Używamy plików cookies m.in. w celach: świadczenia usług, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Zamknij

Wydawcy

NEWSLETTER

Castus Ioseph. Niewinny Józef Zobacz większe

Castus Ioseph. Niewinny Józef

SZYMONOWIC SZYMON

978-83-7306-872-8

Nowy

TOWARZYSTWO NAUKOWE KUL

9 egz.

Staropolski dramat i dialog religijny. Tom IV

Więcej szczegółów

49,00 zł

70,00 zł

-30%

Autor SZYMONOWIC SZYMON
Ilość stron 420
Format 150 x 215 mm, oprawa twarda
Oprawa twarda
Rok wydania 2019
Wydawca TOWARZYSTWO NAUKOWE KUL

Prezentowany tom zawiera łacińską edycję dramatu „Castus Ioseph” Szymona Szymonowica, (kolejną po niemal dwustu pięć­dziesięciu latach od wydania dzieł wszystkich Szymonowica, jakie sporządził Angelo Maria Durini), przekład na język polski (pierwszy od tłumaczenia Stanisława Gosławskiego z 1597 roku) oraz komentarz historyczno-literacki wraz z objaśnieniami dotyczącymi stylu i języka.

W dramacie "Castus Ioseph/Niewinny Józef" wydanym w 1587 roku, Szymon Szymonowic podejmuje popularny w XVI wieku temat starotestamentowego Józefa, syna Jakuba, który sprzedany przez braci do Egiptu i fałszywie oskarżony przez żonę Putyfara o próbę gwałtu, zostaje wtrącony do więzienia, by potem podźwignąć się z nieszczęść. Polski poeta wybiera tylko jeden epizod z tej historii –  kuszenie młodzieńca przez piękną Egipcjankę i jego niesprawiedliwe uwięzienie. Ten wąski zakres biblijnej materii ujmuje Szymonowic w ramy antycznego dramatu z bohaterem niemal świętym i chórem panien egipskich, które patrząc na krzywdę młodzieńca, mają wyrzuty sumienia, że nie przyszły mu z pomocą.

Na razie nie dodano żadnej recenzji.

Napisz opinię

Castus Ioseph. Niewinny Józef

Castus Ioseph. Niewinny Józef

Staropolski dramat i dialog religijny. Tom IV

Napisz opinię

Produkty z tej samej kategorii