Używamy plików cookies m.in. w celach: świadczenia usług, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Zamknij

Wydawcy

Perfekcja techniki Zobacz większe

Perfekcja techniki

Jünger Friedrich Georg

978-83-62609-71-0

Nowy

FUNDACJA AUGUSTA HR.CIESZKOWSKIEGO

7 egz.

Technika nie służy prawidłom gospodarki; to gospodarka poddawana jest narastającej technicyzacji.

Więcej szczegółów

23,80 zł

35,00 zł najniższa cena z 30 dni przed obniżką

-32%

Autor Jünger Friedrich Georg
Ilość stron 233
Wymiary 135 x 205 mm, okładka miękka
Oprawa miękka
Wydawca FUNDACJA AUGUSTA HR.CIESZKOWSKIEGO

Technika nie służy prawidłom gospodarki; to gospodarka poddawana jest narastającej technicyzacji. Zbliżamy się do stanu - a gdzieniegdzie już go osiągnęliśmy - w którym technicyzacja procesu pracy ważniejsza jest od zysków, jakie przynosi. To znaczy - trzeba ją realizować, nawet jeśli przynosi straty. Ta oznaka zapaści gospodarki jest jednocześnie cechą narastającej perfekcyjności technicznej. Technika jako całość nie stosuje się do zasady rentowności i nie może się niej zastosować. Rozwija się kosztem gospodarki, pogłębi gospodarczą zapaść, prowadzi do ekonomiki strat, tym widoczniejszej, im skuteczniejsze dążenie do technicznej perfekcji ją poprzedza.

Gdybyśmy mogli stać się bogaci dzięki racjonalizacji procesów pracy, wzrostowi produkcji i zwiększaniu wydajności pracy, to już dawno by tak było,. Z faktu, że postęp techniczny wzbogaca cieniutką nader podejrzaną warstwę przedsiębiorców, nie można wyciągnąć wniosku, że stanowi on źródło bogactwa.

Friedrich Georg Jünger (1898–1977) – niemiecki poeta, prozaik, eseista. W swojej twórczości zajmował się przede wszystkim krytyką kultury. Młodszy brat Ernsta Jüngera. Po I wojnie światowej, podczas której został ciężko ranny, podjął studia nad kameralizmem na Uniwersytecie w Lipsku i Uniwersytecie Marcina Lutra w Halle i Wittenberdze. Perfekcja techniki wydana 1946 roku jest jedną z najważniejszych książek Jüngera oraz pozostaje nadal jedną z najważniejszych krytyk pojęcia techniki.

Na razie nie dodano żadnej recenzji.

Napisz opinię

Napisz opinię

Produkty z tej samej kategorii