Używamy plików cookies m.in. w celach: świadczenia usług, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Zamknij

Wydawcy

Blizny Wojenne traumy i medycyna Henryk Dudek Andrzej Chodacki motyleksiążkowe.pl Zobacz większe

Blizny Wojenne traumy i medycyna

DUDEK HENRYK, CHODACKI ANDRZEJ

978-83-964325-4-4

Nowy

ENETEIA

45 egz.

25,84 zł

38,00 zł najniższa cena z 30 dni przed obniżką

-32%

Autor DUDEK HENRYK, CHODACKI ANDRZEJ
Rok wydania 2023
Ilość stron 101
Szerokość (mm) 135
Wysokość (mm) 205
Grzbiet (mm) 10
Wymiary 135 x 205 x 10 mm
Oprawa miękka ze skrzydełkami
Data premiery 2023-06-02
Wydawca ENETEIA


Publikacja ta powstała z tropów‑blizn, w których zapisały się wojenne przeżycia moich pacjentów. Przez lata lekarskiej praktyki wysłuchałem wielu bolesnych historii. Wojna zamieniła się w pamięci moich rozmówców w blizny widoczne na ciele, pod którymi wciąż były niezagojone rany psychiczne.

Historie pacjentów z wojennymi traumami stały się inspiracją dla mojego kolegi, lekarza Andrzeja Chodackiego, który na podstawie spisanych przeze mnie relacji stworzył beletrystyczne opowieści. Proza życiowych dramatów pacjentów stała się w ten sposób literaturą. (…)

Przeżycia bohaterów moich „medycznych” wywiadów, uwiecznione w literackiej formie, są głosem wołającym o przywrócenie godności tym, którzy przeżyli czas wojennej zbrodni, a potem cierpieli w milczeniu.

Henryk Dudek (ze Wstępu)

*    *   *

Człowiekowi, który ma sprawne oczy, o wiele trudniej jest marzyć. Obrazy pchają mu się przed oczy i skaczą, w pełni gotowe do analizy, podane jak na talerzu. Nie trzeba się wysilać, by coś dostrzec. Ale gdy po rozwarciu powiek przed oczami staje ciemność, trzeba nie lada wyobraźni, by wzbudzić w tej martwocie dawno przyprószone pyłem zapomnienia kolory i kształty. Taki kolor czy kształt staje się wtedy czymś ważnym, wartością samą w sobie.

Tomek starał się wyobrazić sobie niemieckiego żołnierza, sapera. Ubierał powoli bezimienny fragment ciemności w szary mundur, czapkę z trupią czaszką, wysokie skórzane buty. Potem pod czapką pędzlem wyobraźni malował twarz chłopca, niewiele starszego niż on sam w tym dniu, w którym zobaczył ciemność.

(fragment opowiadania Andrzeja Chodackiego Zobaczyć ciemność)

Na razie nie dodano żadnej recenzji.

Napisz opinię

Blizny Wojenne traumy i medycyna

Blizny Wojenne traumy i medycyna

Napisz opinię

Produkty z tej samej kategorii