Używamy plików cookies m.in. w celach: świadczenia usług, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. | Zamknij |
Wydawcy
Organizacja i potencjał bojowy. Tom IV Okręgi morskie, floty, grupy flotSeria: Okręty Japońskiej Marynarki Wojennej #5
W cieniu wojen napoleońskichSeria: pola bitew 94
Kres „Pana Nowogrodu Wielkiego”Seria: pola bitew 92
Magenta 1859: w rękach bogini losuSeria: pola bitew 91
Kwestie wojskowe w pracach Komisji Rządzącej z 1807 rokuSeria: Prace Historyczne 32
Shrewsbury 21 VII 1403: triumf i klęska rodu PercySeria: pola bitew 89
Formuła wykorzystania instrumentarium koncepcji wojny nowej generacji w oparciu o doświadczenia z działań wobec Ukrainy
Studia z dziejów artylerii polskiej XVII wieku Seria: Prace Historyczne 31
Organizacja i potencjał bojowy. Tom III Dywizjony, eskadry, flotylle
Zakon św. Jana Jerozolimskiego i jego placówki na terenie Polski
Konfrontacja Imperium Osmańskiego z koalicją rosyjsko-austriacką w 1788 roku
(Sierpień – wrzesień 1914) Seria: pola bitew 83
Niszczyciele Japońskiej Marynarki Wojennej 7 XII 1941 – 2 IX 1945. Organizacja i potencjał bojowy. Tom II Okręty
Dzieje 9. pułku piechoty Księstwa Warszawskiego w latach 1807–1813 we wspomnieniach jego żołnierzy
Kawaleryę mieliśmy nadwerężoną... Konie i remonta w Wojsku Polskim w latach 1788–1794 i 1806–1814 w świetle opinii administracji cywilno-wojskowej i relacji z epoki.
Problematyka utraty znaków wojskowych oraz niewoli rzymskich jeńców wojennych.
Tabor miał mały, gdyż większość wozów pozostała w miejscach postoju szwadronów. „Brygada szarf maszerowała”, jak stwierdzali idący jej śladem wywiadowcy rosyjscy.
Stoczona 13 września 908 r. bitwa pod Ballaghmoon (gael. Belach Mugna, Bealaigh Mugna) jest epizodem mało znanym poza Irlandią, a w polskiej literaturze nie poruszanym praktycznie w ogóle.
Wpływ Kościoła na ustawodawstwo cywilne w okresie panowania dynastii konstantyńskiej (305–363 r.) w świetle prawa kanonicznego i przepisów księgi XVI Kodeksu Teodozjusza
Niniejsza monografia ma na celu prześledzenie mechanizmów rzymskiej grabieży oraz dystrybucji i wykorzystania łupów wojennych. Praca koncentruje się głównie na czterech rodzajach zdobyczy jak: pieniądze (w tym kruszec), dzieła sztuki, broń oraz jeńcy.
Północny łuk refleksyjny był używany począwszy od prehistorii po XX wiek, na obszarach od Polski na zachodzie aż do Kamczatki na wschodzie. Jego występowanie nie tylko w Polsce, ale także na świecie nie zostało w polskiej literaturze przedmiotu opisane.
Zanim kanonierzy zdążyli ponownie załadować lub zaprzodkować, to ułani siedli już im na karki. Zginął dowodzący artyleryjską sekcją podporucznik Giovanni Francesco Rionero, a Stoppino skrzyżował własny pałasz z szablą rotmistrza.
Legenda pilotów 303. „Warszawskiego” Dywizjonu Myśliwskiego im. Tadeusza Kościuszki trwa od 1940 r. do dziś. O jego pilotach, legendarnych „Rafałach”, będący jednym z nich, por. Witold Urbanowicz po latach, w kontekście ich udziału w Battle of Britain w 1940 r., napisał: Byliśmy jak tuzin myśliwych psów rozrywających na strzępy dzika...
Po wielu latach wnikliwej kwerendy źródłoznawczej, licznych tłumaczeniach tekstów z łaciny oraz języka rosyjskiego napisał prezentowaną rozprawę doktorską Polsko-moskiewskie stosunki dyplomatyczne przełomu XVI/XVII wieku.
Czasopismo miłośników wojskowościNa pierwszy plan wybija się rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Niedawno minął też wiek od wydarzeń, które doprowadziły do wybuchu – zakończonego świetnym zwycięstwem – Powstania Wielkopolskiego.
Publikacja składa się on z dwóch esejów, trzech artykułów oraz recenzji. Pierwszy z esejów poświęcono na omówienie przebiegu konfliktu w Indochinach w XX wieku ze szczególnym uwzględnieniem lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych. W drugim eseju ukazano współczesną wietnamską politykę historyczną dotyczącą II wojny indochińskiej.
Postać Henryka Sandomierskiego, jednego z młodszych synów Bolesława Krzywoustego, nie wzbudzała nigdy wielkiego zainteresowania mediewistów. Pozostający w cieniu, pojawiał się epizodycznie w pracach poświęconych testamentowi Bolesława Krzywoustego i biografiach swych bardziej ambitnych i łaknących władzy braci.
Książka ta przedstawia pozycję słynnych łuczników starożytności w ówczesnej kulturze.
Rano dnia 13.VIII na odcinku 46. p.p. rozpoczęła atak 21. dywizja sowiecka, która, nie uprzedzając o tym oddziałów 27. dywizji, natarła na odcinku od Mokrego do Kraszewa. Pod naciskiem nieprzyjaciela placówki 46. p.p. cofnęły się, przy czym przeciwnik wdarł się przez most pod Zawadami na pozycję II batalionu 46. p.p. oraz na pozycję głównego oporu I batalionu 46. p.p. naprzeciw Kraszewa.
Główne siły niemieckie, prące w kierunku Łopuszna, nadeszły od południa, czyli ze zdobytego 18 grudnia Małogoszcza, i południowego wschodu, tj. z opanowanego tego samego dnia Krasocina.
Celem niniejszego dzieła jest przedstawienie polskiej inżynierii wojskowej w latach 1800-1831, jej organizacji, liczebności, zaopatrzenia i składu osobowego. To wszystko stanowi punkt wyjścia do omówienia prac inżynieryjnych, zarówno w czasach pokojowych jak i wojennych, a były one niezwykle różnorodne i intensywne.
Opracowanie oddawane w twe ręce Drogi Czytelniku jest pokłosiem ostatniej, czwartej międzynarodowej konferencji lotniczej zorganizowanej tak jak i poprzednie w Ośrodku Konferencyjno-Wystawienniczym Kasztel w Szymbarku