Używamy plików cookies m.in. w celach: świadczenia usług, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Zamknij

Wydawcy

Przeszczep 1 Anna Frajlich motyleksiazkowe.pl Zobacz większe

Przeszczep 1

FRAJLICH ANNA

978-83-66759-62-6

Nowy

FORMA

24 egz.

Wiersze zebrane Tom 1

Więcej szczegółów

27,20 zł

40,00 zł najniższa cena z 30 dni przed obniżką

-32%

Autor FRAJLICH ANNA
Rok wydania 2022
Ilość stron 208
Szerokość (mm) 161
Wysokość (mm) 211
Grzbiet (mm) 17
Wymiary 161 x 211 x 17 mm
Oprawa miękka ze skrzydełkami
Wydawca FORMA

W swych lirykach z pierwszego okresu Anna Frajlich ujawnia kłopot z istnieniem na pograniczu dwóch światów – ojczyzny i obczyzny, pokazuje skalę zmiennych nastawień oscylujących pomiędzy negacją a afirmacją, poszukuje dystansu wobec niedogodności położenia w świecie i świetnie rozumie, że zadanie kształtowania własnego „ja” w nowych warunkach nie może zostać oderwane od form artystycznego wyrazu. Doświadczenie emigracji rzuca nowe światło na przeżycia natury prywatnej. Zaznaczyć trzeba wyraźnie, że poetka wystrzega się stereotypów emigracyjnych, unika nostalgicznej lamentacji.
Utrata spraw bliskich sercu, niejasność aktualnej perspektywy oraz niepokój niezakorzenienia, a także zakryta przyszłość muszą zostać oswojone, niejako unieszkodliwione, a to nie należy do zadań łatwych. Niejednokrotnie przychodzą poetce w sukurs fikcjonalne opowieści literackie, malarskie przedstawienia, odpomniane melodie i formy muzyczne i, co znamienne, po przesączeniu przez materiał biograficzny stają się one na powrót prawdziwe.
Jedno jest pewne, że biografii poetki nie można oddzielać od świata powołanego przezeń do istnienia. Znakomicie władająca metaforą, posługująca się sugestywnym obrazem, wyczulona na rytm wypowiedzi, na precyzyjny kształt retoryczny, wtajemniczona w arkana gatunków i stylów, artystka słowa jest też realistką, która przedmiotowej empirii nie uprząta z pola widzenia, nasyca wiersze sensualnie odbieranym konkretem, sięga po sprawdzalne daty i fakty.
Wojciech Ligęza

Zawartość tomu:
Wiersze młodzieńcze
Aby wiatr namalować [1976]
Tylko ziemia [1979]
Indian Summer [1982]
posłowie [Wojciech Ligęza]

Na razie nie dodano żadnej recenzji.

Napisz opinię

Przeszczep 1

Przeszczep 1

Wiersze zebrane Tom 1

Napisz opinię

Produkty z tej samej kategorii