Używamy plików cookies m.in. w celach: świadczenia usług, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. | Zamknij |
Wydawcy
Książki z kategorii Wywiady, listy i wspomnienia to pozycje, które zainteresują miłośników literatury, lubiących czytać o prawdziwych wydarzeniach oraz poznawać przemyślenia znanych postaci.
Literacka biografia znanej amerykańskiej pisarki Gertrudy Stein i jej towarzyszki życia Alicji B. Toklas. Janet Malcolm, autorka głośnych biografii i ceniony krytyk literacki, kreśli obraz życia obu kobiet na wsi we Francji czasów Vichy, analizuje ich wzajemne skomplikowane relacje, stawiając jednocześnie pytanie, jak para żydowskich lesbijek zdołała przetrwać w Europie czasy nazizmu.
Przedstawiamy Państwu pierwszy wywiad-rzekę z jednym z najciekawszych i najbardziej niepoprawnych politycznie polskich autorów - Stanisławem Michalkiewiczem (ur. 8 listopada 1947 w Lublinie).
Książka Krystyny Żywulskiej jest wstrząsającym świadectwem, przedstawiającym dzień po dniu pełne udręczenia życie w obozie zagłady. Mimo upływu lat, zapotrzebowanie czytelników na relację spisaną przez naocznego świadka i ofiarę holokaustu, jest wciąż ogromne. Autorka przeżyła miesiące głodu w warszawskim getcie, a następnie od roku 1943 pobyt kolejno w obozach Auschwitz i Birkenau ...
Alice Salomon (1872 Berlin–1948 Nowy Jork), określana mianem „niemieckiej Jane Addams”, była pionierką ruchu kobiecego w Niemczech, członkinią i współtwórczynią niemieckich i międzynarodowych organizacji kobiecych (m.in. International Council of Women), propagatorką idei internacjonalizmu i pacyfizmu oraz praw człowieka (zwłaszcza praw pracowniczych kobiet i dzieci
Wspomnienia i dokumenty, wytworzone przez bohatera biografii – najlepiej oddają jego działalność społeczną i jego poglądy, głęboko związane z chrześcijańskim etosem życia publicznego. Są one dorobkiem wielkiego samorządowca, odpowiedzialnego polityka godnego naśladowania.
Lorraine V. Murray urodziła się i wychowała w przywiązaniu do wartości religijnych, lecz z chwilą rozpoczęcia studiów i zamieszkania na uniwersyteckim kampusie porzuciła swoją wiarę, zanurzając się w kuszącym świecie szalonych imprez, wolnej miłości, ekstrawaganckich poszukiwań naukowych i agresywnej ideologii feministycznej.
Wywiad-rzeka z najbardziej niepokornym polskim filozofem. Bogusław Wolniewicz to filozof i logik, twórca ontologii sytuacji, uczeń Henryka Elzenberga, tłumacz i komentator Ludwiga Wittgensteina. Przez 35 lat był profesorem filozofii Uniwersytetu Warszawskiego.
Freud nie znał się na kobietach. Były dla niego "nieznanym lądem". Ten przenikliwy badacz ludzkiej psychiki stworzył mocno kontrowersyjny obraz kobiecości i jest za to odsądzany od czci i wiary. Jaki był wobec kobiet, które towarzyszyły mu w życiu i miały swój udział w powstawaniu psychoanalizy? Jakie były te kobiety?
Każdy reportaż biograficzny to jakaś podróż po cudzym życiu, lub jak kto woli, po cudzych śladach .
Jaka jest Ewa Wnukowa w oczach innych? Wśród tych, co zechcieli się na Jej temat wypowiedzieć, są artyści, przyjaciele, wielbiciele, czy piwniczni satelici Prezentujemy zebrane tutaj wspomnienia, anegdoty, hołdy, facecje, kilka epizodów z życia tej artystki Owszem, życie Jej nie pozbawione jest różnych zawirowań natury artystycznej i osobistej, ale nie one są tutaj najważniejsze
"Opowiadania wojenne. W niemieckich i sowieckich kleszczach" to wspomnienia opisujące losy Profesora Łopuskiego i jego bliskich w latach 1939-1947. Autor był członkiem Armii Krajowej i uczestniczył w akcjach bojowych (m.in. na Rzeszowszczyźnie).
Książka Sercem w dwóch krajach. Norwesko-polskie pejzaże kulturalne to uzupełniony i zaktualizowany przekład wydanej w Norwegii pracy Med hjertet i to land. Norsk-polske kulturforbindelser. Przedstawia bogatą panoramę związków kulturowych, jakie istniały i wciąż są nawiązywane między środowiskami twórczymi Polski i Norwegii.
Książka zawiera wspomnienia z lat 1967-2001 obejmujące okresy pracy na placówkach w Kolumbii, Panamie, Brazylii i Peru, a także wyjazdy służbowe do Ameryki Łacińskiej.
"Osadczuk jest przykładem energii młodzieńczej, nie zużywającej się mimo upływu lat Bez ustanku zainteresowany światem, śledzi wydarzenia polityczne i dostarcza do nich komentarzy niezależnego dziennikarza, zwolennika integracji europejskiej i polsko-ukraińskiego współdziałania.
Nie jest to zwyczajna książka o Papieżu. Nie jest to typowa książka historyczna, roszcząca sobie prawo do miana naukowej biografii. Nie jest to także analiza twórczości teologicznej profesora Ratzingera, lecz raczej wciągające, utrzymane w bardzo osobistym tonie opowiadanie, które z serdeczną ciekawością prowadzi czytelnika