Używamy plików cookies m.in. w celach: świadczenia usług, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Zamknij

Wydawcy

NEWSLETTER

Chamstwo Zobacz większe

Chamstwo

POBŁOCKI KACPER

978-83-8191-219-8

Nowy

CZARNE

71 egz.

„Hasłem naszym mizeria, okryciem nędza, napojem łzy”.

Więcej szczegółów

34,93 zł

49,90 zł

-30%

Autor POBŁOCKI KACPER
Rok wydania 2021
Ilość stron 384
Szerokość (mm) 155
Wysokość (mm) 237
Grzbiet (mm) 27
Wymiary 155 x 237 x 27 mm
Oprawa twarda
Wydawca CZARNE

Myśląc o historii niewolnictwa, niejednokrotnie nie pamiętamy o historii polskich chłopów i chłopek. Ale jak inaczej nazwać ich darmową pracę pod ciągłą groźbą kary cielesnej? Jedynie dzięki dokładnemu przyjrzeniu się tej przemilczanej historii możemy zrozumieć istotę strategii przetrwania w systemie pańszczyzny. Dopiero wtedy możemy również dostrzec nić łączącą niewolniczą pracę na polskim dworze ze służebną formą naszych współczesnych form zatrudnienia. Bo to nie rewolucja przemysłowa, tylko folwarczny przemysł okrucieństwa stanowił prolog do współczesności.

Antropolog Kacper Pobłocki w błyskotliwym i erudycyjnym Chamstwie rzuca nowe światło na zmitologizowaną opowieść o czasach Rzeczpospolitej szlacheckiej. Nie boi się stawiać trudnych pytań dotyczących chłopskiego niewolnictwa, obrazowo ukazuje krwawą przemoc panów i odważnie kreśli historię polskiego patriarchatu, dowodząc, że w tym splocie klasowych podziałów, okrucieństwa i wyzysku zaklęta jest nasza „ojczyzna pańszczyzna”.

Na razie nie dodano żadnej recenzji.

Napisz opinię

Chamstwo

Chamstwo

„Hasłem naszym mizeria, okryciem nędza, napojem łzy”.

Napisz opinię

Produkty z tej samej kategorii