Używamy plików cookies m.in. w celach: świadczenia usług, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Zamknij

Wydawcy

Oto ja Wiersze wybrane Sophia de Mello Breyner Andresen motyleksiazkowe.pl Zobacz większe

Oto ja Wiersze wybrane

DE MELLO BREYNER ANDRESEN SOPHIA

978-83-63056-84-1

Nowy

LOKATOR MEDIA

25 egz.

Wybór i tłumaczenie: Gabriel Borowski

Więcej szczegółów

22,44 zł

33,00 zł

-32%

Autor DE MELLO BREYNER ANDRESEN SOPHIA
Rok wydania 2022
Ilość stron 80
Szerokość (mm) 151
Wysokość (mm) 196
Grzbiet (mm) 6
Wymiary 151 x 196 x 6 mm
Oprawa miękka ze skrzydełkami
Wydawca LOKATOR MEDIA

Sophia de Mello Breyner Andresen (1919-2004) uznawana jest za jedną z najważniejszych dwudziestowiecznych poetek Półwyspu Iberyjskiego. Jako pierwsza kobieta otrzymała najważniejsze wyróżnienie przyznawane pisarzom tworzącym w języku portugalskim – Nagrodę Camõesa (1999). Uhonorowana również Nagrodą Królowej Zofii (2003), czyli najważniejszym wyróżnieniem poetyckim we wszystkich krajach hiszpańsko- i portugalskojęzycznych. Debiutowała w latach 40. i szybko stała się jedną z najistotniejszych postaci w XX-wiecznym portugalskim życiu literackim. Wydała kilkanaście tomików poezji, jak również zbiory opowiadań, nowele dla dzieci, sztuki teatralne i eseje. Działała również jako tłumaczka. Pochowana w Panteonie Narodowym w Lizbonie.

Antologia „Oto ja. Wiersze Wybrane” obejmuje kilkadziesiąt wierszy poetki wybranych z najważniejszych tomików wydawanych w latach 1962-1997, a w szczególności: Livro sexto (1962), Geografia (1967),Dual (1972), O nome das coisas (1977) i O búzio de Cós (1997). Utwory ukazują nie tylko najistotniejsze dla autorki tematy i jej poetykę, ale również wpisują ją w szersze konteksty literackie (m.in. związki z twórczością Fernando Pessoi) i pozaliterackie (wynikający z uważnego postrzegania rzeczywistości sprzeciw wobec demagogii oraz politycznej bierności).

Antologia powstała przy wsparciu finansowym Instytutu Camõesa w ramach stypendium dla tłumaczy im. António Vieiry oraz Stypendium twórcze Krakowa Miasta Literatury Unesco.

Na razie nie dodano żadnej recenzji.

Napisz opinię

Oto ja Wiersze wybrane

Oto ja Wiersze wybrane

Wybór i tłumaczenie: Gabriel Borowski

Napisz opinię

Produkty z tej samej kategorii