Używamy plików cookies m.in. w celach: świadczenia usług, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Zamknij

Wydawcy

NEWSLETTER

Dżuma w Toruniu w trakcie III wojny północnej Zobacz większe

Dżuma w Toruniu w trakcie III wojny północnej

PĘKACKA-FALKOWSKA KATARZYNA

978-83-7306-858-2

Nowy

TOWARZYSTWO NAUKOWE KUL

10 egz.

67,13 zł

95,90 zł

-30%

Autor PĘKACKA-FALKOWSKA KATARZYNA
Rok wydania 2020
Ilość stron 592
Wymiary 165 x 245 mm, oprawa twarda
Oprawa twarda
Wydawca TOWARZYSTWO NAUKOWE KUL

Praca łączy w sobie informacje z historii miasta Torunia i dziejów medycyny, analizę zjawisk z pogranicza kultury i mentalności, a także socjologii. Pod pewnymi względami może stanowić wzór dla innych opracowań tego rodzaju. [...] mogę stwierdzić, iż otrzymaliśmy pracę ważną, dobrze napisaną, przynoszącą wiele nowych ustaleń, stanowiącą przy tym wyraźny krok naprzód w badaniach nad historią epidemii na ziemiach Rzeczypospolitej w XVIII wieku.

Z recenzji prof. dra hab. Jerzego Dygdały Instytut Historii PAN

Autorka podjęła próbę opisania, za pomocą ukutego w naukach społecznych pojęcia społecznego faktu totalnego (fait social total), wielkiej epidemii dżumy w Toruniu w trakcie III wojny północnej. Monografia oparta została na gruntownej analizie bogatego materiału źródłowego, pozyskanego w wyniku kwerendy archiwalnej i bibliotecznej w instytucjach polskich i niemieckich. [...] Omówiono w niej religijność czasu zarazy oraz związki między ówczesną teologią i medycyną, przeprowadzono analizę form troski o chorych oraz zmarłych, a także podjęto zagadnienie strachu przed epidemiami, rekonstruując wielopoziomowy mechanizm działania timor pestis zgodnie z wyobrażeniami z epoki. Przeanalizowano polityczne, społeczne, kulturowe, demograficzne i psychologiczne konsekwencje epidemii dżumy.

Z recenzji prof. dra hak Mariana Surdackiego Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawia II

Na razie nie dodano żadnej recenzji.

Napisz opinię

Dżuma w Toruniu w trakcie III wojny północnej

Dżuma w Toruniu w trakcie III wojny północnej

Napisz opinię

Produkty z tej samej kategorii