Używamy plików cookies m.in. w celach: świadczenia usług, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Zamknij

Wydawcy

Przez sekundę w sferze wiersza Māris Salējs motyleksiazkowe.pl Zobacz większe

Przez sekundę w sferze wiersza

SALEJS MARIS

978-83-8196-542-2

Nowy

PIW

10 egz.

27,13 zł

39,90 zł najniższa cena z 30 dni przed obniżką

-32%

Autor SALEJS MARIS
Rok wydania 2023
Ilość stron 80
Szerokość (mm) 106
Wysokość (mm) 178
Grzbiet (mm) 6
Wymiary 106 x 178 x 6 mm
Oprawa miękka ze skrzydełkami
Data premiery 2023-05-04
Wydawca PIW

„Przez sekundę w sferze wiersza” jest wyborem wierszy łotewskiego poety Marisa Salejsa w przekładzie Miłosza Waligórskiego. Wiersze te można nazwać medytacją. W minimalistycznej formie poeta kondensuje milczenie, jakby w myśl zasady: jestem poetą, nie mam nic do powiedzenia.  Salejs unika mówienia – rozwlekłego mówienia – przede wszystkim z wrodzonej delikatności. Wie, że każde słowo jest uzurpacją, klatką, w której język zamyka to, co powinno być wolne. Stąd w jego wierszach mnóstwo istot małych, ulotnych – poeta muska je wierszem i pozwala frunąć dalej, w swoją drogę.
Poezja łotewska, również współczesna, ufundowana jest na dainach, krótkich formach ludowych, często będących kontemplacją natury (z racji pogańskiego pochodzenia bliżej im do buddyzmu, powiedziałbym, niż do chrześcijaństwa). To samo dostrzega Miłosz Waligórski w poezji  Marisa Salejsa: kontemplację natury, której człowiek jest nie tyle częścią, ile gościem, bywalcem. W jednym z wierszy bohater liryczny odwiesza z powrotem na gałąź jabłka, które opadły na ziemię. Kryje się za tym pragnienie restytucji raju, swoista apokatastaza w skali mikro.

Na razie nie dodano żadnej recenzji.

Napisz opinię

Przez sekundę w sferze wiersza

Przez sekundę w sferze wiersza

Tomik poezji

Napisz opinię

Produkty z tej samej kategorii