Brak produktów
Wydawcy
Wydawnictwo przygotowane staraniem rodziny prezentuje barwne reprodukcje 104 obrazów i rysunków oraz zestaw wierszy pozostałych po Janie Bożku, który 14 października 2020 r. w wieku 19 lat w Karpiówce pod Kraśnikiem zginął pod kołami furgonetki prowadzonej przez pijanego kierowcę, dzień przed planowanym wyjazdem na studia mechatroniki na Politechnice Lubelskiej.
Jest to kompendium wiedzy o Żoliborzu w literaturze pięknej. Uwzględnia prawie 400 utworów opisujących Żoliborz poczynając od powieści, opowiadań, wierszy, piosenek aż po nowele graficzne.
Warszawa widziana poprzez utwory Tadeusza Konwickiego.
Białoszewski, Tyrmand i Hłasko dojrzewali w kraju nader niechętnie odwzorowującym się kartograficznie, poznawali miasta, gdzie przyjezdny mógł się łatwo zgubić.
Co było zamurowane w modelarni? Jakie osiedlowe tajemnice wychodzą na jaw po trzydziestu i więcej latach?
Drugi tomik wierszy 30-letniego obecnie warszawskiego poety, który dwa lata wcześniej udanie zadebiutował "Skarbem piratów", a nawet był za niego nominowany do nagrody Nike.
Wojciech Brzoska - ur. 5.04.1978 r, publikował w wielu czasopismach, m.in. w "Odrze", "Czasie kultury", "FA-arcie", "Kwartalniku Artystycznym", a także w antologii młodej poezji poezji Śląska i Zagłębia "W swoją stronę". Autor arkuszy poetyckich: "Przeskok" oraz "Śmierć pozuje do zdjęć", a także debiutanckiego tomu "Blisko coraz dalej". Laureat wielu konkursów poetyckich.
Zbiór esejów drobiazgowo analizujących konteksty topograficzne (nie tylko warszawskie!) prozy Leopolda Tyrmanda (1920-1985) przygotowany w Pracowni Studiów Miejskich Instytutu Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego pod redakcją Agnieszki Karpowicz, Piotra Kubkowskiego, Włodzimierza Karola Pessela i Igora Piotrowskiego. O autobusach, knajpach i ciuchach!
"Z faktu, że ludzie boją się poezji Przybyłowskiego. nie wynika, że ludzie boją się poezji w ogóle i że widok każdego poety budzi w nich strach"Źródło: Jerzy Pilch, "Pogięte rączki" Polityka nr 44 (2425) z dnia 01-11-2003
Rzecz dzieje się w Polsce, w Łodzi lub w Wałbrzychu lub w familokach na Dolnym Śląsku, lecz zdjęcia kręcone są częściowo na Litwie, częściowo w Katowicach. Bohater Jasiek mieszka w radioaktywnym bloku...
Zbiór omówień kuriozów polskiej literatury współczesnej drukowanych w "Lampie" w latach 2009-2013.
Kryminał w scenerii Warszawy alternatywnej. Czy były esbek Tomasz Szczepkowski wypełni zlecenie i odnajdzie zaginioną córkę dygnitarza? Czym jest otrzymany w prezencie od jego protektorów trikoder...
Trzydzieści lat po śmierci Mirona Białoszewskiego młodzi uczeni rysują podwójną mapę jego Warszawy. Pokazując, co widział z okien na Chamowie, przypominają objawienie na Siekierkach. Uświadamiają, że Parysów z "Osmędeuszy" istniał realnie...
Janina Dunin-Wąsowicz "Wspomnienia" - wznowienie wyczerpanej publikacji z 1995 r. zawierającej wspomnienia żyjącej w latach 1896-1972 babci wydawcy Pawła Dunin-Wąsowicza z okresu międzywojennego, okupacji hitlerowskiej, Pawiaka oraz powstania warszawskiego na Żoliborzu.
Do cosmopolis Kulun przybywa mistrz zabawy Maksymilian Svobodny. Zaczyna się wyniszczająca walka między spadkobiercami kultury wysokiej a cywylizacją rozrywki, sitcomów i bezwzględnego marketingu. Zewsząd dobiega męczoący rechot...
Powieść współczesna. M. - bohaterka - uważa za większą sztukę bycie modelką niż aktorstwo. Została skrzywdzona przez narratora, który pisze do niej list.
Współczesna powieść obyczajowa gdańskiego autora, którego proza w ankiecie czytelników "Lampy" zyskała wyższe notowania od Stasiuka, Piątka, Vargi i Tokaczuk.
Grzegorz Olszański - poeta, incydentalnie prozaik, czasami krytyk. Pracuje w zakładzie Poetyki Historycznej i Sztuki Interpretacji UŚ. Wydał dwie książki: "Tamagotchi w pustym mieszkaniu" i "Sztukę mięsa". Za pierwszą z nich otrzymał nagrodę im. Kazimiery Iłłakówiczówny przyznawaną za najlepszy debiut roku.
Drugie wydanie debiutu warszawsko-kopenhaskiego poety, który ukazał się 10 lat wcześniej w fioletowej serii "bRulionu".
Eksperymentalna proza autora wydanego przez wydawnictwo Lampa i Iskra Boża w 2003 r. zbioru "Ssaki się leczą"
W takie noce jak ta mój bóg siedzi potulnie pod kaloryferem, prosząc najwyżej, by mu obciąć paznokcie u prawej ręki. Ale bywają inne, bezksiężycowe noce, pełne złej mgły. Wtedy już z progu skacze mi na kark, bodzie, dźga palcem wskazującym, krzyczy: "Woź mnie, woź!".
Czwarty tom wierszy zamieszkałego w Egipcie krakowskiego poety Miłosza Biedrzyckiego skrywającego sie pod kryptonimem MLB...
16 opowiadań - wybór z dwóch wyczerpanych książek autora - "Mokra zmiana" i "Twist" z lat 90., wzbogacony o dwa nowsze teksty "Skrzypek Wespazjan" i "Księgarnia na wieki". Małomiasteczkowy nadrealizm, duchy Viana, Schulza, Gombrowicza i Mrożka nad tym kołują...
Agata podchodzi do mnie w wielkich butach jak długość pokoju butach i ciągle mnie dotyka. Spod jej ramienia wysuwa się żółty sznur. Ten sznur porusza się wzdłuż jej szyi i długiego ramienia. W oczach płoną wielkie ogniska (...)
Jan Riesenkampf "Zwykły poeta" - trzeci tom wierszy posiadacza czapki-norwidki, znanego z przemieszczania się po Warszawie i Krakowie tylko w koszuli, nawet zimą.
Redaktor Tomaszewski zaistniał 10 lat temu i od tego czasu pozostawił po sobie traumatyczne wspomnienia w kilku Warszawach alternatywnych. Najgłośniejszym z tych alternatywnych szeregów zdarzeń wyznaczyły opowiadania "Noteka 2015". Powieść jest kontynuacją stworzonego w nich świata.
Przestrzeń spod powiek Pawła Soszyńskiego to fresk rzędu Borisa Viana: Panie w nastrojach rustykalno-cybernetycznych, zawsze z jakimś niebanalnym akcesorium w pończoszce (...) tiule z gekonów de Paris, ciżemki z włosiem spaniela, najonizowane cekinami pinczery damskich torebek, w których zmieścić można nanokomórkę mówiącą zmysłowym męskim głosem ulubionego piłkarza.