Używamy plików cookies m.in. w celach: świadczenia usług, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Zamknij

Wydawcy

Kronos 2/2021 Neoplatonizm Zobacz większe

Kronos 2/2021 Neoplatonizm

PRACA ZBIOROWA

1897-1555-2/2021

Nowy

FUNDACJA AUGUSTA HR.CIESZKOWSKIEGO

29 egz.

Kwartalnik

Metafizyka Kultura Religia

Więcej szczegółów

20,40 zł

30,00 zł najniższa cena z 30 dni przed obniżką

-32%

Autor PRACA ZBIOROWA
Rok wydania 2021
Ilość stron 336
Szerokość (mm) 165
Wysokość (mm) 236
Grzbiet (mm) 17
Wymiary 165 x 236 x 17 mm
Oprawa miękka
Wydawca FUNDACJA AUGUSTA HR.CIESZKOWSKIEGO

Pojęcie „teurgii” jest najważniejszym z zapomnianych, choć nadal czynnych pojęć cywilizacji europejskiej (a może, szerzej, całej ludzkości). Zwróćmy uwagę na zakres, jaki ono obejmuje. Z jednej strony msza święta jest w katolicyzmie i prawosławiu praktyką teurgiczną, w której chleb i wino zmieniają się w święte ciało Boga. Z drugiej strony idea przebóstwienia człowieka – w swojej oświeceniowej i materialistycznej właśnie artykulacji – powraca u dziewiętnastowiecznych radykałów i socjalistów (problemy filozoficzne, uważali oni, trzeba rozwiązać czynem; dawni filozofowie interpretowali świat – przypomnijmy tę słynną frazę – nowi będą go zmieniać).
I wreszcie, last but not least, czy we współczesnej technologii nie chodzi o stworzenie ciał doskonałych i niezniszczalnych, pozbawionych wad i usterek, a zatem – ostatecznie – boskich?
Wydaje się, że Jamblich dotknął czegoś zasadniczego, nawet jeśli mówienie o tym umieszcza nas nieuchronnie na marginesie racjonalnego dyskursu. Sam Jamblich zresztą znakomicie zdawał sobie z tego sprawę.

Na razie nie dodano żadnej recenzji.

Napisz opinię

Kronos 2/2021 Neoplatonizm

Kronos 2/2021 Neoplatonizm

Kwartalnik

Metafizyka Kultura Religia

Napisz opinię

Produkty z tej samej kategorii