Używamy plików cookies m.in. w celach: świadczenia usług, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Zamknij

Wydawcy

Zespół takotsubo Zobacz większe

Zespół takotsubo

PRACA ZBIOROWA

978-83-66097-25-4

Nowy

ITEM PUBLISHING

28 egz.

Zespół takotsubo (TTS) to jedno z najbardziej tajemniczych i ekscytujących schorzeń kardiologicznych.

Więcej szczegółów

30,60 zł

45,00 zł

-32%

Autor PRACA ZBIOROWA
Rok wydania 2019
Ilość stron 154
Wymiary 175 x 245 mm, oprawa twarda
Oprawa twarda
Wydawca ITEM PUBLISHING

Zespół takotsubo (TTS) to jedno z najbardziej tajemniczych i ekscytujących schorzeń kardiologicznych. Być może dlatego, że dotyczy ono przede wszystkim kobiet. Jego etiologia wskazuje na ścisły związek pomiędzy mózgiem i sercem.
Od powstania pierwszego opisu TTS pochodzącego z Japonii minęło prawie 30 lat. To właśnie temu opisowi zawdzięczamy nietuzinkową nazwę schorzenia, pochodzącą od tradycyjnego naczynia do połowu ośmiornic (tako-tsubo), którego kształt przypomina lewą komorę serca w TTS. W tym czasie lepiej poznaliśmy naturę tej tajemniczej choroby imitującej zawał serca, przede wszystkim w zakresie czynników wywołujących, diagnostyki, przebiegu klinicznego i rokowania.
Patofizjologia choroby wciąż pozostaje jednak wielką zagadką. Wiemy, że TTS dotyczy około 2% pacjentów ze wstępnym rozpoznaniem zawału serca. Chociaż TTS traktujemy tradycyjnie jako ostrą przejściową dysfunkcję skurczową lewej komory, to jednak sumując się w formie subklinicznych nawrotów, prawdopodobnie może się wpisywać w patogenezę przewlekłej niewydolności serca. Przy takim założeniu TTS z choroby stosunkowo rzadkiej awansuje do grupy chorób bardzo częstych.

Na razie nie dodano żadnej recenzji.

Napisz opinię

Zespół takotsubo

Zespół takotsubo

Zespół takotsubo (TTS) to jedno z najbardziej tajemniczych i ekscytujących schorzeń kardiologicznych.

Napisz opinię

Produkty z tej samej kategorii