Używamy plików cookies m.in. w celach: świadczenia usług, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Zamknij

Wydawcy

Brokaty Leonard Neuger motyleksiazkowe.pl Zobacz większe

Brokaty

NEUGER LEONARD

978-83-7866-573-1

Nowy

AUSTERIA

17 egz.

"(...) Zastanawiałem się, czy od nich uciekam, czy wstydzę się moich przodków, czy się ich boję. Nic o nich nie wiem."
Fragment

Więcej szczegółów

21,76 zł

32,00 zł najniższa cena z 30 dni przed obniżką

-32%

Autor NEUGER LEONARD
Rok wydania 2022
Ilość stron 114
Szerokość (mm) 121
Wysokość (mm) 205
Grzbiet (mm) 8
Wymiary 121 x 205 x 8 mm
Oprawa miękka
Wydawca AUSTERIA

Ja tej wojny nie wywołałem, ba, pewnie byłbym jej przeciwny! Robiłem, co mogłem: urodziłem się, gdy zdawało się, że jest już po wszystkim, w kwietniu 1947 roku, więc było dosyć czasu, żeby ruiny uprzątnąć, poległych pochować, a winnych złapać i ukarać. Byłem jedynakiem, moi poprzednicy, czy może poprzedniczki zostały usunięte, bo mamie­‑Różyczce ciąża wciąż groziła śmiercią. Lekarze odradzali, zresztą mama­‑Różyczka dobrze wiedziała, że po getcie krakowskim, obozie w Płaszowie, Auschwitzu, Ravensbrücku i Malhoffie noszenie ciąży mogłoby mieć tragiczne konsekwencje. Dopiero dr Konstantynowicz, ginekolog­‑legenda krakowska, człowiek głębokiej wiary i dobroci, którego miałem poznać dużo później i grać z nim w brydża, dał, nie bez wahania, zielone światło, by zachować ciążę. Czyli mnie. Ułożony byłem poprzecznie, poród był trudny, za to los obdarzył mnie czepkiem. Na krótko, rzecz jasna, i bez spodziewanych przywilejów losu.
[fragment]

Leonard Neuger (ur. 2.04.1947 w Krakowie, zm. 9.07.2021 tamże) – polonista, slawista, literaturoznawca i tłumacz, działacz NSZZ „Solidarność”. Absolwent Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego – aresztowany na kilka miesięcy w trakcie studiów (od kwietnia 1968 r.). W latach 1974–1983 był pracownikiem Uniwersytetu Śląskiego, jest profesorem honorowym tej uczelni. W czasie stanu wojennego internowany, przebywał w zakładach karnych do czerwca 1982 r., następnie uniemożliwiono mu powrót do pracy uniwersyteckiej.
W kwietniu 1983 r. wyemigrował do Szwecji i w tym samym roku rozpoczął pracę w Instytucie Slawistyki Uniwersytetu w Sztokholmie, od 1995 r. był profesorem języka i literatury polskiej.
W 2015 r. powrócił do Polski, mieszkał w Krakowie. Był wybitnym tłumaczem literatury szwedzkiej, za co w 2017 r. został nagrodzony przez Akademię Szwedzką. Przekładał teksty m.in. T. Tranströmera, C.M. Bellmana, E.J. Stagneliusa, H. Martinsona, K. Frostenson, R. Tornborg, G. Ekelöfa. Był autorem wielu publikacji m.in. Z perspektywy tłumacza. Szkice o poezji szwedzkiej (1997), Pomysły do interpretacji. Studia i szkice o literaturze polskiej (1997), Ćwiczenia z wrażliwości. Duże i małe szkice literackie (2006).

Na razie nie dodano żadnej recenzji.

Napisz opinię

Brokaty

Brokaty

"(...) Zastanawiałem się, czy od nich uciekam, czy wstydzę się moich przodków, czy się ich boję. Nic o nich nie wiem."
Fragment

Napisz opinię

Produkty z tej samej kategorii