Używamy plików cookies m.in. w celach: świadczenia usług, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Zamknij

Wydawcy

NEWSLETTER

Klasztor i morze Zobacz większe

Klasztor i morze

GRABIŃSKI STEFAN

978-83-66704-65-7

Nowy

CIEKAWE MIEJSCA

5 egz.

Seria: Polska Fantastyka

Więcej szczegółów

22,89 zł

32,70 zł

-30%

Autor GRABIŃSKI STEFAN
Rok wydania 2021
Ilość stron 162
Szerokość (mm) 130
Wysokość (mm) 195
Grzbiet (mm) 10
Wymiary 130 x 195 x 10 mm
Oprawa miękka
Wydawca CIEKAWE MIEJSCA

Przedziwnie mieszają się w tej powieści tematy i języki. Po pierwsze snują się tu dwa romanse: jeden z kręgów arystokracji, a drugi z kaszubskiej wioski rybackiej. Drugim ważnym tematem jest tytułowy klasztor: żeński, ale nawiedzany przez przeklętego mnicha i obarczony mroczną tajemnicą. Po trzecie ważnym bohaterem jest samo morze: z niego wynurzają się różne przedmioty, byty, całe wyspy, ono karmi mieszkańców nabrzeża, ale też nieustannie im zagraża, na nim dokonuje się zbrodnia, ono wreszcie jest chlubą odrodzonego państwa polskiego i jego ważną granicą (tu zaczepiony jest poboczny, choć ciekawy wątek szpiegowski).

Jedną z charakterystycznych cech tej powieści Grabińskiego stanowi obecność języka kaszubskiego, a także szczegółowych opisów codziennego, znojnego życia w różnych porach roku oraz niektórych wierzeń i obyczajów Kaszubów. Pisząc Klasztor i morze (wyd. 1928 r.), autor mógł się w tym względzie po części wzorować na wcześniejszym nieco (z 1924 r.) Międzymorzu Żeromskiego; może zresztą starszy kolega po piórze ośmielił, wskazał ciekawy kierunek. W tej warstwie jest to obyczajowa powieść realistyczna, niepozbawiona zresztą liryzmu.

Na razie nie dodano żadnej recenzji.

Napisz opinię

Klasztor i morze

Klasztor i morze

Seria: Polska Fantastyka

Napisz opinię

Produkty z tej samej kategorii