Używamy plików cookies m.in. w celach: świadczenia usług, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Zamknij

Wydawcy

NEWSLETTER

De Re Militari 1/2020 Zobacz większe

De Re Militari 1/2020

PRACA ZBIOROWA

ISSN 2392-3911

Nowy

INFORTEDITIONS

39 egz.

Czasopismo miłośników wojskowości

Na pierwszy plan wybija się rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Niedawno minął też wiek od wydarzeń, które doprowadziły do wybuchu – zakończonego świetnym zwycięstwem – Powstania Wielkopolskiego.

Więcej szczegółów

25,90 zł

37,00 zł

-30%

Autor PRACA ZBIOROWA
Rok wydania 2020
Ilość stron 190
Wymiary 200 x 270 mm
Oprawa miękka
Wydawca INFORTEDITIONS

Od Redakcji:

Trzymacie w rękach piąty już numer czasopisma De Re Militari. Mimo że oczekiwanie na niego z pewnością mogło się dłużyć, dołożyliśmy wszelkich starań, by ukazał się on w czasie, który szczególnie obfituje w kolejne rocznice mające dla naszego kraju niepowtarzalny charakter. Na pierwszy plan wybija się rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Niedawno minął też wiek od wydarzeń, które doprowadziły do wybuchu – zakończonego świetnym zwycięstwem – Powstania Wielkopolskiego. Nie sposób nie wspomnieć o rocznicy zakończenia I wojny światowej. Nie mogliśmy zatem pozwolić, by w czasie rocznic o militarnym charakterze zabrakło czasopisma, w którym Mars i Bellona zajmują szczególne miejsce.

W piątej odsłonie De Re Militari zapraszamy do wędrówki poprzez 16 historyczno-wojskowych opowieści. Tradycyjnie już zachowujemy zasadę interdyscyplinarności, dlatego też na początku proponujemy przeniesienie się do czasów starożytnej Grecji i Rzymu. Opowieść o walce o hegemonię w Grecji doprowadzi nas do pola bitewnego pod Narthakion, a później przeniesie do Rzymu Metellusa. Z basenu Morza Śródziemnego powędrujemy na Ruś Połowców, a następnie natkniemy się na bitewny zgiełk koło Sudbiszczi. Zostańmy jeszcze na moment na stepach. Czas podejrzeć tatarski szyk bojowy i wydrzeć skrywaną tajemnicę jego skuteczności. Pora już jednak na nas. Zacznijmy więc przygodę z wiekiem XVIII. Tutaj zajrzymy do oblężonego Landau i dowiemy się, jak zakończyły się zmagania o tę twierdzę. Wiek pary to gratka dla wielbicieli wojen napoleońskich. Tym razem przyjrzymy się Holendrom oraz ich wkładowi w kampanię 1812 roku. Czas opuścić tę barwną epokę i przeskoczyć o stulecie. Rok 1914, Mezopotamia. Palące słońce, pył i piasek – znamy to już z poprzedniego numeru czasopisma. W tej odsłonie poznamy zakończenie zmagań w dolinie Szatt al-Arab. Zatrzymajmy się przy tym roku jeszcze na chwilę. Musimy jednak przenieść się do Ameryki Południowej, gdzie przyjdzie nam zlustrować potencjał militarny tamtejszych państw. W piątej odsłonie De Re Militari, nie mogło zabraknąć II wojny światowej i morskich opowieści o oficerach Ubootwaffe oraz o sieci niemieckich obiektów ostrzegawczo-alarmowych na Górnym Śląsku. To jednak nie koniec historii o konfliktach. Nieżyjący już wirtuoz śpiewał: Afryka dzika dawno odkryta – nic bardziej mylnego. Nasza ostatnia opowieść jest równie czarna, jak ląd, na którym się rozgrywała. Pora przenieść się do Tanzanii i rzucić się w wir wojny toczonej z Ugandą w latach 70. XX wieku. Koniec wieńczą materiał źródłowy, refleksje na temat filmu o słynnym holenderskim admirale oraz recenzje książek.

Mamy nadzieję, że zgromadzone w tym numerze teksty pozwolą Czytelnikom poszerzyć wiedzę, a przede wszystkim rozbudzą chęć do dalszego zgłębiania tematyki historycznej na łamach naszego czasopisma. Pragniemy również poinformować, iż w następnym numerze będziemy kontynuować wątki już rozpoczęte, pojawi się także kilka nowych, niezwykle pasjonujących tematów.

Wasza redakcja

Na razie nie dodano żadnej recenzji.

Napisz opinię

De Re Militari 1/2020

De Re Militari 1/2020

Czasopismo miłośników wojskowości

Na pierwszy plan wybija się rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Niedawno minął też wiek od wydarzeń, które doprowadziły do wybuchu – zakończonego świetnym zwycięstwem – Powstania Wielkopolskiego.

Napisz opinię

Produkty z tej samej kategorii