Brak produktów
Wydawcy
Książki o naukach humanistycznych to pozycje, które przybliżają takie dziedziny wiedzy jak filozofia, socjologia czy psychologia. Są wśród nich tytuły przeznaczone do specjalistów, ale też książki kierowane do szerszego grona odbiorców.
Kultura miejska w Polsce z perspektywy interdyscyplinarnych badań jakościowych opiera się na - częściowo zmienionym i przeredagowanym przez autorów - „Raporcie o stanie i zróżnicowaniach kultury miejskiej w Polsce”, przygotowanym na Kongres Kultury Polskiej, który odbył się we wrześniu 2009 roku.
Książka wybitnego literaturoznawcy i krytyka literackiego poświęcona ważnym zjawiskom we współczesnej literaturze (m in "pokoleniu przełomu", przemianom wyobraźni religijnej, Rosji jako metaforze)
Niniejsza pozycja zawiera zagadnienia dotyczące małżeństwa, pokrewieństwa i powinowactwa, opieki i kurateli oraz przepisy wprowadzające kodeks rodzinny i opiekuńczy.
To jest książka o 27 wierszach Wisławy Szymborskiej. Autorki, która przy wszystkich swoich talentach lirycznych posiada jeszcze jeden: opowiadania poezją o naszym zawiłym życiu na tym jedynym ze Światów...
Autor - dziennikarz, wieloletni pracownik Polskiego Radia, wykładowca w Wyższej Szkole Informatyki i Ekonomii TWP zwraca naszą uwagę - bynajmniej nie z pozycji belfra - na róźnice między rzetelnym dziennikarstwem a tym uprawianym w redakcjach bulwarowej prasy.
Zebrane tu teksty stanowią próby podjęte w imię filozoficznej obrony rozumu - niewczesne w dobie, gdy krytyka rozumu jest wszechobecna, a jej radykalizmu nie sposób przelicytować.
Przekraczanie poziomów świadomości powraca do badań przejawów ego oraz jego wrodzonych ograniczeń, jest źródłem szczegółowych wyjaśnień oraz instrukcji podpowiadających, jak te ograniczenia przekroczyć.
Książka Bunt miast Prawo do miasta i miejska rewolucja Davida Harveya przedstawia miasto jako leżące w centrum zainteresowania kapitału oraz ośrodek walki klasowej.
Autorka rozpatruje słowiańską kulturę ludową nie jako odmienną, lecz jako nierozłączną część kultury europejskiej, ukazując zjawisko wędrownych dziadów w kontekście dwu dużych gałęzi kultury europejskiej: zachodnioeuropejskiej i bizantyjsko-słowiańskiej
Książka będąca efektem konferencji naukowej (stanowiącej aneks do cyklu Nowe historie). Tytuł tomu przywołuje jedną z najbardziej wpływowych literaturoznawczych szkół krytycznych i łączy ją z polską recepcją dzieł Szekspira, które znajdując się w centrum zachodniego kanonu dramatycznego, wrastają jednocześnie głęboko w tkankę polskiej kultury.
„Cmentarze ewangelickie (augsburski i reformowany) opowiadają o zasłużonych dla Polski rodzinach, w większości obcego pochodzenia. Tutaj właśnie spoczęło wiele wybitnych postaci, które z wyboru zostały Polakami i w godzinach próby oddały swojej nowej ojczyźnie wszystko, co miały”.
Andrzej Półtawski jest jednym z najwybitniejszych polskich filozofów. Był twórczym współpracownikiem, a zarazem krytykiem Romana Ingardena i przyjacielem Karola Wojtyły. Jego najważniejsze książki, opublikowane dawno, podobnie jak liczne rozproszone rozprawy i artykuły, są dziś nieosiągalne.
Do najbardziej spektakularnych i najgoręcej dyskutowanych form udziału obywateli w życiu społecznym i politycznym należy dziś nieposłuszeństwo obywatelskie. Skłania ono do fundamentalnych pytań o to, jakie funkcje pełni prawo i w jakich sytuacjach obowiązek jego przestrzegania może być zawieszony.
Autor w książce Topografia obcego przedstawia zarys fenomenologicznej koncepcji obcego To co obce jest dla Autora pojęciem tyleż filozoficznym, co psychologicznym, nbsp; nbsp;
Autorka w swojej książce porusza zagadnienia stanowiące podstawę pracy z dziećmi w wieku przedszkolnym Zamieszcza w niej nie tylko teoretyczne podstawy edukacji dzieci, ale również nbsp; nbsp;
"Wierzchowce Bogów" to pionierska książka ukazująca bogactwo znaczeniowe motywu konia w kulturze barbarzyńskiej północy wczesnego średniowiecza. Z niemal benedyktyńską cierpliwością Agnieszka Łukaszyk zebrała strzępy informacji rozsianych w źródłach historycznych i z zacięciem podróżnika odwiedzała liczne muzea Polski i Skandynawii ...
"Słownik literatury polskiej XIX wieku" obejmuje dwa okresy literackie: romantyzm i pozytywizm. Zawartość słownika jest odbiciem obecnego stanu badań nad literaturą polską XIX wieku.
Od drugiej wojny światowej nowe przestrzenie społeczne przydają sił sprawowaniu obrzędów, szczególnie obrzędów związanych z rokiem kalendarzowym. Na przykład Boże Narodzenie świętuje się dziś we wszystkich przedsiębiorstwach, a w holach przedsiębiorstw i wielkich budynków stawia się choinki.
Książka zawiera ponad 50 przydatnych w codziennym życiu wzorów pism, umów i formularzy sądowych.
Książka wpisuje się w nurt badań poświęconych odmianie mówionej języka w mediach Na tym polu szczególnie interesujący wydaje się reportaż telewizyjny, który jest swoistym studium środowiska
Książka ta wreszcie wypełnia bardzo ważną lukę! Jest bodaj pierwszym tak obszernym i kompetentnym polskojęzycznym kompendium zawodu dziennikarskiego. To świetny opis najnowszych trendów krajowego i światowego dziennikarstwa.
Książka jest próbą zbadania literackiego obrazu żydowskiej tradycji i religii w utworach pisarzy polskich XIX w. Obrazu, który poniekąd umknął dotychczasowej uwadze historyków literatury, skupiających się głównie na problemach asymilacji i równouprawnienia Żydów.
To co przyniosły ostatnie dziesięciolecia – strach i przemiany – zapisało się wtedy i nadal maluje na twarzach wielu ludzi, w Pradze, Berlinie, Sofii i w Warszawie. Polski fotograf, Chris Niedenthal był tam wszędzie, zaglądał ludziom w oczy robiąc zdjęcia twarzy, spisywał współczesną historię.
Czym właściwie jest wartość oraz na czym polega relacja między wartościami a przywiązaniem do wartości? Czy pojęcie wartości jest pojęciem filozoficznym w ogóle możliwym dziś jeszcze do zaakceptowania, czy też może publiczna dyskusja o wartościach jest beznadziejnie staromodna i nieadekwatna do stanu współczesnej świadomości filozoficznej?
Bruno Ollivier, wybitny francuski badacz problemów komunikacji, specjalista od kwestii tożsamości człowieka współczesnego, jest profesorem na Uniwersytecie Antyli i Gujany, a także wykładowcą na Uniwersytecie Paris-Sorbonne (Paris-IV), oraz członkiem CNRS (Francuskiego Centrum Badań Naukowych), gdzie zajmuje się komunikacją i polityką.
Nowy leksykon judaistyczny obejmuje zagadnienia z następujących dziedzin: * ogólna wiedza o religi i kulturze żydowskiej * dzieje Żydów w starożytności i średniowieczu * historia Żydów w Europie, USA i innych krajach.
Pionierska - zarówno dla polskiej kultury jak i ekonomii - naukowa praca dr Hanny Trzeciak poświęcona analizie form finansowania instytucji kultury – szczególnie teatrów – w systemie wolnorynkowym.
W swej książce, niemiecki filozof prawa, autor wielu prac naukowych dokonuje swoistego rozprawienia się z nowym trendami bioetycznymi, które relatywizują wartość życia ludzkiego Ostrze nbsp; nbsp;
Wybór tekstów wygłoszonych na czwartej konferencji z cyklu Inna Scena (2–3 kwietnia 2009). Nie proklamuje on „końca męskości”, ale stawia pytania, o to, czy destabilizacja jej tradycyjnej koncepcji, z jaką mamy współcześnie do czynienia, może prowadzić do zmiany patriarchalnego paradygmatu?
Archeolog to stworzenie wędrowne Pojawia się zwykle tam, gdzie ma powstać autostrada lub centrum handlowe Jednak atrakcyjne ogłoszenie o pracy dla niego jest równie rzadkie jak zakopany skarb
Groys spogląda na dzieje filozofii z perspektywy dzisiejszego człowieka, który napotyka dwa pozornie sprzeczne przekonania: że „nie ma żadnej prawdy” i że „prawdy jest za wiele”. Ci z filozofów, którzy chcieli anihilować tę normę, prowadzącą de facto do urynkowienia prawdy, postulowali taką zmianę świata i nas samych, w wyniku której prawda „ujawni się sama”.
Książka Pearce’a to opowieść o poszukiwaniach religijnych, perypetiach duchowych i olśnieniach mistycznych czołówki dziewiętnasto- i dwudziestowiecznych pisarzy i poetów anglojęzycznych, takich jak T.S. Eliot, C.S. Lewis, G.K. Chesterton, J.R. Tolkien, Graham Greene, Hilaire Belloc, Ronald Knox, Malcolm Muggeridge, Evelyn Waugh czy Dorothy Sayers
Polska, naród, społeczeństwo, to nie tylko wspólnota etniczna zamknięta w określonym i historycznie zmiennym terytorium To również związek, trwający bez względu na czas, żyjących obywateli Rzeczypospolitej z pokoleniami poprzedników, w dodatku obarczony odpowiedzialnością za los następców.
Autorka analizuje rozmowy przeprowadzone na początku lat osiemdziesiątych z szeregowymi działaczami „Solidarności”. Dostrzega w nich nie tylko badanych przez socjologów „respondentów”, ale przede wszystkim „trybunów ludu”, aktywnych obywateli, aktorów sytuacji społecznej i jej naocznych świadków.
Książka zawiera studia dedykowane prof. Jerzemu Axerowi. Jest on nie tylko dyrektorem Instytutu Badań Interdyscyplinarnych „Artes Liberales” w Uniwersytecie Warszawskim, ale także badaczem tradycji antycznej i twórcą nowych form studiowania humanistyki...
Ewangelia odrzuconego. Szkice w 90. rocznicę urodzin Tadeusza Różewicza to praca zbiorowa pod redakcją J.M. Ruszara, która powstała w oparciu o referaty z konferencji „Tadeusz Różewicz na tle pokolenia wojennego” (Sucha Beskidzka, 11-13 XI 2011).
Film, radio, telewizja, internet (czaty, blogi, fora dyskusyjne, komunikatory), telefonia komórkowa (SMS) to przykłady mediów, które odgrywają istotną rolę we współczesnym
Książka omawia prawne aspekty działalności giełd towarowych na ziemiach polskich. Historia regulacji prawnych dotyczących giełd towarowych sięga XIX stulecia, kiedy to powołano do życia giełdę w Warszawie, w okresie konstytucyjnym Królestwa Polskiego. Największe jednak znaczenie dla rozwoju giełd towarowych miał okres II RP, w szczególności lata trzydzieste.
Nasza epoka naznaczona jest wyraźnie spuścizną XX wieku, który był stuleciem manipulacji i kłamstwa. Piętnem tym odcisnęła się przede wszystkim wojenna funkcja kłamstwa. W czasie dwu wielkich wojen światowych kłamstwo było orężem podstawowym.
Publikacja jest zbiorem artykułów dotyczących wybranych - najciekawszych zagadnień dotyczących ochrony danych osobowych. Ambicją autorów - praktyków, w większości byłych pracowników Biura GIODO, było przedstawienie w sposób klarowny zagadnień nurtujących administratorów danych...
Książki o naukach humanistycznych - psychologii, filozofii, socjologii - to zarówno literatura specjalistyczna, jak i popularnonaukowa. Znajdują się w niej pozycje przeznaczone dla specjalistów, podręczniki dla uczniów i studentów, a także tytuły popularnonaukowe, pisane z myślą o szerokim gronie odbiorców.
Nauki humanistycznie bywają różnie definiowane, ale najczęściej określa się je jako grupę nauk, która zajmuje się badaniem człowieka jako istoty społecznej. W Polsce zalicza się do nich wspomniane wcześniej socjologię, psychologię i filozofię, ale też między innymi etnologię, pedagogikę, filologię, kulturoznawstwo, medioznawstwo i religioznawstwo.
Proponowane przez nas książki o naukach humanistycznych to pozycje wydane m.in. przez PIW, Słowo/Obraz, Czarną Owcę, Pasaże, FNCE, Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego i Oficynę Naukową.