Używamy plików cookies m.in. w celach: świadczenia usług, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Zamknij

Wydawcy

Ludzie wielkiej ciszy  Jak żyją współcześni pustelnicy Jan Nalepa motyleksiazkowe.pl Zobacz większe

Ludzie wielkiej ciszy Jak żyją współcześni pustelnicy

NALEPA JAN

978-83-68031-43-0

Nowy

ESPE

15 egz.

30,53 zł

44,90 zł najniższa cena z 30 dni przed obniżką

-32%

Autor NALEPA JAN
Rok wydania 2024
Ilość stron 360
Szerokość (mm) 140
Wysokość (mm) 200
Grzbiet (mm) 18
Wymiary 140 x 200 x 18 mm
Oprawa miękka
Data premiery 2024-06-12
Wydawca ESPE

Pustelnicy – podobnie jak biblijne siostry, Maria i Marta – łączą w sobie liczne paradoksy i przeciwieństwa. Ale czy nie o to właśnie chodzi w chrześcijaństwie?

Jan Nalepa odbył podróż w najodleglejsze zakątki kraju, by odnaleźć współczesnych polskich pustelników. Spotykał ich, mieszkał z nimi, rozmawiał na najróżniejsze tematy i przyglądał się ich życiu z bliska. Jeden z jego rozmówców mieszka na skraju gęstych puszczy, inny – w głębokich Bieszczadach, jeszcze inny – w centrum dużego miasta wojewódzkiego. Większość z nich to ludzie wierzący w Boga, choć jeden nie deklaruje żadnej wiary. Niektórzy z rozmówców to duchowni, w tym jeden prawosławny. Inni żyją jako pustelnicy bez jakiejkolwiek formy instytucjonalizacji swojego sposobu życia.

Rozmowy z nimi są fascynujące i wielowątkowe. Na przykład pustelnik Jano dzieli się swymi refleksjami na temat Ulissesa Jamesa Joyce'a, ale i opowiada o swych rozmowach z Krzysztofem Zanussim, Leszkiem Możdżerem czy Jerzym Maksymiukiem oraz o swej przyjaźni z polskimi arystokratami z rodu Czartoryskich i Branickich. Hieromnich Jeremiasz z niezwykłą erudycją i pasją przedstawia dzieje wschodniej tradycji hezychastycznej, modlitwy Jezusowej i mnichów z góry Athos. Z kolei Krzysztof Kawenczyński – dawny właściciel dobrze prosperującej fabryki guzików z masy perłowej – opowiada, na co wydał pieniądze ze sprzedanej firmy.

Kim są współcześni pustelnicy? Odludkami, którzy uciekli od zwykłych problemów codzienności czy herosami tak świętymi i doskonałymi, że jedną nogą już są w niebie? Z rozmów Jana Nalepy wyłania się obraz współczesnego pustelnika jako człowieka, który zna i rozumie współczesny świat i jego problemy bardziej niż ktokolwiek inny. Kogoś, kto – żyjąc w rytm powtarzających się zwykłych codziennych czynności i odmawianych modlitw – jest w tym świecie świadomie obecny. Pustelnicy, z którymi rozmawiał autor, to ludzie z krwi i kości – z grzechami, słabościami, trudnymi życiowymi wyborami jak każdy z nas. A jednocześnie to naprawdę ludzie wielkiej ciszy.

Na razie nie dodano żadnej recenzji.

Napisz opinię

Ludzie wielkiej ciszy  Jak żyją współcześni pustelnicy

Ludzie wielkiej ciszy Jak żyją współcześni pustelnicy

Napisz opinię

Produkty z tej samej kategorii