Używamy plików cookies m.in. w celach: świadczenia usług, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Zamknij

Wydawcy

Wybór pism Adam Gurowski Tom 1 Filozofia historii i cywilizacji

GUROWSKI ADAM

978-83-65787-78-1

Nowy

FUNDACJA AUGUSTA HR.CIESZKOWSKIEGO

83 egz.

Seria Klasycy Polskiej Nowoczesności

Więcej szczegółów

40,80 zł

60,00 zł najniższa cena z 30 dni przed obniżką

-32%

Autor GUROWSKI ADAM
Rok wydania 2022
Ilość stron 380
Szerokość (mm) 155
Wysokość (mm) 235
Grzbiet (mm) 33
Wymiary 155 x 235 x 33 mm
Oprawa miękka ze skrzydełkami
Wydawca FUNDACJA AUGUSTA HR.CIESZKOWSKIEGO

Po co w trzeciej dekadzie XXI w., w obliczu wielkich globalnych problemów, przypominać kontrowersyjnego filozofa politycznego i teoretyka cywilizacji z pierwszej połowy wieku XIX? Wszak już za życia, przez współczesnych, został skazany na wieczną niepamięć za ogłoszoną podczas Wielkiej Emigracji w 1834 r. narodową apostazję. Jego pisma były nieobecne w polskiej tradycji intelektualnej. Mimo to wciąż powracał, niejako okrężną drogą, za pośrednictwem badaczy zajmujących się panslawizmem czy cywilizacją amerykańską.

Zaiste, wśród wywodzących się z Polski myślicieli niewielu miało tak szeroką perspektywę. Niewielu też w swym życiu osobiście mogło poznać tak odmienne światy, polityczne i społeczne, oraz ich filozoficzne uzasadnienia, od Berlina i Warszawy, przez Paryż, Londyn, Petersburg, Rzym, po Nowy Jork, Waszyngton i Boston.

Autor publikowanych traktatów miał nieraz profetyczne wręcz zdolności. Wizje obserwowanych procesów, które kreślił w wieku pary i żelaza, wiary w postęp oraz optymistycznej oceny natury ludzkiej, miały wydać swój owoc, nieraz zatruty, w następnym stuleciu, dopiero w epoce masowych społeczeństw i kultury, tryumfu demokracji, ale i totalitarnej tyranii oraz naukowo uzasadnianego ludobójstwa.

Na razie nie dodano żadnej recenzji.

Napisz opinię

Wybór pism Adam Gurowski Tom 1 Filozofia historii i cywilizacji

Wybór pism Adam Gurowski Tom 1 Filozofia historii i cywilizacji

Seria Klasycy Polskiej Nowoczesności

Napisz opinię

Produkty z tej samej kategorii