Używamy plików cookies m.in. w celach: świadczenia usług, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Zamknij

Wydawcy

Siedem. Wiersze z biografiami Mireła Iwanowa motyleksiazkowe.pl Zobacz większe

Siedem. Wiersze z biografiami

IWANOWA MIREŁA

978-83-66003-51-4

Nowy

INSTYTUT KULTURY MIEJSKIEJ

42 egz.

Seria Europejski Poeta Wolności od 2010 roku umożliwia polskim czytelnikom obcowanie ze współczesną poezją kontynentu

Więcej szczegółów

31,20 zł

39,00 zł najniższa cena z 30 dni przed obniżką

-20%

Autor IWANOWA MIREŁA
Rok wydania 2024
Ilość stron 96
Szerokość (mm) 145
Wysokość (mm) 215
Grzbiet (mm) 8
Wymiary 145 x 215 x 8 mm
Oprawa miękka ze skrzydełkami
Wydawca INSTYTUT KULTURY MIEJSKIEJ

Z języka bułgarskiego przełożyła Magdalena Pytlak

Siedem to zbiór widoków na bułgarską codzienność. Obserwujemy w nim świat po wielu transformacjach. Jak w spiętrzonych zwierciadłach, odbijają się u Mireły Iwanowej echa przeszłości, które poetka przepuszcza przez pryzmat swojej wrażliwości i podaje czytelnikom jak błyski zajączków, świetlnych sygnałów, gotowych do osobistych interpretacji. Iwanowa to mistrzyni języka: słowa, ich znaczenie, dźwięk i umocowanie w tradycji mają kluczowe znaczenie w jej poezji. W Siedem nurkujemy do czasów realizmu socjalistycznego, by napełnieni charakterystyczną dla tamtych czasów frazą, lepiej zrozumieć pejzaż bułgarskiego społeczeństwa. Przeszłe miesza się z teraźniejszym, przyszłe jest wciąż niewypowiedziane, ale w całym zbiorze mocno wybrzmiewa przesłanie, jak ważne jest, by każdego dnia budować język osobistej wolności. Wiersze autorki uznawane są przez krytyków za najmocniejsze teksty liryczne napisane w języku bułgarskim na początku XXI wieku.

Mireła Iwanowa (ur. 1962) – bułgarska poetka, publicystka i tłumaczka. Absolwentka filologii bułgarskiej i rosyjskiej Uniwersytetu Płowdiwskiego. Pierwsze wiersze opublikowała jeszcze jako uczennica w czasopiśmie „Родна реч”. Jest autorką dziewięciu książek poetyckich, tomu Бавно zawierającego jedenaście wierszy i jedenaście opowiadań, jak również zbioru opowiadań oraz zbioru esejów. Wraz z Bojkiem Łambowskim współtworzyła kolektyw poetycki Piątek 13. Iwanowa jest autorką scenariuszy filmowych, animatorką kultury szczególnie zaangażowaną w budowanie dialogu bułgarsko-niemieckiego. Tłumaczy z języka niemieckiego. Poezja Mireły Iwanowej była wielokrotnie nagradzana, zarówno kraju (m.in. Nagroda Stowarzyszenia Pisarzy Bułgarskich, nagroda im. Nikołaja Kynczewa, „Peroto”), jak i za granicą (Nagroda Huberta Burdy dla młodych poetów ze Wschodniej Europy). Przez wiele lat pracowała jako kustoszka w Muzeum Iwana Wazowa. Od 2016 roku jest dramaturżką Teatru Narodowego im. Iwana Wazowa. Mieszka w Sofii.

Na razie nie dodano żadnej recenzji.

Napisz opinię

Siedem. Wiersze z biografiami

Siedem. Wiersze z biografiami

Seria Europejski Poeta Wolności od 2010 roku umożliwia polskim czytelnikom obcowanie ze współczesną poezją kontynentu

Napisz opinię

Produkty z tej samej kategorii