Używamy plików cookies m.in. w celach: świadczenia usług, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. | Zamknij |
Wydawcy
Eseje i felietony, które proponujemy, to rozważania na temat literatury, kultury, historii, polityki, dalekich krajów, kuchni - a więc tematów bardzo różnorodnych. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą!
Bogato niuansowane, czasami tryskające humorem prostolinijnym, częściej zaś kpiną metaforyczną, delikatną, wielowarstwową, choć zawsze ostrą niby brzytwa — felietony Michalkiewicza dosięgają wrogów (głównie wszelkiej maści lewaków i farmazonów) w czułe miejsca.
Proponowane w książce teksty to nie tyle wrażenia z podróży, ile odległe echa czy przypomnienia wywołane różnymi wyjazdami. Zbiory krótkich wypowiedzi, które można uznać za próbę fenomenologii i poezji podróży, uchwycenia istoty podróżowania; szkice, które można zaliczyć do socjologii i antropologii podróży. Refleksje o bardziej aluzyjnym niż empirycznym charakterze.
Miłosz, Herbert, Gombrowicz, Konwicki, Szymborska, Wyka, Błoński, Andrzejewski, Różewicz, Jeleński – mogłoby się wydawać, że o tych pisarzach i ludziach kultury napisano już prawie wszystko.
Zbiór krótkich form prozatorskich (opowiadania, opowiastki, zdania zasłyszane i podsłuchane itd., czyli tzw. małe narracje) zawiera teksty drukowane przede wszystkim w latach 1995–2012 w autorskich zeszytach literackich Jerzego Pluty Przecinek oraz w latach 2013–2015 w dolnośląskim roczniku literackim Pomosty.
Kąt widzenia to zapisy znakomitego krytyka literackiego i historyka literatury, które pochodzą głównie z jego autorskiej rubryki Notatki literackie prowadzonej na łamach miesięcznika „Odra”. Kilka z nich opublikowanych zostało w „Tygodniku Powszechnym”, „Kwartalniku Artystycznym” i „Nowych Książkach”, są tu także teksty dotąd niedrukowane.
Książka zawieraj eseje zebrane na temat warstwy inteligencji dawnej i socjalistycznej "inteligencji pracującej".
Wiek XIX posiada z pewnością kilka dominant - zjawisk, kategorii, figur wyobraźni, które określały mieszkańcom świata "pięknego stulecia" czas i przestrzeń, granice między indywidualnością, a uczestnictwem w życiu wspólnoty, kształtowały poczucie zakorzenienia w historii, relacje między tym, co obce, i tym, co swoje, i mnogość jeszcze innych kwestii.
Projekt: prawda to pozycja, jakiej na polskim rynku wydawniczym jeszcze nie było. Książka ta jest kolażem, na który składają się miniatury Mariusza Szczygła z własnego i cudzego życia oraz powieść z 1959 roku Portret z pamięci zapomnianego dziś pisarza, Stanisława Stanucha.
Książka jest rekonstrukcją filozoficznego podłoża, na którym rodzą się nowe formy obrazów w XX wieku. Skupiając uwagę na zagadnieniu widzialności obrazu, autor wskazuje na wewnętrzną konieczność, z jaką następuje rozwój twórczości od malarstwa Dawnych Mistrzów do wideoklipu, od abstrakcyjnego kolażu do cyfrowej symulacji.
„Mówi aktor, mówi pisarz, mówi muzyk, o czym mówi jego muzyka, mówi mówca, mówi ten, kto zaniemówił, gdy przemówili do niego goście z kosmosu, mówi właściciel psa, mówi pies. Ten, który mówi, jest tym, który wie. Ten, który wie, jest tym, który mówi”
Nauka apokaliptyki zakłada bierny stosunek do wydarzeń historii. Wszelkie czynne działania są zbędne. Los historii świata jest z góry określony i byłoby absurdem przeciwdziałać mu. W stylu apokaliptycznym przeważa strona bierna...
Oto obraz przedstawiający malarza przy pracy nad obrazem. W dodatku widzimy kolejne etapy życia autorki, jej dojrzewanie do tematów, zmiany perspektywy, a przy tym Grupińska ani na chwilę opowieści „nie zasłania własnym mówieniem”.
„W Ameryce Łacińskiej nawet wybór tego, co na siebie założysz, ma znaczenie polityczne.”
Esej nagrodzony główną nagrodą w III edycji Konkursu o Nagrodę im. Barbary Skargi.
„Czerwona trucizna” to zbiór esejów historyczno-politycznych z ostatnich kilkunastu lat, traktujących o naszej sytuacji po 1989 roku, przypominających również o tym, co było wcześniej. Jest on kontynuacją pierwszego tomu pt. „Mity przeciwko Polsce. Żydzi, Polacy, komunizm 1939–2012” (Capital, Warszawa 2012).
Najnowsza książka Waldemara Łysiaka "Sprzeciw, Łysiak na Łamach 7" - zawiera wybór najlepszych fragmentów jego publicystyki i felietonistyki z lat 2013-2015, oraz pasjonujący wywiad rzekę, w którym znakomity autor m.in. ujawnia wiele ciekawych sekretów ze swojego życiorysu.
Kroniki zakopiańskieto zbiór opowieści o ludziach i zdarzeniach z historii Zakopanego, Tatr i Podtatrza, „reportaże z przeszłości” wioski, a potem miasteczka, które powstało u stóp Tatr. Prywatna historia Zakopanego – subiektywna i emocjonalna, odległa od akademickiej dyscypliny, ale prawdziwa.
Szczególną zaletę tomu stanowi rozmaitość uruchomionych perspektyw badawczych przy jednoczesnym skupieniu uwagi na istocie przywołanego w tytule problemu. Autorzy artykułów stosując rozmaite metody oglądu w celu wnikliwego zbadania tak szerokiego i wieloaspektowego zjawiska, jakim jest tradycja i współczesność europejskiego aforyzmu, nie tracili z pola widzenia nadrzędnych celów (...)
Hoppe nie był nigdy publicystą i politykiem jednoznacznie zdeklarowanym ideowo. Sam określał siebie jako państwowiec, nacjonalista, chrześcijański-demokrata. Nie sposób znaleźć dla jego pisarstwa jakiegoś wspólnego mianownika, który łączyłby różne konteksty i ideowe intuicje, tak wyraźne w jego twórczości, ale również działalności politycznej.
Niepojęty przypadek. O poezji Wisławy Szymborskiej to książka opisująca fenomen twórczości autorki Końca i początku jako wieloimiennej całości. Portret kobiecy, celuje w inny wymiar dzieła i myśli Wisławy Szymborskiej: egzystencjalny, estetyczny, filozoficzny, antropologiczny, wersyfikacyjny, osobowościowy.
Zbiór esejów drobiazgowo analizujących konteksty topograficzne (nie tylko warszawskie!) prozy Leopolda Tyrmanda (1920-1985) przygotowany w Pracowni Studiów Miejskich Instytutu Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego pod redakcją Agnieszki Karpowicz, Piotra Kubkowskiego, Włodzimierza Karola Pessela i Igora Piotrowskiego. O autobusach, knajpach i ciuchach!
Książka jest zbiorem felietonów Pawła Kukiza napisanych dla tygodnika Do Rzeczy od początku istnienia czasopisma.
Opublikowana przed stu laty książka Emmy Goldman Anarchizm i inne eseje ukazuje się po polsku po raz pierwszy. [...] Nie brakuje [...] poświęconych „czerwonej Emmie” książek biograficznych, ale rzadko pojawia się ona pośród wielkich teoretyków anarchizmu: Proudhona, Bakunina, Kropotkina.
Teksty Pawla Paliwody to małe eseje polityczno-filozoficzne. Precyzyjnie i z erudycją rozprawia się w nich autor z pewnikami II RP, przekłuwa balony nadętej wielkości, wskazuje jak bardzo nieoczywiste są nasze "oczywistości".
Historia nie jest nauką ścisłą. Historię zawsze piszą zwycięzcy, kształtują ją panujące systemy polityczne i koloryzują ci, którzy mają w tym określony interes. Żadna próba interpretacji wydarzeń z przeszłości nie jest trafna ani niezależna. Być może nigdy nie poznamy dokładnych szczegółów z życia niektórych ludzi, którzy zapisali się na kartach dziejów cywilizacji.
Zbiór esejów poświęconych artystom, przedstawicielom różnych gałęzi sztuki (pisarzom, malarzom, reżyserom, muzykom, m.in. Bernhardowi, Joyce'owi, Herzogowi, Tsai Ming-Liangowi, Sobczykowi, Gouldowi), oraz filozofom (m.in. Nietzschemu, Leibnizowi)...
Niezwykły zbiór felietonów, które powstały w przekonaniu, że przy pomocy rzeczowej argumentacji można ludzi przekonać do uznania prawdy. Autor porusza drażliwe tematy polityczne i gospodarcze...
Zbiór omówień kuriozów polskiej literatury współczesnej drukowanych w "Lampie" w latach 2009-2013.
Bilet do nowoczesności” to felietony i eseje o fenomenach z różnych dziedzin życia społecznego. Pisane wspaniałym, literackim językiem, łączą w sobie lekkość i przystępność z ogromną erudycję...
Czy język polski wymiera, staje się obcy, a Polska niemieje? Czy Europę nawróci Moskwa – Trzeci Rzym? Czy stalinizm był nieszkodliwie słodko-różowy? Czy Polacy wiedzą jaki los noszą w sercu, a jaki w portfelu?
Od chwili publikacji Kronos Gombrowicza wywoływał emocje i gorące spory. Nie zwlekając, ruszyły rozwiązywać jego tajemnicę ...
Dopiero w starości przekonujesz się, że "należało żyć przyzwoicie". W młodości coś takiego nie przychodzi na myśl. Ba, nie przychodzi nawet w wieku dojrzałym. W starości zaś wspomnienie o dobrym uczynku, o łagodnych, delikatnych stosunkach - to jedyny "jasny gość" w "izbie" (duszy)...
Wbrew przekonaniu liberalnego społeczeństwa o "postępie" cywilizacji, posuwa się ona wielkimi krokami w kierunku stworzenia najbardziej gigantycznego i najbardziej destrukcyjnego despotyzmu, jaki człowiek kiedykolwiek widział. Wraz z osłabianiem władzy religijnej wzrastać musi bowiem kontrola polityczna, aż po tyranię.
Jarosław Iwaszkiewicz uczynił przemijanie, starość i śmierć jednym z najważniejszych tematów swojej twórczości. Mimo to ów obszar zainteresowań pisarza pozostaje wciąż niedostatecznie zbadany. Ową lukę próbuje wypełnić książka Józefa Majewskiego...
Powiadają mi, że wolności nie należy fetyszyzować, że nie jest wartością obiektywną. wiem jedno, że pomaga ona znosić trzęsienia ziemi, a potem zbierać to, co rozrzuciła Wielka Ręka, i układać na własną rękę w nową mozaikę...
DOROTA MASŁOWSKA Wojna polsko-ruska (epizod 2 - premierowe fragmenty)DOROTA MASŁOWSKA Mała niedzielaMARCIN ŚWIETLICKI wierszeKRZYSZTOF VARGA w BudapeszcieSŁAWOMIR SHUTY Dead Brother.....
"Interior" Joanny Roszak jest zbiorem lektur i spostrzeżeń niezwykle interesujących, zaskakujących bogactwem przemyśleń i skojarzeń, rozległą siecią kulturowych powiązań i inspiracji. Widać tu połączenie poetyckiej wyobraźni autorki ze sprawną...
„Krótki kurs nowomowy” jest kompletem felietonów legendarnej działaczki pierwszej „Solidarności”, Joanny DudyGwiazdy, napisanych w latach 2001-2013 dla czasopisma społecznopolitycznego „Nowy Obywatel”.
"W odniesieniu do twórczości Zbigniewa Herberta powraca raz po raz nierozstrzygnięte, a może - nierozstrzygalne pytanie: czy niebo Pana Cogito jest puste? Próbujemy w tej książce sprawdzić hipotezę i niemożności udzielenia odpowiedzi na to pytanie.
Eseje i felietony to formy literackie bardzo specyficzne, ponieważ niezwykle ważna jest tu osoba autora. W naszej księgarni znajdziesz eseje i felietony napisane zarówno przez znane nazwiska, jak i te mniej popularne, ale cieszące się uznaniem w swoim środowisku: Emila Ciorana, Rebeccę Solnit, Jonathana Franzena, Elenę Ferrante, Italo Calvino, Joan Didion, Jamesa Baldwina, Tadeusza Bartosia, Agatę Passent, Jerzego Pilcha, Hannę Krall, Janusza Głowackiego, Bronisława Wildsteina itd.
Felietony, zgodnie z definicją, to utwory publicystyczno-dziennikarskie, poruszające tematy społeczne, polityczne, obyczajowe i kulturalne. Eseje z kolei mogą dotyczyć praktycznie każdej tematyki - również naukowej, filozoficznej czy artystycznej. To sprawia, że tytuły z kategorii Eseje i felietony to książki traktujące o bardzo różnych kwestiach - niepełnosprawności, Chinach, Brunonie Schulzu, liberalizmie, Bogu czy tatuażach.
Eseje i felietony dostępne w naszej ofercie to tytuły wydawane między innymi przez Wysoki Zamek, PIW, Słowo/Obraz, Pasaże, Agorę, Karakter, Czarne, Narodowe Centrum Kultury, Filtry i Fundację Sąsiedzi.