Używamy plików cookies m.in. w celach: świadczenia usług, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Zamknij

Wydawcy

Pchli cyrk 2017-2020 Arvis Viguls motyleksiazkowe.pl Zobacz większe

Pchli cyrk 2017-2020

VIGULS ARVIS

978-83-66003-49-

Nowy

INSTYTUT KULTURY MIEJSKIEJ

44 egz.

Seria Europejski Poeta Wolności od 2010 roku umożliwia polskim czytelnikom obcowanie ze współczesną poezją kontynentu

Więcej szczegółów

39,20 zł

49,00 zł najniższa cena z 30 dni przed obniżką

-20%

Autor VIGULS ARVIS
Rok wydania 2024
Ilość stron 174
Szerokość (mm) 145
Wysokość (mm) 215
Grzbiet (mm) 15
Wymiary 145 x 215 x 15 mm
Oprawa miękka ze skrzydełkami
Wydawca INSTYTUT KULTURY MIEJSKIEJ

Z języka łotewskiego przełożył Piotr Ruciński

Pchli cyrk to spacer po krawędziach świata prawdy i wyobrażenia, w którym zwierzęta, przedmioty, zjawiska i ludzie przenikają się, by ewoluować w nowe gatunki i znaczenia. Wiersze Vigulsa charakteryzują się przemyślaną strukturą i intertekstualnością. Powracające nawiązania do odkryć Karola Darwina poeta przetyka pytaniami o kruchość ludzkiej wrażliwości. Jak mocne piętno odcisnęliśmy na naturze? Czy w czasie antropocenu mamy szansę na ratunek? Ułożone w wielogłosową opowieść wiersze nie dają się schwytać jednoznacznym definicjom i są zaproszeniem do eksploracji tego, co w nas nieodkryte. Czy bycie człowiekiem to przypadłość, na którą zapadliśmy wszystkie i wszyscy, czy może początek podróży w szczeliny istnienia? Wydrapane na ich ścianach znaki mogą być przecież ciągłym, radosnym zdumieniem nad urodą świata. Arvis Viguls uznawany jest w poezji łotewskiej za najważniejszego autora debiutującego pod koniec pierwszej dekady XXI wieku.

Arvis Viguls (ur. 1987) – łotewski poeta, krytyk literacki oraz tłumacz. Jeden z najbardziej cenionych autorów młodego pokolenia na Łotwie. W 2017 roku Viguls znalazł się na liście dziesięciu najciekawszych i najważniejszych młodych pisarzy europejskich opublikowanej przez sieć organizacji literackich Literature Across Frontiers. Wydany w 2009 roku debiutancki tomik Istaba [Pokój] został ciepło przyjęty zarówno przez krytyków literackich, jak i czytelników. Podobna recepcja spotkała dwa kolejne wydawnictwa, 5:00 (2012) i tom Grāmata (2018). Jego ostatni tomik, Blusu cirks [Pchli cyrk] został wydany nakładem wydawnictwa Neputns w 2021 roku i doczekał się nominacji do łotewskiej nagrody Laligaba w kategorii Poezja. Arvis Viguls zajmuje się też przekładem literackim i regularnie tłumaczy z angielskiego, hiszpańskiego, rosyjskiego oraz serbochorwackiego (na język łotewski przełożył między innymi dzieła Josifa Brodskiego, Walta Whitmana, W.B. Yeats’a oraz Vaska Popy). Jego twórczość doczekała się przekładów na ponad dwadzieścia języków. Arvis Viguls mieszka i pracuje w Rydze.

Na razie nie dodano żadnej recenzji.

Napisz opinię

Pchli cyrk 2017-2020

Pchli cyrk 2017-2020

Seria Europejski Poeta Wolności od 2010 roku umożliwia polskim czytelnikom obcowanie ze współczesną poezją kontynentu

Napisz opinię

Produkty z tej samej kategorii