieleckiego, Marka Budzyńskiego, Jerzego Gurawskiego...
Architektura postmodernistyczna w Polsce pozostaje jednym z najbardziej zaniedbanych przez badaczy współczesności zagadnieniem. Powstałe w latach 80. i 90. budynki przełamujące powściągliwość modernizmu, wciąż utożsamiane są głównie z niezbornością wczesnego kapitalizmu...
Czy gdyby w 1983 roku Jarosław Modzelewski nie wsiadł do tramwaju, historia polskiego malarstwa potoczyłaby się inaczej? Jaki jest związek pomiędzy arabskimi spiskami a warszawską Akademią Sztuk Pięknych?
Twórczość Juliana Józefa Antoniszczaka analizowano dotąd w wąskim kontekście animacji bezkamerowej, skupiając się na rozstrzygnięciach formalnych i zagadnieniach technicznych. Rausz kinetyczny Ewy Borysiewicz wpisuje dorobek artysty w zupełnie nowe ramy teoretyczne, w których drobiazgowa rekonstrukcja metody twórczej Antonisza jest jedynie punktem wyjścia do dalszych rozważań.
„Współczesna moda – pisze Marcin Różyc – jest obietnicą nieistniejącego i nieuchwytnego. Projektanci, producenci ubrań i twórcy modowej reklamy zapewniają, że mogą spełnić nasze pragnienie o byciu kimś innym: lepszym, prawdziwszym, ładniejszym czy nowocześniejszym”
W chwili, gdy dizajn bywa wszystkim, tylko nie projektowaniem przedmiotów codziennego użytku - gdy bywa myślową spekulacją, społecznym eksperymentem, a nawet politycznym potencjałem - rysunki Jakuba Juliana Ziółkowskiego muszą sprawiać wrażenie co najmniej anachronicznych.
"Wytępić te wszystkie bestie?" to zarazem pastisz formuły wywiadu-rzeki, jak i precyzyjna mapa filozoficznych, artystycznych i literackich inspiracji Tomasza Kozaka, jednego z najciekawszych artystów i teoretyków sztuki swojego pokolenia Na książkę składa się seria sześciu rozmów, wybór najważniejszych esejów artysty (w tym trzech premierowych) oraz słownik pojęć kluczowych dla jego twórczości.
Autor rozmawia z najważniejszymi nowymi nadrealistami (Tymek Borowski, Tomasz Kowalski, Przemysław Matecki, Paweł Śliwiński, Jakub Julian Ziółkowski), a także z Piotrem Janasem, malarzem który antycypował postawy nadrealistyczne w sztuce polskiej XXI wieku.
Książka Klary Czerniewskiej to pierwsze teoretyczne opracowanie twórczości Gabriela i Hanny Rechowiczów. "Gaber i Pani Fantazja" - zachowując rygor i sumienność pracy naukowej - nie jest jednak zimną dysertacją przeciwnie: to biografia napisana żywym, obrazowym językiem, uwodząca szeregiem anegdot i barwnych szczegółów.
Antologia "Macie swoich krytyków" wydana przez Wydawnictwo 40 000 Malarzy sumuje działalność "Rastra" - magazynu poświęconego sztuce najnowszej.
Niniejsza publikacja, koncentrując się na historii architektury i sztuki w II Rzeczypospolitej, zwraca uwagę na znaczenie dwóch regionów postrzeganych w okresie międzywojennym jako enklawy nowoczesności, a więc województwa śląskiego i wybrzeża Bałtyku z Gdynią i Gdańskiem jako wiodącymi ośrodkami.
Early Works to kolejny, po takich książkach jak Biało-czerwona czy Joy of Photography, album w dorobku Piotra Uklańskiego – po raz pierwszy opublikowany przez polskie wydawnictwo i w pełnej polsko-angielskiej wersji językowej. Piotr Uklański traktuje album książkowy jak jeszcze jedno artystyczne medium, którego zasady można podważyć, wykorzystać i zdemaskować.
Andrzej Wróblewski to jeden z najwybitniejszych polskich malarzy XX wieku, wielka osobowość, postać tragiczna, człowiek dokonujący fundamentalnych wyborów, świadek dwóch totalitaryzmów. Ale Wróblewski to także (a może przede wszystkim) twórca, który przez ostatnie półwiecze inspirował kolejne pokolenia artystów.
Strategia pająka – wywiad-rzeka z Andrzejem Osęką, jednym z najwybitniejszych, a zarazem najbardziej kontrowersyjnych polskich krytyków sztuki – to utkana z anegdot panorama kilku artystycznych epok z wielką historią w tle. Adam Mazur nie obawia się zadawać trudnych pytań, a Andrzej Osęka nie unika odpowiedzi i opowiada.