Używamy plików cookies m.in. w celach: świadczenia usług, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Zamknij

Wydawcy

Biedni w bogatym kraju Nicholas D. Kristof, Sheryl WuDunn motyleksiazkowe.pl Zobacz większe

Biedni w bogatym kraju

KRISTOF NICHOLAS D., WUDUNN SHERYL

978-83-8191-481-9

Nowy

CZARNE

6 egz.

Przebudzenie z amerykańskiego snu

Więcej szczegółów

33,93 zł

49,90 zł najniższa cena z 30 dni przed obniżką

-32%

Autor KRISTOF NICHOLAS D., WUDUNN SHERYL
Rok wydania 2022
Ilość stron 344
Szerokość (mm) 140
Wysokość (mm) 223
Grzbiet (mm) 29
Wymiary 140 x 223 x 29 mm
Oprawa twarda
Wydawca CZARNE

W sondażu przeprowadzonym niedawno w Stanach Zjednoczonych poproszono respondentów, by znaleźli słowo, które ich zdaniem najlepiej opisuje obecne czasy. Wśród ośmiu najczęściej wymienianych określeń znalazły się: „niepokojące”, „chaotyczne”, „wyczerpujące” i „nerwowe”. Jak to możliwe, że Amerykanie stracili wiarę w przyszłość? Co sprawiło, że w jednym z najbogatszych krajów świata nierówności społeczne są porównywalne do tych, z którymi mierzono się w XIX wieku? I dlaczego „amerykański sen” coraz częściej staje się „amerykańskim mirażem”?

By to zrozumieć, dziennikarskie małżeństwo – Nicholas D. Kristof i Sheryl WuDunn – prowadzi nas przez kolejne kręgi amerykańskiego piekła: bezrobocie, uzależnienia, problemy z edukacją i opieką zdrowotną, utrata majątku, ubóstwo wśród wielodzietnych rodzin, przeludnienie. Z reporterską precyzją pokazują, że rzesza ciężko pracujących Amerykanów czuje się niezauważana i nierozumiana, co pogłębia polaryzację, rasizm i nietolerancję i stopniowo zżera tkankę społeczną.

Biedni w bogatym kraju to rzetelne studium problemów, z którymi mierzy się amerykańska klasa robotnicza, oraz wyzwań stojących przez rządem USA. To również próba odpowiedzi na pytania o źródła kryzysu i powody, dla których państwo przestało interesować się obywatelami.

To wstrząsający reportaż o rozpadzie współczesnej Ameryki. Nicholas D. Kristof i Sheryl WuDunn przemierzyli Stany Zjednoczone i stworzyli opowieść o kraju widzianym oczami tych, których głosów na co dzień nie słychać. Opisują przejmujące losy ludzi, których nazwać można obywatelami drugiej czy nawet trzeciej kategorii. Odsłaniając ich problemy, odkrywają, jak to możliwe, że najbogatszy kraj na świecie jest jednocześnie tak złym miejscem do życia dla milionów jego obywateli. Posiłkując się potężnym zasobem danych, raportów i badań, pokazują ogromne nierówności i rozwarstwienie, które toczą Amerykę niczym rak. Stany Zjednoczone nie wydają się już krajem ze snu, lecz koszmaru. Nie są miejscem, do którego chciałoby się emigrować, lecz takim, które należałoby dla własnego dobra omijać szerokim łukiem. Tu bowiem na szczęśliwe, godne i długie życie mogą liczyć tylko nieliczni. Autorzy rozbijają w pył wypracowany przez dekady mit, ale nie pozostawiają nas z niczym. Podpowiadają rozwiązania, które mogą powstrzymać, a nawet cofnąć rozkład. Trzeba tylko – i aż – po nie sięgnąć.
Marek Szymaniak, autor książki „Zapaść. Reportaże z mniejszych miast”

Kristof i WuDunn precyzyjnie analizują problemy klasowe w USA i pokazują to, czego nie znajdziecie w oficjalnych statystykach. Piszą o sprawach, z którymi borykają się amerykańscy obywatele niezależnie od koloru skóry: o ukrytej nienawiści do samych siebie spowodowanej złymi warunkami życia i o niechęci do przyjmowania „jałmużny”. Największą siłą tej książki jest oddanie głosu zwykłemu człowiekowi, który jak nikt inny rozumie wyzwania, z jakimi społeczeństwo musi się mierzyć na skutek egoistycznych decyzji rządu.
Sarah Smarsh, „The New York Times Book Review”

Kristof i WuDunn opisują, jak bezdusznie Amerykanie zaczęli traktować tych współobywateli, którzy zmagają się z problemami finansowymi. Książka unaocznia skalę pogardy, z jaką spotykają się biedni w bogatej Ameryce. Poruszająca lektura.
Alissa Quart, „The Washington Post”

Wciągająca i najbardziej aktualna książka reporterska tego roku.
„Newsweek”

Kristof i WuDunn [...] pokazują nierówności panujące w amerykańskim społeczeństwie, a także ich konsekwencje. Stawiają diagnozę i proponują rozwiązanie – by położyć kres niesprawiedliwościom w sferach edukacji, opieki zdrowotnej, zatrudnienia czy systemu sądowniczego, musi zadziałać rząd. „Biedni w bogatym kraju” to żarliwy i niezwykle aktualny reportaż o konieczności podjęcia wielokierunkowych działań, by zapobiec agonii amerykańskiej klasy robotniczej.
„Kirkus”

Na razie nie dodano żadnej recenzji.

Napisz opinię

Biedni w bogatym kraju

Biedni w bogatym kraju

Przebudzenie z amerykańskiego snu

Napisz opinię

Produkty z tej samej kategorii