Używamy plików cookies m.in. w celach: świadczenia usług, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Zamknij

Wydawcy

NEWSLETTER

Wielki przypływ NW Zobacz większe

Wielki przypływ NW

MIKOŁAJEWSKI JAROSŁAW

978-83-66778-10-8

Nowy

INSTYTUT REPORTAŻU/DOWODY NA ISTNIENIE

18 egz.

Nowe wydanie książki uhonorowanej Nagrodą im. Beaty Pawlak

Więcej szczegółów

21,00 zł

30,00 zł

-30%

Autor MIKOŁAJEWSKI JAROSŁAW
Rok wydania 2021
Ilość stron 136
Szerokość (mm) 141
Wysokość (mm) 212
Grzbiet (mm) 10
Wymiary 141 x 212 x 10 mm
Oprawa twarda
Wydawca INSTYTUT REPORTAŻU/DOWODY NA ISTNIENIE

Lampedusa. Włoska wyspa, choć bliżej stąd do Afryki niż do Włoch. Dwadzieścia kilometrów kwadratowych lądu na Morzu Śródziemnym. Najwyższe wzniesienie: sto trzydzieści trzy metry. Drzew prawie nie ma. Ptaki tylko przelatują nad wyspą: jesienią z Europy do Afryki, wiosną – z powrotem. Żyją tu żółwie, króliki i ogromne psy. Oraz sześć tysięcy czterystu Lampedusańczyków, przez których życie przewinęło się około ośmiuset tysięcy uchodźców uciekających przed wojną i ubóstwem. Ich łódki rozbijają się u wybrzeży Lampedusy. Morze wyrzuca na plaże buty, puszki z jedzeniem, dziecięce zabawki…

Książka Jarosława Mikołajewskiego to opowieść o wyspie i jej mieszkańcach – lekarzu, księdzu, miejscowym artyście, opiekunce żółwi, profesorze, który kopiuje obrazy Caravaggia – którzy na co dzień obcują z tragedią ludzi przychodzących z morza.

Mikołajewski – poeta i znawca kultury włoskiej – z czułością i delikatnością kreśli reporterski portret wyspy – przedsionka Ziemi Obiecanej uchodźców. Lampedusa jest kroplą: skupiona jest w niej jak w soczewce współczesna Europa i problemy, z którymi musi się zmierzyć. Wszyscy dziś jesteśmy Lampedusańczykami.

Fragment książki
"...mówię wiernym, że najpoważniejszą przyczyną życiowej sytuacji jest czekanie na tę właściwą, dobrą okazję do prawdy i odwagi. Powtarzanie sobie, że "mamy oczekiwać innego". Każda chwila jest tą okazją, innej może nie będzie. Ta chwila jest okazją jedyną: to, że miliony uchodźców widzą Europę, w tym Lampedusę, jako krainę dobrobytu, pokoju i wolności. I to w tej chwili musisz zmierzyć się z tym wyobrażeniem, jakie mają o tobie."


Jarosław Mikołajewski - poeta, eseista, pisarz, autor książek dla dzieci, tłumacz z języka włoskiego. Przekładał na polski utwory m.in. Dantego, Petrarki, Leopardiego, Pavesego, Pasoliniego. Autor osobistego wspomnienia Ryszarda Kapuścińskiego, z którym pozostawał w przyjaźni (Sentymentalny portret Ryszarda Kapuścińskiego). W latach 2006-2012 był dyrektorem Instytutu Polskiego w Rzymie. Jego twórczość jest tłumaczona na kilkanaście języków. Laureat wielu nagród w Polsce i we Włoszech. W 2014 został odznaczony srebrnym medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis.
Prócz "Wielkiego przypływu" i "Terremoto", opublikował w Dowodach na Istnienie "Cień w cień. Za cieniem Zuzanny Ginczanki" - osobistą opowieść o niemożliwym poznawaniu poetki.
W 2021 roku zadebiutował jako dramaturg w Teatrze Polonia sztuką "Aleja zasłużonych", wydał zbiór wierszy "Godzina myśli" i (z Pawłem Smoleńskim) reportaż z Sycylii "Czerwony śnieg na Etnie". Niedługo ukaże się jego przekład Boskiej Komedii Dantego.


Lampedusa – miejsce dantejskie, które powinno mieć kilka wersów w naszej współczesnej boskiej komedii. Jarosław Mikołajewski, reporter i poeta, szuka ich w najbardziej czuły i przenikliwy sposób.
Olga Tokarczuk

Na razie nie dodano żadnej recenzji.

Napisz opinię

Wielki przypływ NW

Wielki przypływ NW

Nowe wydanie książki uhonorowanej Nagrodą im. Beaty Pawlak

Napisz opinię

Produkty z tej samej kategorii