Używamy plików cookies m.in. w celach: świadczenia usług, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. | Zamknij |
Wydawcy
Książki o sztuce i kulturze to pozycje pozwalające poszerzyć swoją wiedzę na temat malarstwa, fotografii, filmu, muzyki, projektowania i nie tylko. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą.
Książka ma dwóch bohaterów - miasto oraz jego społeczność.
Teatr lalkowy ze swej natury bywa miniaturowy. Lalki występują w rozmiarze zabawek, niewielkich przedmiotów, które można przechowywać w szufladach, fetyszy, świętych reliktów, laleczek voodoo, talizmanów… Są to przedmioty tak małe, ze łatwo je zgubić, jeżeli nie odłożymy ich bezpiecznie na półkę.
P jak poszukiwania publicznej kolekcji sztuki. Przedstawiamy wyniki naszych poszukiwań PUBLICZNEJ KOLEKCJI SZTUKI XXI WIEKU MIASTA STOŁECZNEGO WARSZAWY. Kiedy myślimy o publicznej kolekcji, mamy na myśli obiekty sztuki znajdujące się w miejscach ogólnodostępnych, a sfinansowane przez publiczne, wspólne dla społeczności lokalnej środki.
Album romarisingV4 przedstawia czarno - białe fotografie Romów, którzy swoim życiem przeczą stereotypom.
17 grudnia 2014 mija pięćdziesiąt lat od premiery filmu Grek Zorba w reżyserii Michalisa Kakojanisa.
„W Ameryce Łacińskiej nawet wybór tego, co na siebie założysz, ma znaczenie polityczne.”
Większość z tekstów zamieszczonych w tomie zdaje sprawę z procesu nasilonego przedstawiania i produkowania reprezentacji – z nieustającego procesu wizualizowania lub, rzadziej, audializowania, z namnażania przedstawień, które właśnie zasłaniają i zagłuszają brak, pustkę i ludzkie lęki.
Nigdy jako widz nie widziałem aż tyle, nie tak dokładnie, tak z bliska. Nigdy nie byłem tak bardzo w środku wydarzeń scenicznych. Nie bez przyczyny, bo Hueckel wraz z aktorami krąży tam, gdzie ja nigdy nie będę krążył - w środku wydarzeń.
Książka Izoldy Kiec jest pierwszą obszerną prezentacją poznańskich kabaretów artystycznych działających w Poznaniu w latach 1929-1935.
Pamiętanie - dla pamięci zbiorowej - nie oznacza wyłącznie utrzymywania w świadomości czy opowiadania dla utrwalenia.
Akademia Ruchu był jednym z najważniejszych polskich teatrów eksperymentalnych ostatnich kilkudziesięciu lat, być może nawet najważniejszym.
Koroną faktomontaży okazała się jedna sztuka Trietiakowa "Krzyczcie, Chiny!", którą Schiller zobaczył najpierw w Moskwie, w 1928 r., wystawioną przez Wsiewołoda E. Meyerholda.
Rocznik zawiera pełną dokumentację wszystkich wydarzeń (premier, repertuarów, kolejnych edycji festiwali), które odbyły się w sezonie 2013/1.
Podsumowanie artystycznej kariery jednego z najważniejszych twórców teatru eksperymentalnego w Polsce? Nie do końca.
"Czasy kultury 1789-1989" to okres od Rewolucji Francuskiej po unifikujące Europę aksamitne rewolucje poprzedzające powstanie Unii Europejskiej kiedy to ukształtowało się i zostało uznane za obowiązujące pojęcie kultury.
Eksploracja to badanie, zgłębianie, eksploatowanie, poszukiwanie, odkrywanie. Eksploruje się nieznane tereny, by odnaleźć zasoby i skarby. Nawet współczesne gry komputerowe zakładają eksplorację fantastycznych lokacji i wymyślonych geografii.
„W poszukiwaniu punktów stycznych. Rekonstrukcja dyskursu o problemach (nie) uczestnictwa w kulturze” to przegląd raportów z badań i innych publikacji na temat przemian kultury w Polsce.
Katalog wystawy rozpoczynającej serię prezentacji dorobku twórców mieszkających i pracujących w Krakowie.
Katalog wystawy fotografii, filmów i archiwaliów dokumentujących działalność artystyczną Josepha Beuysa i Tadeusza Kantora w latach 70. w Edynburgu.
Adam Gołębiewski to perskusista, improwizator, muzykolog i socjolog, który na czterech utworach dźwiękowych zawarł nietypowy zapis działania artystycznego na skonstruowanym przez siebie instrumencie umożliwiającym binauralny odbiór dźwięku.
Książka obejmuje teksty dotyczące założeń przedwstępnych w badaniu polskiej sztuki najnowszej. Tytułowe założenia przedwstępne dotyczą rozmaitych uwarunkowań, które zostały tak mocno zinternalizowane przez historyków sztuki, że umykają ich uwadze, ale jednocześnie silnie wpływają na przyjęte pozycje badawcze.
Kurosawa był rzadkim przykładem filmowca absolutnego, "myślącego kinem" na podobnej zasadzie, jak kompozytor "myśli" dźwiękiem, a literat słowem. Ta umiejętność pozwala mu na tworzenie filmów w sposób instynktowny i szczery. W stylu mistrza zapisany jest jego światopogląd, temperament, ślady wpływów literackich, muzycznych i filmowych.
Esej nagrodzony główną nagrodą w III edycji Konkursu o Nagrodę im. Barbary Skargi.
Opracowany przez prof. Wiktorię Śliwowską szkicownik z rysunkami autorstwa Cypriana Dunin-Wąsowicza przedstawiającymi współwięźniów i współzesłańców z lat 1850–1857. Powstawały one w Cytadeli Warszawskiej oraz na zesłaniu w Omsku.
Album pod powyższym tytułem prezentuje wybór gobelinów, tkanin i haftów zmarłejw 2012 roku artystki Delfiny Krasickiej.
Źródłem pomysłu na zbiorowy tom Spojrzenie Antonioniego były dyskusje z udziałem teoretyków kultury, filmoznawców i filozofów zorganizowane w ramach cyklu spotkań seminaryjnych pod hasłem "Powiększenie Krytyczne", które od lutego do maja 2012 roku odbywały się w warszawskim "Nowym Wspaniałym Świecie"
Pragnieniem autora jest, by niniejsza książka zainteresowała tych wszystkich, którym bliska jest sztuka, w tym także jej sakralne odniesienia. Skierowana jest jednak nie tylko do artystów, studentów, nauczycieli, wychowawców oraz duchownych lecz do szerokiej rzeszy ludzi, zainteresowanych sztuką, mających różne wrażliwości.
Przekazujemy Państwu ten album w przekonaniu, iż sztuka jest potrzebą człowieka - i jako twórcy, i jako odbiorcy. Wrażliwym obserwatorom i miłosnikiem atrakcji turystycznych nasz kraj oferuje osobliwe piękno.
Książka w przełomowy sposób przedstawia modele wiarygodnych głównych bohaterek filmowych.
Ssanie Jakuba Lubelskiego uderza oryginalnością. Trudno znaleźć dla tej książki odpowiednik. Lubelski tworzy zupełnie nową – niezwykle inspirującą – mapę współczesnej polskiej literatury (...)
Książka – saga rodu Gazdów – opisuje życie fotografów, właścicieli wytwórni widokówek, którzy fotografowali najpiękniejsze zabytki polskich miast. Zachowały się zdjęcia z Warszawy, Krakowa, Krynicy, Częstochowy, Kielc.
"Rozprawa Pawła Sołodkiego podejmuje problematykę niemal zupełnie dotąd nieobecną w polskim piśmiennictwie naukowym. Jest ona pierwszą u nas [...] monografią dotyczącą amerykańskiego filmu niezależnego, a zarazem jednym z nielicznych opracowań problematyki filmu niezależnego w ogóle".Prof. Ryszard W. Kluszczyński
W najnowszej książce Andrzeja Szczerskiego omówione zostały cztery interpretacje nowoczesności, związane z konkretnymi okresami historycznymi: ostatnimi latami zaborów, niepodległością II Rzeczypospolitej, czasem PRL oraz odzyskaną po 1989 roku wolnością. Ich wyrazem są projekty w stylu zakopiańskim, inspiracje językiem esperanto, modernistyczna architektura...
Praca ta wpisuje się w rozważania nad rolą sztuki muzycznej w społeczeństwie na przestrzeni wieków, a szczególnie w trudnym okresie kształtowania się państwowości polskiej po pierwszej i drugiej wojnie światowej. Stanowi cenną pozycję naukową dokumentującą dokonania muzyczne w Kielcach i województwie świętokrzyskim.
Sztandarowe dzieło geograficzno-etnograficzne Wincentego Pola (1807–1872), powstałe w połowie XIX wieku, wznowione dziś w opracowaniu redakcyjnym Stanisława Krycińskiego, tchnie egzotyką dawno minionych czasów...
Odpowiedź na pytanie, czym jest wspólnota dziś, nie jest łatwa, nawet jeżeli debata dotycząca przyszłości sposobu organizacji miast często do niej odwołuje. Przestrzenie wspólne i projektowanie dla wspólnoty stało się więc tematem głównym cyklu Synchronizacja.
„W stronę instytucji krytycznej” to projekt interdyscyplinarny, na który składają się wystawa, rezydencje artystyczno-badawcze, publikacja oraz szereg działań o charakterze krytyczno-edukacyjnym...
Zofia Lipecka. Po Jedwabnem, pod redakcją Hanny Wróblewskiej, projekt graficzny Maciej Sikorzak, Zachęta Narodowa Galeria Sztuki, Warszawa 2008...
Niniejsza książka zawiera opisy wspaniałych obiektów, a także wielu zabytków, stworzonych dzięki wspaniałosci mysli i talentu ludzkiego. Opisano w niej stare i nowe cuda swiata, a także inne zadziwiające budowle Europy, Azji, Afryki, Australii, Ameryki Północnej i Południowe
Książki o sztuce i kulturze, które są dostępne w naszej ofercie, to tytuły na temat rysunku, malarstwa, filmu, muzyki, śpiewu, projektowania przestrzennego, projektowania graficznego, user experience design, kaligrafii, sztuki nowych mediów, mody - i nie tylko.
W tej kategorii znajdują się również albumy z artystycznymi fotografiami czy też pozycje poświęcone konkretnym artystom, m.in. Leonardowi da Vinci, Banksy’emu, Krzysztofowi Pendereckiemu i Akradiusowi. Są to więc książki bardzo różnorodne, poświęcone praktycznie wszystkim aspektom kultury i sztuki.
Zapraszamy Cię do zapoznania się z naszą ofertą. Znajdziesz w niej książki o sztuce i kulturze od takich wydawców jak Karakter, Słowo/Obraz, Arkady, Silva Rerum, Marginesy, WBC, Narodowe Centrum Kultury czy Zachęta.