Używamy plików cookies m.in. w celach: świadczenia usług, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Zamknij

Wydawcy

Jacek Cygan Książka do pisania motyleksiazkowe.pl Zobacz większe

Jacek Cygan Książka do pisania

NYCZEK TADEUSZ

978-83-7866-301-0

Nowy

AUSTERIA

9 egz.

Książka do pisania

Więcej szczegółów

28,60 zł

44,00 zł

-35%

Autor NYCZEK TADEUSZ
Rok wydania 2019
Ilość stron 176
Szerokość (mm) 145
Wysokość (mm) 205
Grzbiet (mm) 16
Wymiary 145 x 205 x 16 mm
Oprawa miękka ze skrzydełkami
Wydawca AUSTERIA

„Świat tych wierszy nie jest okrutny ani agresywny. Jacek Cygan nie chce poezją walczyć, zmieniać natury ludzkiej ani podpowiadać moralistom, co robić, żeby było lepiej. Raczej upomina się o ciekawość życia, jego niebanalność. O ciepłą prawdziwość między ludźmi.
Forma wierszy czasem przybiera formę piosenek. Rymy, rytmy, powtórzenia refrenowe… Ale może to tylko zbyt oczywiste skojarzenia? Fakt, że pewna prostota, nawet liryczna prostoduszność tonu niektórych tekstów może narzucić myśl, że doskonale czułyby się w towarzystwie jakiejś melodii, jakiejś śpiewającej niewiasty i jakiejś dyskretnie oświetlonej estrady. […]
To wcale nie są takie sobie liryczne drobiazgi. Myślę o niektórych wierszach ciężkich jak umarła miłość, zniewolona wolność i przekleństwo losu. I jeszcze parę innych, gdzie do głosu dochodzi poeta wędrujący przez świat niczym zgorzkniały Dyl Sowizdrzał pod rękę z Don Kichotem. A z tyłu wlecze się Sancho Pansa i narzeka, że go buty cisną, dziewczyny są nielekkie, a jeszcze dobrze by coś łyknąć dla kurażu – albo żeby nie zwariować”.
Tadeusz Nyczek, Liryczne podróże z Jackiem C.

Jacek Cygan – poeta, autor tekstów, prozaik, dramaturg.  Wywodzi się ze środowiska piosenki studenckiej, współzałożyciel grupy „Nasza Basia Kochana”. Napisał ponad 1000 piosenek dla najwybitniejszych polskich wokalistów. Jego utwory wygrywały festiwale polskiej piosenki jak i Eurowizji.
Znany z twórczości dla dzieci, także tłumaczeń m.in. libretta musicalu Notre-Dame de Paris Riccardo Cocciante i Luca Plamandou. Przełożył także  oratorium Jerzego Fryderyka Haendla Mesjasz.
Wydał cztery tomy wierszy: Drobiazgi liryczne, Ambulanza, Pies w tunelu, Boskie błędy.
Za tom Ambulanza otrzymał Nagrodę Literacką im. Ks. Jana Twardowskiego, a za tom Pies w tunelu Nagrodę Literacką Srebrny Kałamarz. Jego wiersze tłumaczone były na język włoski, francuski, niemiecki i czeski. Jest autorem książki o Leopoldzie Kozłowskim-Kleinmannie, ostatnim klezmerze Galicji. Wraz z Leopoldem Kozłowskim opracowali wybór Najpiękniejszych pieśni i piosenek żydowskich, przetłumaczył także z języka jidysz 30 pieśni Mordechaja Gebirtiga.
W 2013 Jacek Cygan zadebiutował jako dramaturg sztuką Kolacja z Gustawem Klimtem, która została wystawiona przez teatr Stu w reżyserii Krzysztofa Jasińskiego. Przygotował też we współpracy z Andrzejem Sewerynem spektakl Cygan w Polskim – Życie jest piosenką.
Jacek Cygan jest kawalerem „Orderu Uśmiechu”; otrzymał Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, a w 2019 otrzymał tytuł „Mistrza Mowy Polskiej”.

Na razie nie dodano żadnej recenzji.

Napisz opinię

Jacek Cygan Książka do pisania

Jacek Cygan Książka do pisania

Książka do pisania

Napisz opinię

Produkty z tej samej kategorii