Używamy plików cookies m.in. w celach: świadczenia usług, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Zamknij

Wydawcy

NEWSLETTER

Zjadanie Buddy Zobacz większe

Zjadanie Buddy

DEMICK BARBARA

978-83-8191-328-7

Nowy

CZARNE

33 egz.

Życie tybetańskiego miasteczka w cieniu Chin

Więcej szczegółów

33,53 zł

47,90 zł

-30%

Autor DEMICK BARBARA
Rok wydania 2021
Ilość stron 360
Szerokość (mm) 140
Wysokość (mm) 222
Grzbiet (mm) 30
Wymiary 140 x 222 x 30 mm
Oprawa twarda
Wydawca CZARNE

Tybetańczycy po raz pierwszy zetknęli się z chińskimi komunistami, gdy w latach trzydziestych XX wieku armia Mao skryła się na Wyżynie Tybetańskiej podczas wojny domowej. Głód był tak wielki, że żołnierze splądrowali klasztory i zjedli zrobione z mąki i masła figurki przedstawiające Buddę. Doświadczenia z tego okresu do dziś wpływają na stosunek mieszkańców Tybetu do Chin.

Barbara Demick opisuje kilkadziesiąt lat historii tego regionu, okres naznaczony tybetańskim oporem, który osiągnął punk kulminacyjny, gdy kolejni Tybetańczycy, łącznie ponad stu pięćdziesięcioro, zdecydowali się dokonać samospalenia. Bohaterowie tej opowieści są bardzo różni – od ostatniej księżniczki z królestwa Mei, która straciła wszystkich członków rodziny podczas rewolucji kulturalnej, przez buddyjskich mnichów po nastoletnią uczennicę czy byłego nomadę występującego w koncesjonowanym zespole ludowym. Za pośrednictwem ich losów Demick odkrywa przed nami, co tak naprawdę znaczy być Tybetańczykiem w XXI wieku i toczyć nierówną walkę z wszechobecnym supermocarstwem o zachowanie zwyczajów, wiary, języka i tożsamości.


Barbara Demick – amerykańska dziennikarka; absolwentka Uniwersytetu Yale. Szefowała pierwszemu oddziałowi „Los Angeles Times” w Pekinie oraz pracowała jako korespondentka w Seulu, a wcześniej pisała do „The Philadelphia Inquirer” z Europy Wschodniej i  Bliskiego Wschodu. W czasie wojny w byłej Jugosławii mieszkała w Sarajewie. Na podstawie tamtejszych doświadczeń napisała książkę W oblężeniu. Życie pod ostrzałem na sarajewskiej ulicy, za którą otrzymała Nagrodę im. George’a Polka, Nagrodę im. Roberta F. Kennedy’ego oraz była nominowana do Nagrody Pulitzera. Za kolejną książkę Światu nie mamy czego zazdrościć. Zwyczajne losy mieszkańców Korei Północnej oraz za poprzedzające ją reportaże prasowe otrzymała nagrodę Overseas Press Club, Nagrodę im. Joego i Laurie Dine’ów, Nagrodę im. Osborna Elliotta, Nagrodę im. Samuela Johnsona, a także znalazła się w finale National Book Award. Książka ta znalazła się również w finale Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego. Zdobywczyni tytułu najlepszej dziennikarki roku przyznawanego przez Los Angeles Press Club. Jej najnowsza książka Zjadanie Buddy. Życie tybetańskiego miasteczka w cieniu Chin ukazała się w 2020 roku.


To nie jest Tybet widziany z perspektywy tarasu pałacu Potala w Lhasie, z którego przez wieki dalajlamowie patrzyli na Dach Świata. Barbara Demick osadza swoją tybetańską opowieść w Ngawie, gdzie tuż przed agresją Pekinu istniało oświecone królestwo Mei, a potem centrum tybetańskiego ruchu oporu, na czele którego stanęli mnisi gotowi spłonąć za wolność. Dlaczego właśnie tam, we wschodniej części płaskowyżu tybetańskiego przetrwał duch walki? Czytelnik nie dostanie prostej politologicznej odpowiedzi. Będzie ją musiał odnaleźć w opowieści utkanej z niezwykłych losów córek i synów Ngawy, w scenach takich jak ta – kiedy ostatnia tybetańska księżniczka śpiewa przez zaciśnięte zęby patriotyczną pieśń o Długim Marszu, a w duszy wspomina babkę, która spaliła ukochany pałac, by nie mogli skorzystać z niego żołnierze Armii Czerwonej.
Agata Kasprolewicz, autorka podcastu „Raport o książkach”

Na razie nie dodano żadnej recenzji.

Napisz opinię

Zjadanie Buddy

Zjadanie Buddy

Życie tybetańskiego miasteczka w cieniu Chin

Napisz opinię

Produkty z tej samej kategorii