Używamy plików cookies m.in. w celach: świadczenia usług, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Zamknij

Wydawcy

Benedykt XVI Próba podsumowania pontyfikatu Jaromir Ćwikła motyleksiazkowe.pl Zobacz większe

Benedykt XVI Próba podsumowania pontyfikatu

ĆWIKŁA JAROMIR

978-83-60748-39-8

Nowy

VON BOROWIECKY

10 egz.

Podsumowanie pontyfikatu Benedykta XVI bezpośrednio po abdykacji

Więcej szczegółów

13,59 zł

19,99 zł najniższa cena z 30 dni przed obniżką

-32%

Autor ĆWIKŁA JAROMIR
Rok wydania 2013
Ilość stron 118
Szerokość (mm) 145
Wysokość (mm) 204
Grzbiet (mm) 5
Wymiary 145 x 204 x 5 mm
Oprawa miękka
Wydawca VON BOROWIECKY

Decyzja o abdykacji zaskoczyła większość katolików i obserwatorów życia Kościoła katolickiego, bo to wydarzenie rzadko spotykane w Jego dziejach. Ostatnia abdykacja miała miejsce pod koniec XIII wieku, ale Celestyn V był papieżem niespełna rok… Benedykt XVI swój urząd pełnił już lat prawie osiem, zważywszy jednak pontyfikat poprzednika, Jana Pawła II - zaledwie osiem. Wielu, także katolików, trwa w zdziwieniu, a wielu kryje w sercach rozczarowanie i żal. Decyzja Benedykta XVI, zgodna z prawem kanonicznym, wydaje się niezrozumiała, szczególnie gdy podane powody - niedostatek sił cielesnych i duchowych - skonfrontuje się z ostatnimi latami życia i posługi Jana Pawła II.

Książka, która powstała dzięki artykułom: ks. prof. dr. hab. Tomasza Stępnia, prof. dr. hab. Adama Wielomskiego, dr Lecha Szyndlera, red. Antonia Socciego, piszących o głównych, ich zdaniem, dokonaniach tego pontyfikatu, a przede wszystkim o encyklice Spe salvi, nie odpowiada wprost na pytanie, dlaczego papież podjął decyzję o rezygnacji z urzędu. Niemniej jednak lektura tych tekstów, skonfrontowana z wiedzą o sposobie sprawowania urzędu przez wielkiego poprzednika, stanem Kościoła katolickiego i znajomością kardynalskiej jeszcze posługi następcy, papieża Franciszka, pozwalają się pochylić i zastanowić nad losem obecnym i dalszym współczesnego Kościoła, zidentyfikować i ocenić kierunek, w którym On zmierza, a przez to także rozważyć we własnym sumieniu powody abdykacji Benedykta.

Ponadto na książkę składają się dokumenty pontyfikatu, to znaczy List Apostolski Benedykta XVI motu proprio Summorum Pontificum, List Jego Świątobliwości Benedykta XVI do biskupów z okazji publikacji listu apostolskiego motu proprio Summorum Pontificum oraz Instrukcja dotycząca zastosowania Listu Apostolskiego motu proprio data Summorum Pontificum Jego Świątobliwości Benedykta PP XVI, wydana przez Papieską Komisję Ecclesia Dei. Trzecią część książki stanowią rozmowy dotyczące sytuacji Kościoła, największych osiągnięć minionego pontyfikatu i najważniejszych zadań stojących, zdaniem rozmówców, przed papieżem Franciszkiem. Swoimi opiniami dzielą się z czytelnikami m.in. prof. Jacek Bartyzel, prof. Rafał Łętocha, prof. Adam Wielomski, dr Maciej Strutyński, Konrad Rękas i inni.

Na razie nie dodano żadnej recenzji.

Napisz opinię

Benedykt XVI Próba podsumowania pontyfikatu

Benedykt XVI Próba podsumowania pontyfikatu

Podsumowanie pontyfikatu Benedykta XVI bezpośrednio po abdykacji

Napisz opinię

Produkty z tej samej kategorii